Kirjallisuuden Nobel-palkinto Han Kangille
Kirjallisuuden Nobel-palkinto on myönnetty kirjailija Han Kangille. Eteläkorealaista kirjailijaa on kutsuttu Korean kirjalliseksi omatunnoksi.

Palkintolautakunnan mukaan Nobel myönnetään Han Kangille "intensiivisestä runollisesta proosasta, joka kohtaa historialliset traumat ja paljastaa ihmiselämän haurauden."
"Olemme mittaamattoman ylpeitä Han Kangin kirjallisesta tuotannosta ja hänelle myönnetystä Nobel-palkinnosta", iloitsee Gummeruksen käännetyn kaunokirjallisuuden kustantaja Johanna Laitinen.
"Han Kang käsittelee kirkkaan kauniilla kielellään meille kaikille elintärkeitä teemoja: ihmisen sitkeyttä ja haurautta sekä muistamisen tärkeyttä. Samalla hän tuo esiin Korean – ja koko ihmiskunnan – kipupisteitä", Laitinen sanoo.
Eteläkorealainen Han Kang nousi maailmankartalle vuonna 2016 Booker-palkitulla Vegetaristillaan. Korean kirjalliseksi omatunnoksi kutsutun kirjailijan uusin teos Älä jätä hyvästejä palkittiin Ranskassa Prix Médicis’llä syksyllä 2023. Älä jätä hyvästejä on suomennoksena Taru Salmisen hätkähdyttävä taidonnäyte. Palkitun suomentajan hyppysissä Han Kangin polveilevat ilmaisut ja korean kielen erikoisuudet heräävät henkiin viiltäväksi tarinaksi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eeva HerrainsiltaViestintäpäällikkö
Puh:040 5146 360eeva.herrainsilta@gummerus.fiPauliina PietiläTuottajaGummerus
Puh:040 7792942pauliina.pietila@gummerus.fiKuvat
Gummerus
Vuonna 1872 perustettu Gummerus on Suomen vanhin yleiskustantamo. Toteutamme edelleen perustajamme Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
ENNAKKOTIEDOTE: Mikä on ”naisten töiden” arvo? – tanskalaisfeministi taustoittaa hoivatyön aliarvostusta viitaten valistusajan filosofeihin ja Britney Spearsiin7.8.2025 15:24:59 EEST | Tiedote
Tanskalaisen Emma Holtenin Kuluerä on terävä ja ajankohtainen teos jo valistuksen ajoilta periytyneestä ”naisten töiden” aliarvostuksesta. Miten olemme päätyneet tilanteeseen, jossa taloustieteilijät määrittävät asioiden arvon ja hoivan arvo on nolla? Holtenin esikoisteos nousi heti ilmestyttyään myyntihitiksi Tanskassa, ja sen käännösoikeudet on myyty jo 12 maahan. Kuluerä (Gummerus) ilmestyy suomeksi 27.8.
ENNAKKOTIEDOTE: ”20.4.2023 kuolin ensimmäisen kerran” – Näyttelijä Eeva Soivion omakohtainen esikoisromaani sydämen pysähtymisestä lavalla6.8.2025 09:17:15 EEST | Tiedote
Miltä tuntuu, kun sydän pysähtyy kesken esityksen teatterin lavalla? Millaista on jatkaa elämää tällaisen kokemuksen jälkeen? Miten elämän rajallisuuden ymmärtäminen vaikuttaa läheisiin ihmissuhteisiin? Näyttelijä Eeva Soivion esikoisromaani pohjaa tositapahtumiin. Kohtituleva ja elämänmakuinen teos saa pohtimaan olemisen arvaamattomuutta ja oikullisuutta. Kertaalleen kuollut (Gummerus) ilmestyy ja on arvosteluvapaa 3.9.
ENNAKKOTIEDOTE: Millaisia mahdollisuuksia 1600-luvun naisella oli luovaan työhön ja uraan?5.8.2025 08:36:18 EEST | Tiedote
Paula Havasteen, rakastetun historiallisen romaanin taiturin teos Lauha (Gummerus) kertoo laulamisen lahjan omaavasta naisesta, joka haluaa valita oman elämänsä nuotit itse. Luovuudesta ja naisena olemisen reunaehdoista kertova historiallinen romaani kuvaa tarkasti 1600-luvun elämää, mutta sisältää yhtymäkohtia omaan aikaamme ja kysyy: Mikä on naiselle sopiva osa? Romaani ilmestyy ja on arvosteluvapaa 18.8.
Lappilaisen juristi-kirjailija Anu Ojalan dekkareiden käännösoikeudet myyty Hollantiin ja Saksaan4.8.2025 09:19:53 EEST | Tiedote
Anu Ojalan neljäs Ronja Jentzsch -kirja Tarkka-ampuja (Gummerus) on hyytävä dekkari sotien ja huumeiden traumatisoimista ihmisistä. Ojalan tiheätunnelmaiset, yhteiskunnalliset dekkarit kiinnostavat myös kansainvälisesti: Ronja Jentzsch -sarjan kolmen ensimmäisen romaanin kustannusoikeudet on myyty Hollantiin ja Saksaan.
ENNAKKOTIEDOTE: Japanilainen, keskustelumuotoon kirjoitettu menestyskirja nyrjäyttää ajatukset uuteen asentoon – Kaikkien ei tarvitse pitää sinusta (Gummerus) ilmestyy 11.8.1.8.2025 08:44:30 EEST | Tiedote
Traumat eivät ole todellisia. Viha on itse aiheutettu tunne. Kaikki ongelmat ovat sosiaalisten suhteiden ongelmia. Elämä ei ole kilpailua. Lukijan ajattelumaailman mylläävä, japanilaiskirjailijoiden Ichiro Kishimin ja Fumitake Kogan valtavaksi myyntimenestykseksi noussut Kaikkien ei tarvitse pitää sinusta – Vapaudu muiden odotuksista ja uskalla olla oma itsesi ilmestyy suomeksi 11.8.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme