Vihreät - De Gröna

Vihreät lähtee mukaan välikysymykseen palkkatasa-arvosta

10.10.2024 14:50:19 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote

Jaa

Vihreä eduskuntaryhmä on päättänyt olla mukana välikysymyksessä palkkatasa-arvosta. Puolueen puheenjohtaja Sofia Virran mukaan Vihreät ei hyväksy naisvaltaisten alojen lukitsemista ikuiseen palkkakuoppaan, vaan vaatii työmarkkinoiden reilua uudistamista.

Virta kertoo Vihreiden ymmärtävän ja jakavan suomalaisten palkansaajien huolen. Muun muassa lastensuojelussa, vanhainkodissa ja koulussa työskennelleen Virran mukaan hallitus murentaa naisvaltaisten aloilla työskentelevien palkkakehityshaaveet. 

– Olen läpi hallituskauden ollut todella pettynyt lähihoitajien, sairaanhoitajien, opettajien sosionomien, varhaiskasvatuksen ammattilaisten, kätilöiden, ensihoitajien, koulunkäynninohjaajien, fysioterapeuttien, lastensuojelun työntekijöiden ja monen muun puolesta. Vientivetoinen palkkamalli kohtelisi näitä aloja ja näitä ihmisiä todella epäreilusti, Virta toteaa.

Virran mukaan vientivetoisen palkkamallin edistämisen sijaan hallituksen tulisi asettaa naisvaltaiset matalapalkka-alat erityissuojeluun ja varmistaa, että myös näillä aloilla on aitoja mahdollisuuksia palkkakehitykseen.

– Sanoi hallitus mitä tahansa, tämä esitys ajaa naisvaltaiset alat ikuiseen palkkakuoppaan ja heikentää sukupuolten välistä tasa-arvoa. Me ymmärrämme tämän huolen, ja siksi olemme mukana tässä välikysymyksessä, Virta kiteyttää. 

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna

Vihreiden Hopsu: Peruskoulun tulevaisuusvisio on onnistunut, muttei yksin riitä, jos resurssit kouluissa vähenevät11.2.2026 14:30:41 EET | Tiedote

Opetus- ja kulttuuriministeriön Peruskoulun tulevaisuustyö -hankkeen tänään julkaistussa loppuraportissa esiteltiin visio peruskoulusta vuoteen 2045 saakka. Vihreiden opettajataustainen kansanedustaja Inka Hopsu kiittää vision painotusta yhteisöllisyyden ja sivistyksen vahvistamisesta, mutta ilmaisee huolensa peruskoulutuksen tulevaisuudesta kuntien valtionosuuksin kohdistuneiden leikkausten myötä.

Virta tyrmää Juuson työryhmän raportin: Hallituksen ei ole mitään käsitystä siitä, mitä lastensuojelun tai sosiaalihuollon kentällä tapahtuu11.2.2026 11:34:20 EET | Tiedote

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta tyrmää sosiaali- ja terveysministeriön tänään julkaiseman työryhmäraportin, jonka säästötavoitteet osuvat jälleen kaikkein heikoimassa asemassa oleviin suomalaisiin kuten lastensuojelun asiakkaisiin. Raportti paljastaa, että hallituksen tavoittelemasta 100 miljoonan euron säästöstä on löydetty hallinnollisin keinoin vain puolet, mikä on pakottanut ministeriön esittämään liitteissään rajuja heikennyksiä palveluihin.

Sofia Virta: Hallituksen on aika kuunnella ratkaisuja suurtyöttömyyden hoitoon10.2.2026 15:35:13 EET | Tiedote

Suomen työttömyystilanne on Euroopan unionin heikoin ja jatkaa heikkenemistään. Vihreiden Sofia Virta odottaa hallitukselta nopeita toimia. Vihreät esittää rakennusalan elvytyspakettia, koulutusmahdollisuuksien parantamista ja työttömyysturvan suojaosan palauttamista. Virta kummastelee, miksi työllisyystilanteesta välikysymyksen jättävä keskusta ei pysty oppositiopuolueiden väliseen yhteistyöhön.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye