DNA uskoo edelleen vapauteen ja vastuuseen – toimistolle tullaan halusta, ei pakosta
11.10.2024 07:59:52 EEST | DNA Oyj | Tiedote
DNA:lla työkulttuuria rakennetaan niin, että DNA:laiset haluavat tulla toimistolle. DNA:n uusi 1.8.2024 avattu pääkonttori Ilmalanlinnassa suunniteltiin yhdessä henkilöstön kanssa palvelemaan tätä tarkoitusta ja tulokset puhuvat puolestaan – pääkonttorin käyttöaste on kasvanut 20 %.

Kohtaamiset ovat tärkeitä. Se näkyy myös DNA:n henkilöstökyselyissä, joissa on viime vuosina korostunut tarve yhteisöllisyyteen. Tärkein tausta-ajatus DNA:n uuden pääkonttorin suunnittelussa onkin ollut kehittää henkilöstökokemusta. Tavoitteena on ollut yhteisöllinen ja hyvinvointia tukeva kohtaamispaikka, jonne henkilöstö haluaa tulla.
”Olemme jo vuosien ajan noudattaneet tiettyä filosofiaa: Tyytyväisimmät asiakkaat voidaan saavuttaa vain, kun henkilöstö voi hyvin. Henkilöstökokemuksen ollessa keskiössämme lähdimme uutta toimistoa suunnittelemaan DNA:laisten kanssa. Näin rakentui tila, jossa keskiössä on henkilöstömme toiveet mm. yhteisöllisyys ja erilaiset työtilatarpeet. Emme siis velvoita tai rajoita – vaan uskomme että ihmiset haluavat tulla inspiroivaan ja hyvinvointia tukevaan yhteiseen toimistoon”, DNA:n henkilöstöjohtaja Marko Rissanen kertoo.
DNA:n pääkonttorin käyttöaste on kasvanut 20 % ja uudet työskentelytilat ovat keränneet runsaasti positiivista palautetta
Ilmalanlinnaksi kutsuttu uusi pääkonttori on täynnä elämää ja vilskettä. Elokuussa jännitettiin, löytävätkö DNA:laiset uuden pääkonttorin. Jännitys osoittautui turhaksi, sillä henkilöstö on löytänyt uuden toimitilan erinomaisesti. Uuden pääkonttorin käyttöaste on kasvanut 20 %. Erinomaisen käyttöastekasvun lisäksi ja uusi toimipiste on kerännyt runsaasti positiivista palautetta henkilöstöltä.
”Uusi pääkonttorimme Ilmalanlinnassa on saanut erinomaisen vastaanoton henkilöstöltä. Ensivaikutelmina henkilöstöltä kuului paljon vau- ja onpa hienoa -lausahduksia. Osa myös ihasteli, että tilat ovat tosi valoisat, kodikkaat ja avarat. Kyläksi kutsuttu alue on erityisesti noussut esiin erittäin pidettynä osana toimistoa. Siellä DNA:laiset kohtaavat, vaihtavat ajatuksia ja luovat uusia ideoita, mikä edistää yhteisöllisyyttä ja yhteistyötä", DNA:n pääluottamusmies Mika Oja kertoo.
DNA kutsui koko perheen tupaantuliaisiin – ”Haluaisin jo tulla DNA:lle töihin”
DNA kutsui myös DNA:laisten perheet tupaantuliaisiin 14. syyskuuta, jolloin koko perhe sai tutustua uusiin tiloihin. Erityisesti lapsille oli merkityksellistä nähdä, missä heidän vanhempansa työskentelevät. Eräs lapsi kommentoi: ”Haluaisin jo tulla DNA:lle töihin.” Tämä oli yksi parhaista palautteista, jonka olemme saaneet.
DNA:n moneen kertaan palkittu työkulttuuri perustuu vapaudelle ja rakentuu luottamukselle. Me emme valvo, rajoita tai velvoita ketään. Vapauden vastapaino on vastuu – vastuu päästä tavoitteisiin tavalla, jonka työntekijät ja tiimit itse katsovat parhaaksi. Uskomme, että työntekijämme hyvinvointi ja yhteisöllisyys ovat avainasemassa menestyksessämme.
Lue lisää DNA:n työnantajasivulta.
Lisätietoja medialle:
Marko Rissanen, henkilöstöjohtaja, DNA Oyj, puh. 044 220 3230, marko.rissanen@dna.fi
Mika Oja, pääluottamusmies, DNA Oyj, puh. 044 313 4130, mika.oja@dna.fi
DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
DNA:n viestintä palvelee median edustajia numerossa 044 044 8000 ja sähköpostiosoitteessa viestinta(a)dna.fi.
Kuvat
DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Tehtävämme yhteiskunnassa on yhdistää tärkeimmät. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n asiakkaat ovat jo vuosien ajan olleet mobiilidatan käyttömäärissä maailman kärkijoukossa. DNA:lla on noin 3,7 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö on palkittu lukuisia kertoja erinomaisena työantajana ja perheystävällisenä työpaikkana. Vuonna 2023 liikevaihtomme oli 1 067 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1 700 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi - http://www.dna.fi, X:ssä @DNA_fi, Facebookissa @DNA.fi ja LinkedInissä @DNA-Oyj.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj
Heikko salasana voi viedä koko digi-identiteetin – näin suojaudut kansainvälisenä salasanapäivänä7.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Torstaina 7.5.2026 vietetään kansainvälistä salasanapäivää. Päivän tarkoituksena on muistuttaa, että salasana on yhä yksi tärkeimmistä ja samalla myös haavoittuvimmista suojakeinoista digiarjessa. Liian moni käyttää heikkoja tai kierrätettyjä salasanoja, vaikka niiden riskit ovat kasvaneet merkittävästi. Pelkkä lyhyt ja kryptinen salasana ei enää riitä suojaamaan käyttäjiä.
A weak password can cost you your entire digital identity – how to protect yourself on World Password Day7.5.2026 08:00:00 EEST | Press release
The World Password Day is on Thursday, 7 May 2026. The purpose of the day is to remind us that passwords remain one of the most important, yet also one of the most vulnerable, security measures in our digital lives. Too many people still use weak or reused passwords, even though the risks involved have increased significantly. A short and cryptic password alone is no longer enough to protect users.
DNA:n huhtikuun 2026 myydyimmät puhelimet ja älykellot4.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
DNA:n huhtikuun myyntitilastot osoittavat keskihintaluokan 5G-älypuhelimien säilyttäneen vahvan asemansa suomalaisten suosikkeina. Kuluttaja-asiakkaiden myydyin puhelin oli Samsung Galaxy A16. Apple säilytti kärkipaikat sekä yritysasiakkaiden myynnissä iPhone 17 5G -mallillaan että käytettyjen puhelinten kategoriassa iPhone 13 5G -mallillaan. Huhtikuun myydyin älykello oli ZTE K2 -lasten kellopuhelin.
Allt färre yngre skolelever har en egen mobiltelefon29.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Den färska Skolbarnundersökningen visar att allt färre elever i årskurs 1–3 har en egen mobiltelefon. Samtidigt är den tid barn tillbringar med mobiltelefonen betydligt längre än den dagliga skärmtid som Institutet för hälsa och välfärd (THL) rekommenderar. Även enligt föräldrarna är en lämplig daglig användningstid för mobiltelefon större än vad de senaste digitala rekommendationerna anger. I den årliga enkätundersökning som DNA låter genomföra deltog 2 100 vårdnadshavare till barn i åldern 5–16 år.
Koululaistutkimus: Oma puhelin on entistä harvemmalla pikkukoululaisella29.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Tuoreesta Koululaistutkimuksesta selviää, että 1.–3.-luokkalaisten omat puhelimet harvinaistuvat koko ajan. Sen sijaan lasten puhelimella viettämä aika on rutkasti runsaampi kuin THL:n suosittama päivittäinen ruutuaika. Myös vanhempien mielestä sopiva puhelimen käyttöaika päivässä on suurempi kuin mitä tuore digisuositus ohjeistaa. DNA:n vuosittain teettämään kyselytutkimukseen vastasi 2100 vanhempaa, joiden lapset ovat iältään 5–16-vuotiaita.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



