SDP EDUSKUNTA

SDP:n Juha Viitala jatkaa eduskunnan meriryhmän puheenjohtajana

Jaa
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

Eduskunnan Meriryhmä on valinnut jäsenet ja vastuuhenkilöt vuodelle 2025. Puheenjohtajana jatkaa kansanedustaja Juha Viitala ja varapuheenjohtajana kansanedustaja Mats Löfström. Ryhmän tavoitteena on edistää kansanedustajien ja eduskunnassa työskentelevien merialan tuntemusta sekä tukea tiedonkulkua ja yhteydenpitoa merialan toimijoiden, yritysten, yhdistysten, viranomaisten ja eduskunnan välillä.

Merenkulku on erityisen isossa roolissa Suomen geopoliittisessa ympäristössä, sillä noin 96 prosenttia Suomen viennistä ja tuonnista kulkee meriteitse. Sen lisäksi että meriliikenne sujuu merellä ja satamissa, niin on pidettävä huolta myös satamien syöttöliikenteen toimivuudesta kumipyörillä sekä rautateillä. Laivoilla liikkuvan rahdin on siirryttävä satamista myös sujuvasti käyttökohteisiin.

Eduskunnan Meriryhmä jatkaa työtään merenkulun merkityksen korostamiseksi ja alan toimintaedellytysten tukemiseksi Suomessa.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Haatainen: SDP esittää paluuta järkeen – uusi aikuiskoulutustuki auttaa suomalaisia pysymään mukana työelämän vauhdissa26.11.2025 17:06:26 EET | Tiedote

SDP esittää vaihtoehtobudjetissaan uutta aikuiskoulutustukea, joka palauttaisi suomalaisille todellisen mahdollisuuden päivittää osaamistaan kesken työuran. ” Jatkuva oppiminen on välttämätön edellytys kasvulle ja tuottavuudelle, siksi SDP haluaa panostaa aikuiskoulutustukeen”, sanoo sivistysvaliokunnan puheenjohtaja Tuula Haatainen (sd.)

SDP:n Marko Asell: Hallitus näpertelee bensapumpulla, SDP:n vaihtoehdossa lähes kaikille jää enemmän käteen26.11.2025 17:03:00 EET | Tiedote

Kokoomuksen Heikki Autto kummasteli tänään tiedotteessaan polttoaineiden verokohtelua SDP:n vaihtoehtobudjetissa. SDP:n Marko Asell kehottaa kollegaa tutustumaan SDP:n vaihtoehtoon kokonaisuutena. – Pelkkä bensan pumppuhinnan tuijottaminen antaa kovin kapean näkymän kansalaisten menoista, kun SDP:n reilummassa vaihtoehdossa yhdeksällä kymmenestä tulotaso paranee hallituksen politiikkaan verrattuna.

SDP:n Paula Werning: Etelä-Karjalan sote-kriisi on hallituksen käsialaa26.11.2025 15:45:45 EET | Tiedote

Etelä-Karjalan hyvinvointialueen yt-neuvottelujen tulos on musertava: 398 työpaikkaa katoaa. Niistä 317 on vakituisia, 81 tehtävää jätetään kokonaan täyttämättä ja lisäksi noin 140 määräaikaista työntekijää jätetään ensi vuonna ilman jatkoa. Samaan aikaan hoitojonot pitenevät ja henkilöstö venyy jo valmiiksi äärirajoilleen. SDP:n kansanedustaja Paula Werning kutsuu tilannetta sellaiseksi kuin se on: hallituksen politiikan suoraa seurausta.

SDP:n Eloranta: Suomen kasvu ei synny itsestään – se rakennetaan osaamisella26.11.2025 15:38:46 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta korostaa eduskunnan keskustelussa opposition vaihtoehtobudjeteista koulutuksen ja osaamisen merkitystä talouskasvulle ja työllisyydelle. Elorannan mukaan Suomen tulevaisuuden kannalta väestön koulutus- ja osaamistason jatkuva kehittäminen on keskeinen tulevaisuuskysymys, joka samalla tuo turvaa muuttuvassa maailmassa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye