Kauppakeskus Mylly Oy

Kauppakeskus Myllyn liiketilojen käyttöaste on lähes 100 % – Syyslomaviikolla täyttyy monen toive, kun artisti Mirella esiintyy Myllyntorilla

Jaa

Kauppakeskus Mylly houkuttelee sekä kotimaisia että kansainvälisiä brändejä. Liiketiloista on käytössä 99 prosenttia, kun käyttöaste muissa vastaavissa kauppakeskuksissa on noin 93 prosenttia. Jouluna Mylly on täynnä, kun pop up -myymälät valtaavat muutamat vapaat liiketilat ja käytävät. Perjantaina 18. lokakuuta Mylly juhlii 23-vuotissyntymäpäiväänsä, ja silloin täyttyy monen toive: suosittu artisti Mirella esiintyy Myllyntorilla yhdellä syksyn harvoista julkisista keikoistaan.

Kauppakeskus Myllyn liiketiloista on käytössä 99 prosenttia, ja jouluna Mylly on täynnä, kun pop up -myymälät valtaavat muutamat vapaat liiketilat ja käytävät.
Kauppakeskus Myllyn liiketiloista on käytössä 99 prosenttia, ja jouluna Mylly on täynnä, kun pop up -myymälät valtaavat muutamat vapaat liiketilat ja käytävät. Kuva: Kauppakeskus Mylly

Kauppakeskusyhdistyksen tilastojen mukaan suurten kaupunkien ulkopuolella sijaitsevien kauppakeskusten käyttöaste on yleisesti noin 93 prosenttia ja pääkaupunkiseudun kauppakeskuksissa noin 96 prosenttia.

– Olemme selvästi se kauppakeskus, johon merkittävät toimijat ja brändit haluavat Länsi-Suomessa tulla. Tämä antaa meille vankan pohjan tavoitella uusia kumppaneita entistä kunnianhimoisemmin ja suunnitella tulevaisuuden kestävän kauppakeskuksen tarjontaa, kertoo Kauppakeskus Myllyn toimitusjohtaja Mari Hantula.

Mylly tarjoaa liikkeille nimenomaan ostavat asiakkaat. Myllyn keskiostos oli syyskuussa 48 euroa, ja joulukuussa se nousee yli 50 euroon.

– Yli 30 liikkeen avausta, konseptipäivitystä tai myymälälaajennusta parin viime vuoden aikana osoittavat kumppaneiden halukkuuden investoida toimipisteisiin Myllyssä. Ne kertovat vahvaa viestiä myymälöiden kaupallisesta menestyksestä juuri Myllyssä. Se on kauppakeskukselle tärkeä elonmerkki ja kertoo elinvoimastamme.

Esimerkiksi Finnkino avasi Pohjoismaiden ensimmäisen Luxe-elokuvateatterin Myllyyn vuonna 2022, ja puolalaisen LPP:n myymälät Cropp, House ja Sinsay olivat ensimmäiset avaukset koko Lounais-Suomessa viime vuoden kesällä.

Jouluna tarjonta kasvaa entisestään, kun pop up -myymälät valtaavat harvat vapaana olevat liiketilat ja käytävät.

– Joulusesongilla on tarjolla monipuolinen kattaus uusia ja ennestään tuttuja brändejä ja palveluja. Näin lokakuun puolivälissä yli kymmenen pop up -paikkaa on jo varattu. Vapaana on enää muutama paikka, kertoo kaupallinen kehityspäällikkö Meri Hakulinen.

Syyslomaviikolla ohjelmaa joka päivä, suosikkiartisti Mirella perjantaina

Mylly juhlii 23-vuotissyntymäpäivään tällä viikolla, joka on myös syyslomaviikko monessa alueen koulussa. Artisti Mirella esiintyy perjantaina 18. lokakuuta kello 18, ja sitä ennen lavaa lämmittää saksofonisti-DJ Kristian Lakari. Keikan jälkeen Mirella-fanit voivat tavata laulajan Meet&Greet-tilaisuudessa kello 19–19.30.

– Haluamme, että maailman ihmeellisimmällä raisiolaisella synttäriviikolla jokainen voi virittää itsensä paremmalle taajuudelle. Mirella ja muut viikon tapahtumat luovat juuri tällaisen mahdollisuuden, kertoo Kauppakeskus Myllyn markkinointipäällikkö Mira Salo.

Syntymäpäiväviikolla ohjelmaa on koko viikon ajan, ja se rakentuu Myllyyn luodun elämysreitin ja erilaisten pysäkkien ympärille. Pysäkeiltä löytyy muun muassa kasvomaalausta, siirtokuvia ja onnenpyörä mukavine palkintoineen. Maanantaista lauantaihin kello 12–18 kävijät voivat luvan kanssa piirtää piirtelysalin seinille ja maanantaista sunnuntaihin pelata jättipelejä peliareenalla. Ohjattua ohjelmaa järjestetään lasten leikkipaikalla perjantaina kello 12–18.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kauppakeskus Myllyn liiketiloista on käytössä 99 prosenttia, ja jouluna Mylly on täynnä, kun pop up -myymälät valtaavat muutamat vapaat liiketilat ja käytävät.
Kauppakeskus Myllyn liiketiloista on käytössä 99 prosenttia, ja jouluna Mylly on täynnä, kun pop up -myymälät valtaavat muutamat vapaat liiketilat ja käytävät.
Kuva: Kauppakeskus Mylly
Lataa
Laulaja Mirella esiintyy ja tapaa fanejaan Meet&Greet-tilaisuudessa Kauppakeskus Myllyssä 18. lokakuuta. Hänen Timanttei -singlensä keräsi yli 15 miljoonaa näyttöä jo ennen julkaisua TikTokissa.
Laulaja Mirella esiintyy ja tapaa fanejaan Meet&Greet-tilaisuudessa Kauppakeskus Myllyssä 18. lokakuuta. Hänen Timanttei -singlensä keräsi yli 15 miljoonaa näyttöä jo ennen julkaisua TikTokissa.
Kuva: Saara Taussi
Lataa
Kauppakeskus Myllyssä on viimeisen parin vuoden aikana tehty yli 30 liikkeen avausta, konseptipäivitystä tai myymälälaajennusta. Se kertoo kumppaneiden halukkuudesta investoida toimipisteisiin Myllyssä.
Kauppakeskus Myllyssä on viimeisen parin vuoden aikana tehty yli 30 liikkeen avausta, konseptipäivitystä tai myymälälaajennusta. Se kertoo kumppaneiden halukkuudesta investoida toimipisteisiin Myllyssä.
Kuva: Eemeli Rantasalo
Lataa
Kauppakeskus Myllyn syntymäpäiväviikolla ohjelmaa on koko viikon ajan, ja se rakentuu Myllyyn luodun elämysreitin ja erilaisten pysäkkien ympärille. Pysäkeiltä löytyy muun muassa kasvomaalausta, siirtokuvia ja onnenpyörä mukavine palkintoineen.
Kauppakeskus Myllyn syntymäpäiväviikolla ohjelmaa on koko viikon ajan, ja se rakentuu Myllyyn luodun elämysreitin ja erilaisten pysäkkien ympärille. Pysäkeiltä löytyy muun muassa kasvomaalausta, siirtokuvia ja onnenpyörä mukavine palkintoineen.
Kuva: Studio 760
Lataa

Tietoa julkaisijasta

Kauppakeskus Mylly on maailman ihmeellisin raisiolainen kauppakeskus. Varsinais-Suomen suurimpana se palvelee yli viittä miljoonaa kävijää vuosittain. Yli 150 liikettä, 3 000 autopaikkaa ja loputtomasti arjen elämyksiä. 

www.kauppakeskusmylly.fi 

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kauppakeskus Mylly Oy

Köpcentrum Mylly uppnår sällsynt säkerhetsklassificering – endast fem kommersiella fastigheter i världen har gjort detsamma10.12.2025 08:45:08 EET | Pressmeddelande

Köpcentrum Mylly har uppnått den högsta nivån av ett säkerhetscertifikat som är sällsynt även ur ett globalt perspektiv. Det beviljas aktörer som bevisligen efterlever internationella risk- och säkerhetsstandarder samt bästa praxis inom branschen. Före Mylly har endast fem kommersiella fastigheter i hela världen uppnått denna nivå, och Mylly är först i Finland. Myllys långsiktiga säkerhetsarbete har bland annat lett till att personalens arbetshälsa har förbättrats och rekryterandet har blivit enklare.

Harvinainen turvallisuusluokitus Kauppakeskus Myllylle – saman saavuttanut vain viisi muuta kaupallista kiinteistöä maailmassa10.12.2025 08:45:08 EET | Tiedote

Kauppakeskus Mylly on saavuttanut maailmanlaajuisestikin harvinaisen turvallisuussertifikaatin korkeimman tason. Se myönnetään toimijoille, jotka noudattavat todistetusti kansainvälisiä riski- ja turvallisuusstandardeja sekä alan parhaita käytäntöjä. Ennen Myllyä sen on saavuttanut vain viisi kaupallista kiinteistöä koko maailmassa, ja Suomessa Mylly on ensimmäinen. Myllyssä turvallisuuden pitkäjänteinen kehittäminen on muun muassa parantanut henkilöstön työhyvinvointia ja helpottanut rekrytointeja.

Kauppakeskus Myllyn joulussa lauletaan ja tavataan Myllykkää - Kauneimpia joululauluja säestää Turun filharmoninen orkesteri20.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote

Kauppakeskus Myllyn joulunavausta vietetään sunnuntaina 23. marraskuuta, jolloin käytävillä voi kohdata Myllykän ja koirakulkueen sekä nauttia annoksen joulupuuroa. Tiistaina 16. joulukuuta Myllyntorilla lauletaan kauneimpia joululauluja Turun filharmonisen orkesterin säestyksellä. Popup-myymälät levittäytyvät ensimmäistä kertaa kauppakeskuksen molempiin kerroksiin.

Nytt restaurangutbud med etniska kryddor och en inhemsk klassiker – Köpcentrum Myllys användningsgrad över 100 % under jul23.10.2025 08:53:54 EEST | Pressmeddelande

Köpcentrum Myllys mat- och dryckutbud utvidgas när Moi ! Poke, känd för sina poke bowls, öppnar en ny restaurang vid Myllytorget under slutet av året – dessutom kommer en Moi ! Aasia-matbutik intill Finnkino. I början av nästa år kommer även Fazer Café Mylly att öppna vid Finnkino. Tack vare de nya butikerna och julens pop up-butiker överskrids köpcentrumets användningsgrad 100 procent.

Uutta ravintolatarjontaa etnisillä mausteilla ja kotimaisella klassikolla – Kauppakeskus Myllyn käyttöaste jouluna yli 100 %23.10.2025 08:53:54 EEST | Tiedote

Kauppakeskus Myllyn ruoka- ja juomatarjonta laajenee, kun loppuvuoden aikana poke bowl -annoksista tunnettu Moi ! Poke avaa uuden ravintolan Myllyntorin laidalle, ja Finnkinon naapuriin tulee Moi ! Aasia -ruokakauppa. Ensi vuoden alussa Finnkinon päätyyn avautuu myös Fazer Café Mylly. Uusien myymälöiden ja joulun pop up -liikkeiden ansiosta kauppakeskuksen käyttöaste ylittää joulun aikaan 100 prosenttia.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye