SDP:n Kymäläinen: Rumaa ja tunteetonta
13.10.2024 10:20:00 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
– Hallitus jatkaa valitsemallaan kylmällä ja kovalla linjalla, puuttumalla nyt jopa palkanmuodostukseen ja rikkomalla jälleen neuvottelun perinnettä, kritisoi kansanedustaja Suna Kymäläinen hallituksen palkkakuoppamallia.

– Tällä esityksellä hallitus pyrkii estämään muun muassa sote-alan työntekijöitä, opettajia, varhaiskasvattajia, myyjiä ja siivoojia neuvottelemasta itselleen tulevaisuudessa parempia palkkoja. Vientivetoisen palkkamallin runttaamisen myötä se sitoo 2/3 suomalaisen työntekijän neuvottelumahdollisuudet, sanoo SDP:n kansanedustaja Suna Kymäläinen
– Lisäksi esitys sitoo valtakunnansovittelijan kädet selän taakse niin, että työtaistelut tulevat yleistymään. Samalla riippumattomuudelta ja sovittelulta viedään pohja, Kymäläinen jatkaa.
Kaukana on aika, jolloin Kokoomus lupasi Sari Sairaanhoitajalle palkankorutuksia. Hoitajien vihdoin saatua viime kierroksella muita hieman paremmat korotukset neuvotteluiden myötä, on Kokoomuksen ja Perussuomalaisten suusta kuultu vain valitusta ylisuurista kustannuksista, nyt asia halutaan torpata pysyvästi. Rumaa ja tunteetonta, Kymäläinen päättää.
SDP jätti yhdessä koko opposition kanssa hallitukselle välikysymyksen palkkatasa-arvosta. Välikysymyskeskustelu käydään tiistaina 15.10.2024.
Yhteyshenkilöt
Suna KymäläinenKansanedustaja
Puh:050 512 0526Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Piritta Rantanen Keski-Suomen piirin jäsenäänestyksen ykkönen7.6.2026 12:27:30 EEST | Tiedote
Keski-Suomen SDP:n piiri kävi jäsenäänestyksen kansanedustajaehdokkaiden asettamisesta eduskuntavaaleihin vuonna 2027. Jäsenäänestyksen ykköseksi nousi toisen kauden kansanedustaja, SDP:n eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja Piritta Rantanen. – Äänestyksen tulos on minulle iloinen yllätys. Tulos SDP:n keskisuomalaisten jäsenistön parissa kertonee siitä kovasta työstä, mitä olen kansanedustajana tehnyt ja mitä asioita eduskunnassa ajan, toteaa Rantanen.
SDP:n Helena Marttila: Naisnäkökulmaa ei voi enää ohittaa7.6.2026 10:04:35 EEST | Tiedote
Kokoomuksen puoluekokous päätti, että se ei velvoita puoluehallitusta edistämään toiminnassaan feminististä politiikkaa. Oikeallakin olisi ollut syytä havahtua siihen, ettei naisnäkökulmaa voi törkeästi enää sivuuttaa, sanoo kansanedustaja ja Demarinaisten puheenjohtaja Helena Marttila (sd.).
SDP:n Tuppurainen: Kokoomuksen Orpon suu puhuu yhtä ja kädet tekevät toista – pohjoismaista hyvinvointivaltiota on ajettu alas6.6.2026 16:07:17 EEST | Tiedote
– Petteri Orpo puhuu kauniita korulauseita pohjoismaisesta hyvinvointimallista, vaikka kokoomuksen teot tällä hallituskaudella ovat vieneet aivan toiseen suuntaan, toteaa SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Tytti Tuppurainen.
SDP:n Elisa Gebhard: Excelit eivät karkota naisia – kokoomuksen politiikka karkottaa6.6.2026 08:05:49 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard paheksuu kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran kommenttia siitä, että excelit ja talousluvut eivät vetoaisi naisiin. – On vanhoillinen ajatus, että naiset eivät olisi kiinnostuneita taloudesta. Sen sijaan kokoomuksen politiikka osoittaa käytännössä, ettei kokoomus ole naisten puolella. Kokoomuksessa tunnutaan pitävän naisia tyhminä, Gebhard linjaa.
Sote-valiokunnan enemmistö: Alkoholilakiin tiukennuksia – etämyyntiä koskevat muutokset on notifioitava mietinnön mukaisesti5.6.2026 18:34:06 EEST | Tiedote
Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta on käsitellyt hallituksen esitystä alkoholilain muuttamisesta. Opposition mielestä valiokunnan tekemät muutokset ovat välttämättömiä kansanterveyden, verotulojen ja suomalaisen alkoholijärjestelmän uskottavuuden turvaamiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme