SDP EDUSKUNTA

SDP:n Filatov: ”Tapelkaa tytöt, saatte nallekarkkeja”

13.10.2024 12:00:00 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Hallituksen esitys vientivetoisesta palkkamallista johtaa siihen, että vientialoja matalammin ansaitsevien alojen väki rahoittaa kuoppien korjaamisen ja joutuu jakamaan kurjuutta keskenään, sanoo kansanedustaja, eduskunnan varapuhemies Tarja Filatov.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

– Julkinen sektori ja vientialat ovat syvässä keskinäisriippuvuudessa, kansanedustaja, varapuhemies Tarja Filatov selventää työmarkkinoiden toimintaa.

– Markkinatalous toimii normaalisti siten, että jos kysyntä ylittää tarjonnan, hinta nousee. Siksi viime kierroksella päädyttiin poikkeukselliseen palkkatasa-arvoa edistävään ja hoiva-alan korotukseen, Filatov kertaa.

– Nyt hallitus yrittää lailla estää työvoimapulasta kärsivien naisvaltaisten alojen pääsyn pois palkkakuopasta ja tasa-arvon edistämisen, Filatov hämmästelee.

– Tällä mallilla ei voi korjata palkkakuopassa olevien asemaa toimialan sisällä. Esitys johtaa siihen, että vientialoja matalammin ansaitsevan alan väki rahoittaa kuoppien korjaamisen. Jakaa kurjuutta keskenään, hän toteaa.

– Näyttää siltä, että vientimallilla halutaan naisvaltaiset alat tappelemaan keskenään pennin nallekarkeista.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Saku Nikkanen: Liikuntapalvelujen erilainen verokohtelu ei ole yhdenvertaista6.3.2026 11:10:30 EET | Tiedote

Verotuksellisesti liikuntapalvelun ostossa sovelletaan alennettua arvonlisäkantaa. Asiaan kuitenkin liittyy Verohallinnon tulkintaa siitä, mikä katsotaan liikuntapalveluksi ja mikä taas ei. Liikuntapalveluita tuottaville yrityksille tämä tulkinnanvaraisuus on saattanut tulla verotarkastuksen yhteydessä esiin tulevana yllätyksenä. Hallituksen tulisikin nyt välittömästi muuttaa tilannetta lainsäädännöllisesti niin, että verottajan nykyiset alv-kantojen verotulkinnat olisivat linjassa liikuntapalvelujen yhdenvertaisen kohtelun kanssa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye