Tiedeilta 24.10. – Puheenvuoroja kestävämmästä tulevaisuudesta ja varainkeruu Guatemalan nuorille
Tiedeillassa kuullaan puheenvuoroja rasismista Suomessa, oppimisen haasteiden ja psyykkisen hyvinvoinnin yhteydestä ja digitaalisuudesta osana varhaiskasvatusta. Illan aikana kerätään myös varoja Taksvärkin hankkeelle Guatemalassa ja kuullaan Kapua-kampanjasta. Hyväntekeväisyyteen voi osallistua ostamalla tiedeillassa pientä purtavaa tai vapaaehtoisella osallistumismaksulla.

Tiedeillassa kuullaan asiantuntijapuheenvuoroja ja kerätään varoja Taksvärkin tukemalle nuorisotyöhankkeelle Guatemalassa. Lisäksi illassa on mukana myös Kapua, jonka tiimi on mukana keräämässä varoja Taksvärkki ry:n Guatemalan kehitysyhteistyöhön. Illan puheenvuorojen aiheina ovat rasismi Suomessa, oppimisvaikeuksien ja psyykkisen hyvinvoinnin yhteys sekä digitaalisuus osana varhaiskasvatusta.
Kaikille avoin Tiedettä kaikille -tiedeilta järjestetään Jyväskylän yliopiston kirjasto Lähteen Tietoniekka tilassa to 24.10. klo 18–20.
Puheenvuoroja kestävämmästä ja yhdenvertaisemmasta tulevaisuudesta
Illan ensimmäisenä puheenvuorona kuullaan tutkimusprofessori Anu Castanedaa aiheesta ”Rasismi Suomessa”. Puheenvuorossaan Castaneda kuvaa rasismin tilaa Suomessa kertoen, miltä tilanne näyttää maassamme ja pohtien, mitä sille pitäisi tehdä.
Jyväskylän yliopiston kliinisen psykologian apulaisprofessori Tuija Aro tuo omassa puheenvuorossaan esiin oppimisvaikeuksien ja psyykkisen hyvinvoinnin yhteyksiä.
”Suomessa tekemämme tutkimukset osoittavat, että psyykkinen pahoinvointi on yllättävän yleistä lapsilla, joilla on oppimisvaikeus. Lisäksi aikuisuuteen ulottuva Kelan rekisteriaineisto osoittaa, että psyykelääkkeiden käyttö on verrokkiväestöä yleisempää”, kertoo Aro.
Puheenvuorot päättää varhaiskasvatuksen opettaja ja digi-pedagogi Suvi-Jaana Ahon esitys, jossa digitaalisuutta tarkastellaan varhaiskasvatuksen näkökulmasta. Esitys tuo esiin varhaiskasvatuksen arjen pedagogista näkökulmaa ”digiin” alle kouluiässä ja pohtii, lakastuuko luovuus ladatessa.
Tiedeillassa kerätään varoja Guatemalan nuorille
Asiantuntijapuheenvuorojen lisäksi tiedeillassa kerätään varoja Guatemalan nuorille. Taksvärkin Entre Amigos Construimos Ciudadanía Política -hanke Guatemalassa edistää paikallisten nuorten mahdollisuuksia osallistua yhteisöjensä päätöksen tekoon ja lisää nuorten ihmisoikeuksiin ja kansalaisvaikuttamiseen liittyviä tietoja ja taitoja. Tavoitteena on saada nuoret ja aikuiset toimimaan yhdessä lasten ja nuorten oikeuksien puolesta. Näin Taksvärkin hanke on mukana mahdollistamassa kaikille avointa ja syrjimätöntä yhteiskuntaa.
Kapua-kampanjalla tuetaan Taksvärkki ry:n työtä Guatemalassa. Kunkin Kapuajan tavoitteena on kerätä 2000 euroa paikallisen nuorisotyön tukemiseksi. Ensi keväänä tiimi matkustaa omin varoin Guatemalaan tutustumaan työhön, jota keräysvaroilla tehdään ja kiipeää Väli-Amerikan korkeimmalle huipulle, 4220 metrin korkeuteen kohoavalle Tajumulco-tulivuorelle.
”Kapua on kerännyt vuodesta 2006 lähtien yli 1,2 miljoonaa euroa paremman maailman puolesta noin 300 vapaaehtoisen voimin. Kapua on hieno mahdollisuus kenelle tahansa osallistua kehitysyhteistyöhön ja päästä näkemään käytännössä, miten keräysvaroilla edistetään kehitystä kohdemaissa”, kertoo Kapua-hankkeen perustaja Suvi Aarnio.
Tilaisuudessa on tarjolla kasvisiltapajaa sekä lakua, kahvia ja teetä, joiden myynnistä saatu voitto menee Taksvärkki ry:n hankkeelle. Hanketta voi tukea myös vapaaehtoisella osallistumismaksulla. Tapahtuma on avoin kaikille, mutta tarjoiltavien määrän määrittelemiseksi toivomme ilmoittautumista mukaan pe 18.10. mennessä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tuija Aro, tuija.i.aro@jyu.fi, 050 3303494
Tupu RiikonenViestinnän asiantuntija
Puh:+358504766736tuulia.a.riikonen@jyu.fiLinkit
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Muuttolintujen kevät -sovellus saatavissa nyt myös Ruotsissa8.4.2025 15:00:00 EEST | Tiedote
Suomessa jo kolmatta vuotta käytössä ollut Muuttolintujen kevät -sovellus on herättänyt runsaasti mielenkiintoa Ruotsissa. Sovellus tunnistaa tekoälyn avulla pihassa visertelijän ja mahdollistaa oman lajilistan keräämisen sovellukseen. Nyt sovellus julkaistaan myös Ruotsin Apple- ja Android-sovelluskaupoissa.
Paikallaanololle altistava perimä lisää sydän- ja verisuonitautien riskiä8.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Ihmisen taipumus paikallaanoloon voi olla evoluution suosima käyttäytymisen piirre, mutta siitä huolimatta aktiivisuuteen pyrkiminen on tärkeää, muistuttaa Jyväskylän yliopiston uusin tutkimus. Tutkijat osoittivat ensimmäistä kertaa, että geeniperimä, joka altistaa paikallaanololle, on yhteydessä suurempaan riskiin sairastua yleisimpiin sydän- ja verisuonitauteihin. Suuri geneettinen alttius paikallaanoloon voi lisätä sairastumisriskiä jopa 20 %.
Maahanmuuttaneille eväitä työhön ja opiskeluun maksuttomasta suomen kielen koulutuksesta – tervetuloa hakuinfoon 9.4.2025!7.4.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
JYU.INTEGRA-koulutus on maksuton suomen kielen koulutus. Koulutus on tarkoitettu korkeakoulutetuille ja korkeakoulukelpoisille maahanmuuttaneille, joiden tavoitteena on jatkaa keskeytyneitä opintojaan tai täydentää jo opiskelemaansa tutkintoa korkeakoulussa.
Suuri linturetki -tempaus 7.4. saa koululaiset liikkeelle Helsingistä Sodankylään4.4.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Linnut ja luonto kiinnostavat suomalaisia. Peruskoululaisten Suuri linturetki -tempaukseen on ilmoittautunut lähes 4 000 osallistujaa 76 paikkakunnalta.
Läpimurto virustutkimuksessa: Virus-RNA:n havaitseminen entistä herkemmin4.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston nanotiedekeskuksen (NSC) tutkijat ovat tehneet merkittävän edistysaskeleen enteroviruksen RNA:n havaitsemisessa kehittämällä uudenlaisen suhteelliseen fluoresenssiin perustuvan anturin, joka tunnistaa enteroviruksen perimän entistä herkemmin. Tutkimus myös vahvistaa tieteidenvälisen yhteistyön merkitystä maailmanlaajuisten terveyshaasteiden ratkaisemisessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme