Lajittele oikein ja käytä heijastinta – turvallisuutta Sortti-asemilla ja liikenteessä
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY nostaa syksyn aikana tehostetusti esiin palveluihinsa liittyviä turvallisuusasioita. Sortti-asemilla järjestetään 21.–25.10.2024 turvallisuusviikko, jonka tavoitteena on parantaa asiakkaiden ja henkilökunnan turvallisuutta sekä vähentää virheellisesti lajiteltujen jätteiden aiheuttamia riskejä. Lisäksi HSY kiinnittää huomiota jätteenkuljetuspalveluiden turvallisuuteen viikolla 43 alkavassa kampanjassa, jonka aikana jäteautojen kuljettajat jakavat heijastimia niitä tarvitseville kevyen liikenteen käyttäjille.

Päivien pimentyessä HSY järjestää kaksi kampanjaa nostaakseen esiin Sortti-asemiin ja jätteenkuljetuspalveluihin liittyviä turvallisuusasioita. Sortti-asemilla järjestetään 21.–25.10.2024 turvallisuusviikko, jonka aikana HSY tehostaa asiakkaiden lajitteluneuvontaa ja nostaa esiin Sortti-asemien turvallisuuteen liittyviä asioita. Lajitteluneuvojat kiertävät eri asemilla viikon aikana ja antavat vinkkejä lajitteluun. Neuvojat jakavat asemilla myös heijastimia.
– Haluamme nostaa turvallisuusasiaa esille, sillä se on työntekijöidemme ja asiakkaidemme vuoksi ensiarvoisen tärkeää. Kampanjan avulla muistutamme, että huolellisella toiminnalla voimme ehkäistä vaaratilanteita ja siten taata turvalliset asiointi- ja työskentelyolot kaikille, kommentoi HSY:n käyttöpäällikkö Eetu Keinänen.
Väärin lajitellut jätteet voivat aiheuttaa vaaratilanteita
HSY muistuttaa Sortti-asemilla asioivia asiakkaita huolehtimaan erityisesti jätteiden oikein lajittelusta. Väärille lavoille sijoitetut jätteet voivat olla turvallisuusriski henkilökunnalle ja ympäristölle. Lisäksi väärin lajiteltu jäte voi aiheuttaa vaaratilanteita jätteen kuljetuksessa ja käsittelyssä. Jätteet on hyvä lajitella ja pakata jo etukäteen. Apua lajitteluun voi pyytää aina Sortti-asemien henkilökunnalta. Tarkemmat lajitteluohjeet löytyvät HSY:n verkkosivuilta. Myös HSY:n Jäteopas on hyvä apulainen jätteiden lajittelussa.
– Jokainen voi toiminnallaan edistää turvallisuutta olemalla tarkkana jätteiden lajittelussa. Esimerkiksi sähkölaitteiden akkuja, kaasupulloja, vaarallisia jätteitä ja asbestia ei koskaan saa laittaa jätelavoille. Ne tulee pitää erillään ja viedä niille tarkoitettuun keräyspisteeseen, sillä väärin lajiteltuna niistä voi seurata tulipalo. Asbestia vastaanotamme vain Ämmässuon Sortti-asemalla, Keinänen kertoo.
Sortti-asemilla asioinnin halutaan olevan turvallista myös asiakkaille. Sen vuoksi esimerkiksi nopeusrajoitukset ovat asemilla alhaiset ja lemmikit ja lapset tulee pitää asemilla autossa. Asiakkaiden on myös hyvä muistaa, että lavoilla tai kaiteilla ei saa kiipeillä. Jätteitä lajitellessa on hyvä käyttää suojaavaa vaatetusta, kuten umpinaisia kenkiä, pitkähihaisia vaatteita sekä työkäsineitä. Korvatulppia on saatavilla asemilta, sillä melutaso voi olla korkea.
Käytä heijastinta ja näy pimeässä
Päivien lyhentyessä turvallisuus on erityisen tärkeää myös jätteenkuljetuspalveluihin liittyen, sillä syksyn pimeydessä kuljettajien on haastavampaa erottaa tien varrella ja piha-alueilla liikkuvia ihmisiä. Tämä voi aiheuttaa vaaratilanteita, jotka olisivat ehkäistävissä esimerkiksi heijastimen käytöllä. HSY:n syksyn kampanjan aikana jäteautojen kuljettajat jakavatkin heijastimia pimeässä liikkuville jalankulkijoille ja pyöräilijöille.
– Jäteautot joutuvat peruuttamaan usein. Vaikka autoissa on peruutuskamerat, -peilit ja -valot, pimeässä ja sateessa on hankala havaita erityisesti ilman heijastimia liikkuvia ohikulkijoita. Heijastimen käyttö on pieni mutta tärkeä teko, kertoo HSY:n logistiikkapäällikkö Tero Salo.
Lisäksi on tärkeää muistaa pitää riittävä etäisyys jäteautoon. Esimerkiksi auton keulan läheltä kulkevia ohikulkijoita voi olla vaikea havaita, mikä lisää vaaratilanteiden riskiä. HSY kehottaakin asukkaita varovaisuuteen: jäteauton lähestyessä on hyvä odottaa turvallisesti sivummalla. Näin voimme yhdessä varmistaa turvallisuuden kaikille.
Yhteyshenkilöt
Keinänen EetuKäyttöpäällikköHSY
Sortti-asemiin liittyvät kysymykset
Salo TeroLogistiikkapäällikköHSY / jätehuolto
Kuljetuspalveluun liittyvät asiat.
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.
HSY – Puhtaasti parempaa arkea
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY:n toiminta- ja taloussuunnitelma 2026–2028 rakentaa kestävää ja vastuullista pääkaupunkiseutua14.11.2025 11:12:45 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalveluiden toiminta- ja taloussuunnitelma vuosille 2026–2028 ohjaa HSY:n strategian mukaista kehitystä ja korostaa erityisesti hiilineutraaliuden, kiertotalouden ja vastuullisten palveluiden edistämistä sekä talouden tasapainoa. HSY:n yhtymäkokous hyväksyi suunnitelman kokouksessaan 14.11.2025.
HSY:n hallituksen ja yhtymäkokouksen päätökset 14.11.202514.11.2025 11:12:17 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä hankesuunnitelmien päivittämisen periaatteet ja ottaa käyttöön asiakirjamaksut niiltä osin, kun ne eivät ole julkisuusperiaatteen mukaisesti maksuttomia. HSY:n yhtymäkokous päätti hyväksyä HSY:n toiminta- ja taloussuunnitelman vuosille 2026–2028. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat ja hankinnat: - viemäreiden sujutuspaketin hankesuunnitelma 2026 - Helsingin Länsi-Pakilan vesihuollon saneerauksen hankesuunnitelma - Helsingin Pitäjänmäen teollisuusalueella olevan Valion alueen vesihuollon hankesuunnitelma - Espoon Nepperi–Järvenperän alueen ja Vantaan Myyrmäen Luhtitie–Pyörrekuja alueen vesihuollon rakentamisen urakoitsijaksi valittiin VM Suomalainen Oy. Hallituksen kokouksessa ja yhtymäkokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Lisätietoa aiemmista sekä muista käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistoilta, ja ne julkaistaan myöhemmin myös pöytäkirjossa:
Kotitalouksien jätemäärä pysyi lähes entisellään pääkaupunkiseudulla – bio- ja sekajätettä syntyi hieman aiempaa enemmän14.11.2025 09:51:03 EET | Tiedote
Pääkaupunkiseudun ja Kirkkonummen kotitalouksissa jätemäärä kasvoi hieman vuonna 2024, erityisesti bio- ja sekajätteen osalta. HSY:n laskelman mukaan kotitalousjätettä kertyi keskimäärin 244 kiloa asukasta kohden, mikä on kilo enemmän kuin vuonna 2023. Kierrätysaste puolestaan hieman laski.
Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 14.11.2025 –alueen kotitalouksien kierrätysaste selvitetty12.11.2025 08:02:04 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 14.11.2025. Samana päivänä kokoontuu myös HSY:n yhtymäkokous, joka muun muassa hyväksyy HSY:n toiminta- ja taloussuunnitelman vuosille 2026–2028. Kokouksien esityslistat on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus päättää muun muassa hankesuunnitelmien päivittämisen periaatteista sekä asiakirjamaksujen käyttöönotosta. Hallitus päättää seuraavista hankesuunnitelmista ja hankinnoista: - viemäreiden sujutuspaketin hankesuunnitelma 2026 - Helsingin Länsi-Pakilan vesihuollon saneerauksen hankesuunnitelma - Helsingin Pitäjänmäen teollisuusalueella olevan Valion alueen vesihuollon hankesuunnitelma - Espoon Nepperi–Järvenperän alueen ja Vantaan Myyrmäen Luhtitie–Pyörrekuja alueen vesihuollon rakentamisen urakoitsijan valinta. Hallitus saa tiedoksi HSY-alueen kotitalous- ja yhdyskuntajätteiden määrät ja kierrätysasteet vuonna 2024. HSY tiedottaa halli
HSY:n kukkivalla kaatopaikalla vieraili kesällä kuusitoista eri perhoslajia28.10.2025 08:53:17 EET | Tiedote
HSY on perustanut Ämmässuon ekoteollisuuskeskukseen vanhan kaatopaikan päälle kukkivan keitaan erilaisille hyönteisille. Niityt luovat sopivaa elinympäristöä erilaisille pörriäisille ja pölyttäjille, jotka löytävät tiensä niityille kukkien houkuttelemana. Kesän aikana HSY on tehnyt lajiseurantaa niittyjen perhosista. Niityillä havaittiin tänä kesänä yhteensä kuusitoista eri lajia päiväperhosia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme