Pohjoisten hyvinvointialueiden yhteistyön syventämistä jatkettava
16.10.2024 15:25:45 EEST | Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde | Tiedote
Pohjois-Suomen yhteistyöalueen neljä hyvinvointialuetta ovat valmistelleet keskinäistä sopimustaan yhteistyön tiivistämiseksi. Osana valmistelua selvityshenkilö Hannu Juvonen on laatinut raportin hyvinvointialueiden yhteistyöstä.

Pohjois-Suomen yhteistyöalueen (YTA) hyvinvointialueet kannattavat alueiden keskinäisen yhteistyön syventämistä. Hyvinvointialueiden vaikean taloustilanteen ja henkilöstöpulan vuoksi erityisesti alueen sairaaloiden työnjakoa on kehitettävä nykyistä nopeammin ja tiiviimmin, toteavat Lapin, Kainuun, Keski-Pohjanmaan ja Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueiden aluehallitusten puheenjohtajat.
Pohjois-Suomen hyvinvointialueet ovat valmistelleet keskinäistä sopimustaan yhteistyön tiivistämiseksi. Tämän osana on valmistunut selvityshenkilö, erikoislääkäri Hannu Juvosen raportti hyvinvointialueiden yhteistyöstä. Raportissa esitetään selvityshenkilön näkemyksiä lakisääteisiä velvoitteita pidemmälle menevien rakenteellisten muutosten toteuttamisesta.
Selvitysraportissa Juvonen nostaa esiin, että YTA-yhteistyön tilannekuvan tulee olla tarkempi.
– Tällä viittaan siihen, että alueiden toisiltaan ja muualta ostamat palvelut tulee olla tiedossa erikoisaloittain sovittuun työnjakoon ja hoitopaikan valinnanvapauteen liittyen, toteaa Hannu Juvonen.
– Näkemykseni mukaan esitettyjen terveydenhuollon säädösmuutosten toimeenpano on välttämätöntä, mutta taloudellisen ja toiminnallisen kestävyyden näkökulmasta pitää edetä syvemmälle. Tarvitaan pidemmälle menevää rakenneuudistusta, jossa yhteistyöalueella päätetään päivystyksellisistä ja kiireettömistä palveluista eri sairaaloissa.
– Selvitystyön pohjalta esitän yhteistä toimielintä, joka ohjaisi YTA-alueen erikoissairaanhoidon palveluita yhdistetyillä resursseilla, summaa Juvonen.
Selvityksessä nostetaan esiin muun muassa kiireettömän leikkaustoiminnan ja osastohoidon jakaminen alueiden kesken.
– Työnjaon kehittäminen mahdollistaisi kunkin alueen resurssien hyödyntämisen. Kaikilla alueilla myös päivystyksen käytön vähentämiseen tähtäävät toimet ovat tärkeitä kehityskohteita, toteavat pohjoisten hyvinvointialueiden aluehallitusten puheenjohtajat Esa Ahonen, Sari Innanen, Tapani Melaluoto ja Tapani Tölli.
Hyvinvointialueiden tilanteiden parantamiseksi tarvitaan realistisen rahoitustason lisäksi myös aikaa toteuttaa muutoksia. Pohjoiset hyvinvointialueet korostavat, että riittävien ja vaikuttavien palveluiden avulla varmistetaan myös harvaan asutun Suomen turvallisuutta ja elinvoimaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Aluehallitusten puheenjohtajat:
Esa Ahonen, Kainuu 041 317 3077
Sari Innanen, Keski-Pohjanmaa (Soite) 050 413 5258
Tapani Melaluoto, Lappi 040 841 0311
Tapani Tölli, Pohjois-Pohjanmaa (Pohde) 050 511 3180
Selvityshenkilö Hannu Juvonen 040 661 4215
Liitteet
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta 1.1.2023 alkaen. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Pohteen uusi sosiaalipalvelujen asiakastietojärjestelmä otetaan käyttöön Oulun kotihoidossa24.4.2026 13:29:50 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen, Pohteen uusi asiakastietojärjestelmä, Saga, otetaan käyttöön Oulun kotiin annettavissa palveluissa 28.4.2026.
Järjestöavustuksilla tuettu toiminta tavoitti viime vuonna noin 135 000 ihmistä Pohjois-Pohjanmaalla23.4.2026 10:11:52 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen hyvinvoinnin ja osallisuuden edistämisen lautakunta kokoontui 22.4.2026 puheenjohtaja Maire Mäen johdolla. Lautakunta käsitteli järjestöavustusten seuranta- ja arviointitietoja viime vuodelta. Järjestöavustusten tuella on järjestetty muun muassa erilaista ryhmätoimintaa, vertaistukea, ohjausta ja neuvontaa. Arvioinnin perusteella toimintoihin osallistuminen lisää osallistujien mielen hyvinvointia ja vähentää yksinäisyyttä.
Pohde on tutkinut OYSin psykiatrian tilojen kuntoa22.4.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopistollisen sairaalan psykiatrian toimitiloissa on havaittu poikkeamia sisäilman laadussa. Pohde suunnittelee tilojen käytön jatkon asiantuntijoiden arvioiden perusteella.
Uuden potilastietojärjestelmän käyttöönotto jatkuu Oulussa – ruuhkaa voi esiintyä22.4.2026 08:58:06 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde ottaa perusterveydenhuollossa vaiheittain käyttöön Esko-potilastietojärjestelmän, jota käytetään myös Pohteen erikoissairaanhoidossa. Potilastietojärjestelmä on otettu käyttöön Oulussa 31.3.2026, ja se laajenee Oulussa eri palveluihin 28.4.2026. Käyttöönotto voi aiheuttaa ajoittaista ruuhkaa etenkin puhelinpalveluissa ja Digitaalisessa sote-keskuksessa.
OYS suunnittelee kevennyksiä johtamisrakenteeseen21.4.2026 15:00:00 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella Pohteella jatketaan organisaation muutoksia OYS sairaalapalvelujen ja ensihoidon toimialueella. Suunnitellun muutoksen tavoitteena on selkeyttää johtamista ja näin parantaa toiminnan sujuvuutta. Toimialueella käynnistettiin yhteistoimintaneuvottelut 20.4.2026. Neuvottelut koskevat organisaatiouudistuksen toista vaihetta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme