Vihreiden Inka Hopsu: Opiskelijoiden toimeentulon heikentäminen ja opiskelija-asuntojen rakentamisen vaikeuttaminen on kestämätön yhtälö
Vihreiden kansanedustaja ja eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Inka Hopsu pitää hallituksen opiskelijoiden toimeentuloa ja asumista heikentäviä päätöksiä kestämättöminä. Edustaja Hopsu on jättämässä hallitukselle kirjalliset kysymykset opiskelijoiden asumisesta sekä toimeentulosta ja hyvinvoinnista. Opiskelijoilta leikkaaminen on tulevaisuudesta leikkaamista ja näin ollen lyhytnäköistä.

Orpo-Purran hallitus on päättänyt siirtää opiskelijat takaisin erillisen opintotuen asumislisän piiriin, joka ei kata kesän ajanjaksoa. Tämä tarkoittaa, että kesän ajaksi opiskelijoiden on löydettävä muu tulonlähde tai turvauduttava opintolainaan kattaakseen asumiskulut. Samaan aikaan hallitus on leikannut opiskelija-asumisen investointiavustuksia, mikä heikentää uusien opiskelija-asuntojen rakentamisen mahdollisuuksia.
– On mahdoton yhtälö, että opiskelijat joutuvat samaan aikaan kamppailemaan sekä korkeiden vuokrien että vähentyneiden asumistukien kanssa. Opiskelija-asuntoja ei nykyisellään riitä kaikille, eivätkä asuntoyhtiöt pysty aloittamaan uusien rakentamista, kun valtion investointiavustus on jäissä, huomauttaa Hopsu.
Opiskelijoiden asumisen tuki pienenee muutoksen seurauksena 98 euroa kuukaudessa. Vuoden 2024 asumistuen leikkaus lisättäessä ero vuoteen 2023 verrattuna on jopa 170 euroa kuukaudessa. Kun otetaan lisäksi huomioon opintorahan indeksijäädytys, on yhteisvaikutus yksin asuvalla täysi-ikäisellä opiskelijalla kuukaudessa 200 euroa vuonna 2027.
– 170 euroa kuukaudessa tarkoittaa opiskelijalle esimerkiksi noin 57 opiskelijalounasta, eli siis noin kuukauden ruokakuluja. Jo keväällä 2024 neljännes opiskelijoista ilmoitti pelänneensä ruoan loppuvan rahanpuutteen vuoksi viimeisen vuoden aikana. Tämän tiedon valossa on aivan käsittämätöntä leikata opiskelijoiden toimeentulosta näin merkittävästi, Hopsu huokaisee ja jatkaa,
– Pahimmillaan tämä saattaa johtaa siihen, että osa opiskelijoista joutuu keskeyttämään opintonsa taloudellisten haasteiden vuoksi tai osa ei pysty edes opiskelujaan aloittamaan. Vähintäänkin seuraus on työteon lisääntyminen ja opiskeluaikojen venyminen, mikä taas tuntuu paineena opiskelijoille lainahyvitysten menettämisen vuoksi.
Opintolainojen suuruus on kasvanut viime vuosina huomattavasti, ja niiden korot ovat nousseet. Korkojen nousu näkyy myös Kelan tilastoissa, joiden mukaan vuonna 2023 korkoavustusta sai lähes 8 000 henkilöä. Saajia oli noin kahdeksan kertaa enemmän kuin edellisenä vuonna, jolloin noin 1 000 henkilöä sai korkoavustusta. Velkaantuminen lisää opiskelijoiden tulevaisuuden taloudellisia paineita ja meitä odottaakin opiskelijoiden velkapommi.
– Korkeakoulututkinnon suorittaneiden mediaanilaina oli vuonna 2022 jo 22 660 euroa. Tuollainen rahasumma vaikuttaa merkittävästi tulevaisuuden suunnitelmiin kuten siihen, voiko ostaa omaa asuntoa tai uskaltaako perustaa perhettä. Eri alojen opiskelijoilla on myös hyvin erilaiset mahdollisuudet maksaa laina takaisin valmistuttuaan, muistuttaa Hopsu.
Opiskelijoiden toimeentuloon kohdistuva huoli on myös merkittävä hyvinvointikysymys. Joka kolmas opiskelija raportoi ahdistuksen ja masennuksen oireista Korkeakouluopiskelijoiden terveys- ja hyvinvointitutkimuksessa.
– Toimeentulo on yksi keskeisistä hyvinvoinnin pilareista. Hallituksen opiskelijoita lainamääriä kasvattamaan pakottava politiikka on pitkässä juoksussa kallista ja Suomen tulevaisuudesta poissa. Pitäisi valita, joko nopeat valmistumisajat ja riittävä tuki opiskeluun tai hyväksyä pidemmät opiskeluajat ja työnteko opiskelujen rinnalla eli paluu 90-luvun ja vuosituhannen alun tilanteeseen. Nyt kasataan liikaa painetta opiskeluaikaan ja samalla taivastellaan, miksi perheiden perustaminenkin venyy. Hallituksen tulisi vielä harkita linjaansa uudelleen, Hopsu vaatii.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Inka HopsuVihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Puh:09 432 3054inka.hopsu@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Hanna Holopainen: Asepalvelusta tulee kehittää tasa-arvoisemmaksi ja siirtyä yleiseen kansalaispalvelukseen8.5.2025 12:11:03 EEST | Tiedote
Holopainen vaatii hallitukselta rohkeita askeleita sukupuolia tasa-arvoisemmin kohtelevan sekä kansallista turvallisuutta vahvistavan maanpuolustusjärjestelmän kehittämiseksi. Jo enemmistö suomalaisista suhtautuu myönteisesti sekä miehiä että naisia koskevaan yleiseen kansalaispalvelukseen.
Sofia Virralle ei haastajaa – Vihreät valitsevat puheenjohtajansa kesäkuussa7.5.2025 18:00:00 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtajavalinnan ehdokasasettelu on vahvistettu. Ehdokkaita on yksi: istuva puheenjohtaja Sofia Virta.
Sofia Virta kritisoi Orpoa: Kertoo hallituksen arvovalinnoista, että hoitajien palkankorotukset ovat haastavia samalla kun rahaa riittää veronkevennyksiin7.5.2025 14:03:36 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kritisoi pääministerin lausuntoja siitä, että julkisen puolen palkankorotukset ovat kova lisähaaste julkiselle taloudelle. Virran mukaan on suorastaan irvokasta pääministeriltä kommentoida näin tilanteessa, jossa hallitus on juuri löytänyt rahaa veronkevennyksiin talouden tasapainon kustannuksella.
Saara Hyrkkö vihreiden ryhmäpuheessa: Pääministeri Orpo hyppäsi velkalaivan kapteenin paikalta risteilyisännäksi ykkösluokan matkustajille7.5.2025 13:59:17 EEST | Tiedote
Vihreiden eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö nosti puheessaan esille miten suuria riskejä pääministeri Orpon hallitus ottaa julkisen talouden suunnitelmassaan, miten vaihtoehdottomuudesta puhuminen on kansalaisten sumuttamista ja miten suomalaiset olisivat kyllä valmiita talouden tasapainottamisen talkoisiin, kunhan se tehtäisiin oikeudenmukaisesti. Hyrkkö piti vihreän eduskuntaryhmän ryhmäpuheenvuoron hallituksen julkisen talouden suunnitelmaa koskevassa täysistunnossa.
Vihreiden Harjanne: Pääministeri sumutti helsinkiläisiä, jotta Daniel Sazonovista tulisi pormestari6.5.2025 14:01:21 EEST | Tiedote
Embargo, kunnes puhe on pidetty. Puhuttu versio pitää. Vihreiden helsinkiläinen kansanedustaja Atte Harjanne tarttui eduskunnan täysistunnossa esitykseen, jossa Helsingiltä ollaan leikkaamassa 35 miljoonaa euroa kohdennetusti eräänlaisena rangaistuksessa vastuullisesta taloudenpidosta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme