Uutta tietoa suomalaisista kulteista
Tuire Malmstedt kirjoittaa ensi viikolla ilmestyvässä kirjassaan Kaikki valta maan päällä suomalaisista kulteista.
Niistä vähiten tunnettu on eräs 2010-luvun varsinaissuomalainen kultti, jonka uhrina oli tunnettu tienvarsikahvilan pitäjä. Uhri oli kuolemaansa saakka manipulatiivisen yhteisön kynsissä.
Kirja ilmestyy ja on julkaisuvapaa 22.10.
Malmstedt esiintyy Helsingin kirjamessuilla kulttikeskustelussa la 26.10. klo 19:00-19:30
(Kruununhaka-lava).

Tuire Malmstedt sukeltaa kirjassaan Kaikki valta maan päällä suomalaisten lahkojen maailmaan.
"Rikoskirjailijana pyörittelen mielessäni koskettavia ihmiskohtaloita, koukuttavia juonia ja – ikävä kyllä – erilaisia surmatapoja, ja olen kuvitellut, ettei minua enää mikään kovin hetkauta. Olen ollut siinä hyvin väärässä. Uskonnon varjolla voidaan tehdä ihmiselle pahaa niin monella eri tavalla", kirjoittaa Malmstedt kirjassaan.
Malmstedt esittelee kirjassaan tunnetuimpia suomalaisia kultteja. Yksi niistä on kuitenkin säilynyt poissa uutisotsikoista.
Saimi Kiurunen (nimi muutettu) perusti oman yrityksen Turun Hansakortteliin. Pian kauppa siirtyi ykköstien varteen, nykyisen Lohjan alueella sijaitsevaan Nummi-Pusulaan. Liikkeen yhteyteen tuli kahvila, antiikkiliike ja galleria. Erottuaan miehestään Kiurunen lähentyi Auli Madetnivan (nimi muutettu) kanssa. Madetniva osoitti hänelle ylenpalttista huolenpitoa ja lupasi auliisti auttaa pahimman vaiheen yli.
Kun Kiuruselle vuosia myöhemmin kävi selväksi, etteivät Madetnivan aikeet olleetkaan vilpittömät, oli liian myöhäistä. Kiurusen läheiset ovat oikeudessa kertoneet, että Madetniva pystyi perhekulttinsa painostuksella nujertamaan Saimin liikkumisvapauden ja itsemääräämisoikeuden niin ajankäytön kuin omaisuudenkin käytön osalta. Vuosia kestäneen manipuloinnin seurauksena Saimi Kiuruselta vietiin oma tahto, ja hänet alistettiin täysin kultin hyväksikäytön kohteeksi.
Professori Hannu Lauerman mukaan lahkoille tyypillistä on jumalallista valtaa käyttävän johtajan lisäksi tasa-arvon ja demokratian halveksiminen. Lahkoja on aina ollut, mutta lukumäärän arvioiminen on hyvin vaikeaa, sillä liukuma uskonnollisesta yhteisöstä pahanlaatuiseksi lahkoksi on pitkä. Nämä ovat poikkeusilmiöitä, mutta niihin sisältyy riiston mahdollisuus.
Tuire Malmstedt on pieksämäkeläinen opettaja ja kirjailija. Hän on tullut tunnetuksi suositusta Metso & Vauramo-sarjasta, jonka uusin osa Luusaari ilmestyi kesällä.
Tuire Malmstedt:
Kaikki valta maan päällä
Malmstedt esiintyy Helsingin kirjamessuilla kulttikeskustelussa La 26.10. klo 19:00-19:30
(Kruununhaka-lava)
Yhteyshenkilöt
Arvostelukappalepyynnöt
info@aulakustannus.fiNora VarjamaKustantaja, viestintä ja markkinointi
Lisätiedot, materiaalit, haastattelupyynnöt
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Aula & Co on kasvava keskisuuri kirjankustantamo.
Itsenäisen kustantamon hittikirjoja ovat muun muassa Heather Morrisin Auschwitzin tatuoija, maailman tunnetuimman tähtitieteilijän Neil DeGrasse Tysonin Tähtitiedettä kiireisille, maailman tunnetuimpiin fantasiakirjailijoihin lukeutuvan Leigh Bardugon teokset sekä kulttimaineeseen noussut Lucia Berlinin Siivoojan käsikirja. Sami Tissarin romaani Krysa oli Finlandia-ehdokas vuonna 2022.
Aula & Co on kesästä 2024 itsenäinen kustantamo.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Aula & Co
Karsten Dusse yhdistää mindfulnessin ja murhat suositussa kirjasarjassa10.9.2025 10:24:14 EEST | Tiedote
Karsten Dussen Sisäinen lapseni tahtoo tappaa on makaaberia huumoria ja tiukkoja murhia yhdistävä dekkariuutuus. Sarjan ensimmäinen osa Murhat ja mindfulness on myynyt lähes kolme miljoonaa kappaletta. Tv-sovituksen toinen kausi on pian Netflixissä. Dusse saapuu Helsinkiin lokakuun loppupuolella puhumaan aiheesta huumori ja menestys.
Verinen kesä 1972 – Kari Haakanan uuden dekkarisarjan aloitus pureutuu Ruotsin vaiettuun vakoilutapaukseen2.9.2025 13:30:03 EEST | Tiedote
1970-luvun alussa Ruotsi teki Suomessa aktiivista ja syvälle menevää tiedustelua: länsinaapuri vakoili Suomea ja Suomen alueella myös Neuvostoliittoa. Tähän historian vaiettuun tosiasiaan perustuu Kari Haakanan uuden dekkarisarjan aloitus Kirvesmies.
Euroviisut jättänyt viisupomo Martin Österdahl yllättää rapujuhla-aiheisella dekkarilla21.8.2025 11:07:51 EEST | Tiedote
Rapujuhlakausi on käynnissä. Rapujuhlia viettävät myös tv-tuotannossa työskennelleet kaverukset Martin Österdahlin uutuusdekkarissa Rapujuhlat. Mukava työkavereiden jälleennäkeminen muuttuu kuitenkin raastavaksi eloonjäämistaisteluksi. Martin Österdahl tunnetaan myös Euroviisujen pomona. Heinäkuussa julkistettiin hänen lähtönsä viisuista.
Epävakaa lapsuus, rikollinen elämä, pahin rikos, tuomio – ja sovitus4.8.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
”Olen tuntenut koko elämäni vihaa, ja olen kyllästynyt siihen. Minun on aika katsoa peiliin ja kohdata omat demonini.” Riihimäen vankilassa rikoksiaan sovittava Samuel S. kertoo rankan elämäntarinansa itse kirjoittamassaan uutuuskirjassa Sieluton S – Miten minusta tuli tappaja.
"Tyttöjen Bonnie & Clyde", jatkoa Murhat ja mindfulnessille ja muita alkukesän dekkariuutuuksia11.6.2025 07:21:29 EEST | Tiedote
Alkukesän ja loppukevään dekkariuutuuksissa ovat Hannah Deitchin esikoisteos Tappaja-ainesta, Lynn Messinan 1800-luvun alun Englantiin sijoittuva Katala esitys ja Benjamin Stevensonin humoristinen Kuka tahansa tässä junassa voi olla syyllinen. Tällä viikolla julkaistaan Lasiavain-palkitun Tove Alsterdalin Salakäytävä. Tuire Malmstedtin Metso & Vauramo -dekkarin viimeinen osa Lintusielu ja Martin Österdahlin Rapujuhlat ilmestyvät heinä-elokuun vaihteessa. Elokuun lopussa ilmestyy yllätyshitiksi Suomessakin nousseen Karsten Dussen Murhat ja mindfulnessin jatko-osa Sisäinen lapseni tahtoo tappaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme