SDP EDUSKUNTA

SDP:n Eemeli Peltonen ja Lauri Lyly: Hallituksen ulkomaisen työvoiman maastapotkulaki heikentää Suomen vetovoimaa kansainvälisille osaajille

Jaa

SDP: kansanedustajat Eemeli Peltonen ja Lauri Lyly kritisoivat hallituksen esitystä kolmen ja kuuden kuukauden työttömyyssäännöstä, jonka hallitus on antanut tänään eduskunnalle. Kyse on ulkomaisen työvoiman maastapotkulaista, joka uhkaa heikentää Suomen kilpailukykyä ja pahentaa osaajapulaa.

Lauri Lyly ja Eemeli Peltonen
Lauri Lyly ja Eemeli Peltonen Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP

Hallitus on antanut tänään eduskunnalle paljon kritisoidun lakiesityksen ulkomaalaislain muuttamiseksi, jonka myötä työperusteisella luvalla Suomeen tulleen pitäisi jatkossa työllistyä ja löytää uusi työpaikka kolmessa kuukaudessa jäätyään ennenaikaisesti työttömäksi. Aika uuden työn löytämiseen olisi tätä pidempi kuusi kuukautta eräille ryhmille, kuten erityisasiantuntijoille. Samalla työnantajille asetettaisiin ilmoitusvelvollisuus maahanmuuttovirastolle työsuhteen päättymisestä.

SDP:n kansanedustajat Eemeli Peltonen ja Lauri Lyly ovat huolissaan esityksen vaikutuksista Suomelle kansainvälisten osaajien veto- ja pitovoiman kannalta. Esitys uhkaa heikentää Suomen houkuttelevuutta työperäiselle maahanmuutolle, jota yhteiskuntamme tarvitsee tulevaisuudessa yhä enemmän. 

– Pääministeri Orpon hallitus ajaa yhä jääräpäisesti maastapotkulakia, vaikka useat asiantuntijat ovat sen laajasti tyrmänneet. Suomi tarvitsee työperäistä maahanmuuttoa ja kilpailu osaavasta työvoimasta tulee vain kiristymään tulevaisuudessa. Maastapotkulain kaltaisen ideologisen näpertelyn sijaan hallituksen tulisi nyt keskittyä toimenpiteisiin, joilla ylläpidetään ja vahvistetaan Suomen tarvitsemaa työperäistä maahanmuuttoa, toteaa SDP:n hallintovaliokunnan valiokuntavastaava Eemeli Peltonen.

Lausuntokierroksella elinkeinoelämän ja työnantajatahojen edustajat kritisoivat esitystä. Aikarajoja pidettiin liian lyhyinä ja niiden pelättiin vaikeuttavan kansainvälisten osaajien asemaa merkittävästi. Kansanedustaja Lauri Lyly on myös huolissaan esityksen vaikutuksista kotoutumiseen ja työnhakijoiden perheisiin.

– Kolmessa kuukaudessa on vaikea työllistyä. Kuusikin kuukautta voi olla liian vähän esimerkiksi rekrytointiprosessien hitauden vuoksi. Liian lyhyt aika asettaa myös työnhakijan perheenjäsenet haavoittuvaan asemaan, jos heidän oleskelunsa on sidoksissa työnhakijan oleskelulupaan. Suoja-ajan pitäisi olla pidempi, sillä tämä esitys vaikuttaa maassamme jo työskenteleviin ihmisiin, SDP:n työelämä- ja tasa-avovaliokunnan valiokuntavastaava Lauri Lyly toteaa.

Esitys on jo vaikuttanut Suomen maineeseen ja herättänyt huolta Suomen tarvitsemien kansainvälisten osaajien keskuudessa.

– Kolmen kuukauden säännöllä hallitus heikentää Suomen vetovoimaa kansainvälisille osaajille, mistä muun muassa elinkeinoelämä on lausunut painavan huolensa. Pidän käsittämättömänä sitä, että kokoomus ja RKP ovat asettautuneet perussuomalaisten Suomelle vahingollisen maahanmuuttopolitiikan takuumiehiksi tässäkin asiassa. Elinkeinoelämän ja yritysmaailman huolet eivät paljon hallituksen vaakakupissa paina. Meillä ei ole yhteiskuntana varaa näyttäytyä ammattilaisille ja osaajille epähoukuttelevana maana, Eemeli Peltonen päättää.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Suhonen: Luvut heikkenevät – mutta hallitus jatkaa työntekijöiden kurittamista26.8.2025 11:37:18 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen ihmettelee, miksi hallitus jatkaa edelleen työntekijöiden kurituslinjalla, vaikka työllisyys heikkenee ja työttömyys kasvaa. – Nyt Orpon–Purran hallituksella vuorossa on työneuvoston ideologinen lakkauttaminen. Siis vuodesta 1946 toimineen erityisviranomaisen, jonka yhdeksän sivutoimisen jäsenen ja yhden päätoimisen sihteerin toiminta ajetaan alas, selvittää eduskunnan työ- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Suhonen.

EU:n on välittömästi tehtävä konkreettisia toimia humanitaarisen katastrofin lopettamiseksi Gazassa22.8.2025 16:45:48 EEST | Tiedote

SDP:n, vihreiden ja vasemmistoliiton kansanedustajat suuressa valiokunnassa vetoavat hallitukseen, jotta se edistää EU:ssa konkreettisia toimia kansanmurhan lopettamiseksi Gazassa. Yksin Israelin toimien tuomitseminen ja huolen esittäminen Palestiinan siviileistä ei riitä tilanteessa, jossa Gazassa vallitsee humanitaarinen katastrofi ja Israel jatkaa sotatoimien laajentamista.

SDP:n Marko Asell: Hallituksen liikuntavihamielisyys käsittämätöntä21.8.2025 12:21:35 EEST | Tiedote

Valtiovarainministeri Riikka Purran (ps.) budjettiesitys tarkoittaa käytännössä valtion liikuntapaikkarakentamisen rahoituksen loppumista. – Tämä olisi käsittämätön toimi tilanteessa, missä väestön liikkumattomuus, liikuntapaikkojen korjausvelka ja rakentamisen matalasuhdanne ovat kaikki suuria ongelmia suomalaisessa yhteiskunnassa, kansanedustaja, valtion liikuntaneuvoston jäsen Marko Asell (sd.) ihmettelee.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye