SDP EDUSKUNTA

SDP:n Eemeli Peltonen ja Lauri Lyly: Hallituksen ulkomaisen työvoiman maastapotkulaki heikentää Suomen vetovoimaa kansainvälisille osaajille

Jaa

SDP: kansanedustajat Eemeli Peltonen ja Lauri Lyly kritisoivat hallituksen esitystä kolmen ja kuuden kuukauden työttömyyssäännöstä, jonka hallitus on antanut tänään eduskunnalle. Kyse on ulkomaisen työvoiman maastapotkulaista, joka uhkaa heikentää Suomen kilpailukykyä ja pahentaa osaajapulaa.

Lauri Lyly ja Eemeli Peltonen
Lauri Lyly ja Eemeli Peltonen Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP

Hallitus on antanut tänään eduskunnalle paljon kritisoidun lakiesityksen ulkomaalaislain muuttamiseksi, jonka myötä työperusteisella luvalla Suomeen tulleen pitäisi jatkossa työllistyä ja löytää uusi työpaikka kolmessa kuukaudessa jäätyään ennenaikaisesti työttömäksi. Aika uuden työn löytämiseen olisi tätä pidempi kuusi kuukautta eräille ryhmille, kuten erityisasiantuntijoille. Samalla työnantajille asetettaisiin ilmoitusvelvollisuus maahanmuuttovirastolle työsuhteen päättymisestä.

SDP:n kansanedustajat Eemeli Peltonen ja Lauri Lyly ovat huolissaan esityksen vaikutuksista Suomelle kansainvälisten osaajien veto- ja pitovoiman kannalta. Esitys uhkaa heikentää Suomen houkuttelevuutta työperäiselle maahanmuutolle, jota yhteiskuntamme tarvitsee tulevaisuudessa yhä enemmän. 

– Pääministeri Orpon hallitus ajaa yhä jääräpäisesti maastapotkulakia, vaikka useat asiantuntijat ovat sen laajasti tyrmänneet. Suomi tarvitsee työperäistä maahanmuuttoa ja kilpailu osaavasta työvoimasta tulee vain kiristymään tulevaisuudessa. Maastapotkulain kaltaisen ideologisen näpertelyn sijaan hallituksen tulisi nyt keskittyä toimenpiteisiin, joilla ylläpidetään ja vahvistetaan Suomen tarvitsemaa työperäistä maahanmuuttoa, toteaa SDP:n hallintovaliokunnan valiokuntavastaava Eemeli Peltonen.

Lausuntokierroksella elinkeinoelämän ja työnantajatahojen edustajat kritisoivat esitystä. Aikarajoja pidettiin liian lyhyinä ja niiden pelättiin vaikeuttavan kansainvälisten osaajien asemaa merkittävästi. Kansanedustaja Lauri Lyly on myös huolissaan esityksen vaikutuksista kotoutumiseen ja työnhakijoiden perheisiin.

– Kolmessa kuukaudessa on vaikea työllistyä. Kuusikin kuukautta voi olla liian vähän esimerkiksi rekrytointiprosessien hitauden vuoksi. Liian lyhyt aika asettaa myös työnhakijan perheenjäsenet haavoittuvaan asemaan, jos heidän oleskelunsa on sidoksissa työnhakijan oleskelulupaan. Suoja-ajan pitäisi olla pidempi, sillä tämä esitys vaikuttaa maassamme jo työskenteleviin ihmisiin, SDP:n työelämä- ja tasa-avovaliokunnan valiokuntavastaava Lauri Lyly toteaa.

Esitys on jo vaikuttanut Suomen maineeseen ja herättänyt huolta Suomen tarvitsemien kansainvälisten osaajien keskuudessa.

– Kolmen kuukauden säännöllä hallitus heikentää Suomen vetovoimaa kansainvälisille osaajille, mistä muun muassa elinkeinoelämä on lausunut painavan huolensa. Pidän käsittämättömänä sitä, että kokoomus ja RKP ovat asettautuneet perussuomalaisten Suomelle vahingollisen maahanmuuttopolitiikan takuumiehiksi tässäkin asiassa. Elinkeinoelämän ja yritysmaailman huolet eivät paljon hallituksen vaakakupissa paina. Meillä ei ole yhteiskuntana varaa näyttäytyä ammattilaisille ja osaajille epähoukuttelevana maana, Eemeli Peltonen päättää.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Joona Räsänen: Kokoomus myöntää, että hallituksen veroalesta jää opettajalle käteen vain 5€ kuukaudessa3.5.2025 12:30:22 EEST | Tiedote

Kokoomuksen Ville Valkonen myönsi lähettämässään tiedotteessa, että hallituksen puoliväliriihessä päättämistä veronkevennyksistä jää esimerkiksi 4 000 euroa kuukaudessa ansaitsevalle liittoon kuuluvalle opettajalle vain viisi euroa kuussa enemmän käteen. Samaan aikaan ministerin tuloluokassa veronalennus on kuukausittain lähes 100-kertainen.

Kansanedustaja Paula Werning: Pelastusalan koulutus kriisissä – päällikkökoulutuksen jatkuvuus uhattuna2.5.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Kansanedustaja ja hallintovaliokunnan jäsen Paula Werning (sd.) ilmaisee vakavan huolensa Pelastusopiston yt-neuvotteluista ja säästöpaineista, joista Savon Sanomat uutisoi 29.4. Pelastusopisto on jo joutunut vähentämään keskeisiä koulutuksia, kuten vesisukellus- ja alipäällystökoulutuksen. Nyt leikkaukset kohdistuvat opettajakuntaan, mikä uhkaa entisestään opetuksen laatua ja käytännönläheisyyttä.

SDP:n Helena Marttilan vappupuhe1.5.2025 14:11:40 EEST | Tiedote

Arvoisa vappujuhlaväki, Mitä synkemmät ajat, sitä enemmän tarvitsemme elämäämme riemua.Mitä enemmän on kurjuutta, sitä enemmän tarvitsemme taistelutahtoa. Minulle vappu on kevään, riemun ja yhteisen taiston juhla - työväen ja valon päivä. Talvi on jälleen takana, elämä edessä, riemu kodeissa ja kaduilla. Lisääntyvä valo saa aikaan elämää ja luo uskoa, että valo on aina pimeyttä vahvempi ja toivo pelkoa suurempi. Suomalaiset äänestivät huhtikuun kunta- ja aluevaaleissa muutoksen puolesta. Orpon hallituksen eriarvoistava politiikka sai äänestäjiltä selvän tuomion ja SDP historiallisen suuren tuplavoiton. Meillä ei ollut suurinta vaalikassaa, mutta jotakin kultaakin arvokkaampaa: joukkovoima. Kansanliikkeenä voimamme on ihmisissä, meissä aateveljissä ja -siskoissa ja kaikissa heissä, jotka laittoivat itsensä likoon ja käyttivät aikaansa vaalityöhön. Demarinaisten puheenjohtajana iloitsen, että SDP:n vaalivoiton myötä tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden ääni tulee kuulumaan entistä vahvempana

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye