SDP EDUSKUNTA

SDP:n Saku Nikkanen: Asunnottomien yö tuo esiin asunnottomien ja riittämättömän sosiaaliturvan ongelmaa

17.10.2024 13:43:43 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Asunnottomuuden ongelma tulee poistaa Suomesta kokonaan. Edellisen Marinin hallituksen tavoitteena oli poistaa asunnottomuus kokonaan vuoden 2027 loppuun mennessä, mutta nyt Petteri Orpon hallituksen tavoitteena on vain pitkäaikaisasunnottomuuden poistaminen, sanoo Saku Nikkanen. 

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

YK:n köyhyyden ja syrjäytymisen vastaisena päivänä, lokakuun 17. päivänä vietetään myös Asunnottomien yötä. Päätapahtuma järjestetään Helsingin Kansalaistorilla ja sen lisäksi 43 muulla paikkakunnalla järjestetään Asunnottomien yö. Asuinpaikkakunnallani Salossa järjestetään myös perinteinen Asunnottomien yö Vaihtoehto 90 ry:n tiloissa. Olen aikaisempina vuosina ollut Salon tilaisuudessa paikalla, mutta nyt aikataulusyistä osallistun päätapahtumaan Helsingin Kansalaistorilla, kertoo Saku Nikkanen.

Asunnottomien yö on valtakunnallinen, puoluepoliittisesti ja uskonnollisesti sitoutumaton kansalaisliike, joka aloitti nykyisessä muodossaan vuonna 2002. Tänäkin vuonna vuosittaista YK:n köyhyyden ja syrjäytymisen päivää vietetään Suomessa samana päivänä Asunnottomien yön kanssa 17. lokakuuta. Teemana Asunnottomien yössä on tänä vuonna ”Piilossa asunnottomana”.

”ARA:n vuoden 2023 selvityksen mukaan 2 139 ihmistä majoittui tilapäisesti tuttavien tai sukulaisten luona, mutta todellinen piiloasunnottomien määrä on paljon suurempi. Monet piiloasunnottomat eivät näy tilastoissa, koska he eivät ole kirjautuneet mihinkään palveluihin, tai he pysyvät piilossa turvallisuutensa tai häpeän vuoksi. Piiloasunnottomuus koskettaa erityisesti nuoria, naisia, vapautuvia vankeja, maahan muuttaneita sekä sateenkaari-ihmisiä.” (Asunnottomien yö)

Valtion takaaman Ara-asuntotuotannon alasajo vähentää asunnottomuusriskissä olevien tai asunnottomuutta jo kokevien suomalaisten mahdollisuuksia saada kohtuuhintaisia asumisratkaisuja ja heikentää aiemmin tavoiteltua periaatetta poistaa asunnottomuus kokonaan Suomesta vuoteen 2027 mennessä. Asunnottomuutta ei voida yhdessä hallituskaudessa ratkaista, vaan se edellyttäisi pitkäkestoista ja muutosta tukevaa asunnottomuuspolitiikkaa, sanoo Nikkanen.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Perholehto: Sote-asiakasmaksut ammattilaisten seurantaan16.2.2026 13:14:00 EET | Tiedote

Kansanedustaja Pinja Perholehto (sd.) vaatii hallitukselta välittömiä toimia sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksukaton seurantavastuun siirtämiseksi potilailta viranomaisille. Ylen tänään julkaistun selvityksen mukaan jopa 12 000–36 000 ihmistä maksaa vuosittain liikaa terveydenhuollon asiakasmaksuja, koska maksukaton täyttymistä ei huomata. – Hallitus myöntää sosiaali- ja terveysvaliokunnan varapuheenjohtaja Mia Laihon (kok) suulla, että Suomessa on paljon vanhoja ihmisiä, jotka eivät kykene seurantaa itse tekemään. Vastuu tilanteen korjaamisesta lykätään kuitenkin taas eteenpäin toivoen, että seuraava hallitus ottaa sen asiakseen, Perholehto ihmettelee.

SDP:n Piritta Rantanen: Valtiovarainministeri Riikka Purran ylimielisyydellä ei ole mitään rajaa matalapalkka-alojen työntekijät ansaitsevat arvostusta, eivät halventamista16.2.2026 11:53:49 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Piritta Rantanen tyrmää valtiovarainministeri Riikka Purran puheet maahanmuuttajien velvoittamisesta palkattomiin töihin sosiaaliturvan ehtona. Helsingin Sanomat kertoi 16.2. ministerin esittäneen Tanskan mallin kaltaista järjestelmää, jossa tukien saaminen sidottaisiin esimerkiksi siivoustyöhön.

SDP:n Helena Marttila: Kokoomuksen tasa-arvolain uudistus on pinkkipesun Suomen ennätys14.2.2026 13:36:49 EET | Tiedote

”On sekä loukkaavaa että historiaamme halventavaa väittää, että SDP vastustaisi tasa-arvon edistämistä. Demarinaiset juhlistivat viime vuonna 120-vuotista taivaltaan Suomen vanhimpana poliittisena naisjärjestönä, ja tasa-arvo on kirjaimellisesti osa puolueemme DNA:ta. Samaan aikaan oikeistohallitus kokoomuksen johdolla on toimillaan luonut tilanteen, jossa syrjinnän kitkeminen työelämässä on entistäkin akuutimpaa”, muistuttaa kansanedustaja, Demarinaisten puheenjohtaja Helena Marttila.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye