SDP:n Saku Nikkanen: Asunnottomien yö tuo esiin asunnottomien ja riittämättömän sosiaaliturvan ongelmaa
17.10.2024 13:43:43 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Asunnottomuuden ongelma tulee poistaa Suomesta kokonaan. Edellisen Marinin hallituksen tavoitteena oli poistaa asunnottomuus kokonaan vuoden 2027 loppuun mennessä, mutta nyt Petteri Orpon hallituksen tavoitteena on vain pitkäaikaisasunnottomuuden poistaminen, sanoo Saku Nikkanen.

YK:n köyhyyden ja syrjäytymisen vastaisena päivänä, lokakuun 17. päivänä vietetään myös Asunnottomien yötä. Päätapahtuma järjestetään Helsingin Kansalaistorilla ja sen lisäksi 43 muulla paikkakunnalla järjestetään Asunnottomien yö. Asuinpaikkakunnallani Salossa järjestetään myös perinteinen Asunnottomien yö Vaihtoehto 90 ry:n tiloissa. Olen aikaisempina vuosina ollut Salon tilaisuudessa paikalla, mutta nyt aikataulusyistä osallistun päätapahtumaan Helsingin Kansalaistorilla, kertoo Saku Nikkanen.
Asunnottomien yö on valtakunnallinen, puoluepoliittisesti ja uskonnollisesti sitoutumaton kansalaisliike, joka aloitti nykyisessä muodossaan vuonna 2002. Tänäkin vuonna vuosittaista YK:n köyhyyden ja syrjäytymisen päivää vietetään Suomessa samana päivänä Asunnottomien yön kanssa 17. lokakuuta. Teemana Asunnottomien yössä on tänä vuonna ”Piilossa asunnottomana”.
”ARA:n vuoden 2023 selvityksen mukaan 2 139 ihmistä majoittui tilapäisesti tuttavien tai sukulaisten luona, mutta todellinen piiloasunnottomien määrä on paljon suurempi. Monet piiloasunnottomat eivät näy tilastoissa, koska he eivät ole kirjautuneet mihinkään palveluihin, tai he pysyvät piilossa turvallisuutensa tai häpeän vuoksi. Piiloasunnottomuus koskettaa erityisesti nuoria, naisia, vapautuvia vankeja, maahan muuttaneita sekä sateenkaari-ihmisiä.” (Asunnottomien yö)
Valtion takaaman Ara-asuntotuotannon alasajo vähentää asunnottomuusriskissä olevien tai asunnottomuutta jo kokevien suomalaisten mahdollisuuksia saada kohtuuhintaisia asumisratkaisuja ja heikentää aiemmin tavoiteltua periaatetta poistaa asunnottomuus kokonaan Suomesta vuoteen 2027 mennessä. Asunnottomuutta ei voida yhdessä hallituskaudessa ratkaista, vaan se edellyttäisi pitkäkestoista ja muutosta tukevaa asunnottomuuspolitiikkaa, sanoo Nikkanen.
Yhteyshenkilöt
Saku NikkanenKansanedustaja
Puh:044 530 8326saku.nikkanen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Johan Kvarnström (SDP): Regeringens inställning till talibanmötet är under all kritik26.6.2026 12:02:16 EEST | Pressmeddelande
De socialdemokratiska riksdagsledamöterna Johan Kvarnström och Nasima Razmyar har fått svar på sitt skriftliga spörsmål om mötet mellan EU och Afghanistans talibanregim som Finland varit med och initierat. Kvarnström beklagar att utrikesminister Elina Valtonen i sitt svar inte ser någonting problematiskt med det som talibanerna själva beskriver som ”ett historiskt möte”.
SDP:n Johan Kvarnström: Hallituksen linja Taleban-hallinnon tapaamiseen on erittäin ongelmallinen26.6.2026 12:02:16 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustajat Johan Kvarnström ja Nasima Razmyar ovat saaneet vastauksen kirjalliseen kysymykseensä EU:n ja Afganistanin Taleban-hallinnon tapaamisesta, jonka järjestämistä Suomi oli mukana vaatimassa. Kvarnström pitää valitettavana sitä, ettei ulkoministeri Elina Valtonen näe vastauksessaan mitään ongelmallista siinä, mitä talebanit itse kuvailevat ”historialliseksi tapaamiseksi”.
SDP:n Joona Räsänen: Suomen surkean työllisyystilanteen pitäisi olla Kopran ykkösmurhe Antti Lindtmanin sijaan25.6.2026 19:30:06 EEST | Tiedote
- Työttömien määrä on kasvanut kokoomuksen vahtivuorolla jo koko 2000-luvun ennätykseen. Työttömiä on tällä hetkellä yli 100 000 enemmän kuin tämän hallituksen aloittaessa. Kasvava työttömyys on myös suomalaisten suurin huoli tällä hetkellä, joten Jukka Kopran kannattaisi keskittyä pohtimaan Suomen surkeaa työttömyystilannetta Antti Lindtmanin sijaan, kansanedustaja Joona Räsänen (sd.) toteaa.
SDP:n Haatainen Euroopan neuvoston kokouksesta: Talebanin kanssa ei pidä neuvotella25.6.2026 15:53:40 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Tuula Haatainen on osallistunut tällä viikolla Euroopan neuvoston kokoukseen Strasbourgissa. Keskusteluissa ovat nousseet vahvasti esille tasa-arvoasiat ja EU:n käynnistämät neuvottelut Talebanin kanssa.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Ilmastovuosikertomuksen viesti on muuttunut rutiiniksi – hallitus ei tee tarvittavia ilmastotoimia25.6.2026 14:52:24 EEST | Tiedote
Ilmastovuosikertomuksen viesti on muuttunut rutiiniksi: ilmastotoimia tarvitaan. Hallituksen vastaus on ollut muuttumaton – ilmaston eteen tehtävää työtä ei tehdä. Vuoden 2026 ilmastovuosikertomus osoittaa, että Suomen päästökehityksessä on myönteisiä merkkejä, mutta nykyisillä toimilla Suomi ei saavuta vuoden 2035 hiilineutraaliustavoitettaan. SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoman mukaan hallitus on saanut saman viestin vuosi toisensa jälkeen, mutta jättänyt tarvittavat päätökset tekemättä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme