Tulevaisuuslautakunta päätti tekonivelkirurgian ja mahalaukun ja suoliston tähystystutkimusten hankinnan strategisista periaatteista
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen tulevaisuuslautakunta päätti kokouksessaan 16.10. strategisista periaatteista, joilla hankitaan vuokratyönä tekonivelkirurgiaa sekä ostopalveluna gastrokirurgien ja gastroenterologien suorittamia mahalaukun ja suoliston tähystystutkimuksia. Päätöksen tavoitteena on purkaa tekonivelkirurgian hoitojonoja ja varmistaa tähystystoimenpiteiden saatavuus ennen oman toiminnan aloittamista vuoden 2026 loppuun mennessä.

Strategiset periaatteet, joilla hankitaan tekonivelkirurgian vuokratyötä, kattavat leikkaavan kirurgin työpanoksen. Työpanoksella täydennetään jo aiemmin hankittua vuokratiimiä, jonka muodostavat anestesialääkäri, anestesiasairaanhoitaja ja kaksi leikkaussalin sairaanhoitajaa.
Päätöksen tavoitteena on purkaa hoitojonoja ja helpottaa erityisesti polven ja lonkan tekonivelleikkauksiin pääsyä. Hankinnan avulla tavoitellaan tekonivelkirurgisten toimenpiteiden lisäämistä kolmeen leikkaukseen päivässä, viitenä päivänä viikossa. Leikkaukset suoritetaan Oulun yliopistollisen sairaalan tiloissa, ja niissä hyödynnetään OYSin välineitä, materiaaleja ja tukipalveluja. Hankinta tehdään ajalle 1.1.2025 - 31.8.2025, lisäksi hankinta sisältää mahdolliset optiot.
Tulevaisuuslautakunta päätti myös strategisista periaatteista, joiden pohjalta hankitaan ostopalveluna gastrokirurgien ja gastroenterologien suorittamat mahalaukun ja suoliston tähystystutkimukset. Tällaisia tähystystutkimuksia ovat mahalaukun (ruokatorvi, mahalaukku ja pohjukaissuoli), paksusuolen, vemmelsuolen ja peräsuolen tähystykset sekä peräsuolen tähystykseen liittyvät peräpukamatoimenpiteet.
Nykyiset mahalaukun ja suoliston tähystystutkimusten sopimukset päättyvät 31.12.2024. Pohteen tavoitteena on siirtää mahalaukun ja suoliston tähystystutkimukset kokonaan OYSin vatsakeskuksen omaksi toiminnaksi vuoden 2026 loppuun mennessä. Ostopalveluiden määrää pyritään vähentämään asteittain. Päätöksen tavoitteena on tarjota mahalaukun ja suoliston tähystystutkimuksia asiakkaille riittävässä laajuudessa myös siirtymäkauden aikana.
Lopullisen päätöksen hankinnoista tekee Pohteen aluehallitus.
Lisätietoja tulevaisuuslautakunnan kokouksessa käsitellyistä asioista löytyy täältä: tulevaisuuslautakunnan kokouksen esityslista 16.10.2024.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti OllikainenLautakunnan puheenjohtajaTulevaisuuslautakunta
Puh:050 545 2074Antti@anttiollikainen.fiKirsti Ylitalo-KatajistoSosiaali- ja terveydenhuollon järjestämisjohtajaPohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Puh:044 703 4007kirsti.ylitalo-katajisto@pohde.fiPäivi LaurilaToimialuejohtaja, OYS sairaalapalvelut ja ensihoitoPohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Puh:0400 610 076paivi.laurila@pohde.fiPohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta 1.1.2023 alkaen. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Tilanne- ja johtokeskus parantaa Pohjois-Suomen pelastustoiminnan johtamisjärjestelmää31.3.2025 20:57:09 EEST | Tiedote
Pelastustoimen tilanne- ja johtokeskustoiminta uudistui alkuvuodesta. Suomeen on muodostettu viisi yhteistyöaluetta, joilla tulee olla oma alueellinen tilanne- ja johtokeskus. Pohjois-Pohjanmaan pelastuslaitos vastaa koko Pohjois-Suomen yhteistyöalueen pelastustoiminnan tilanne- ja johtokeskuksen kehittämisestä ja toiminnasta. Tilanne- ja johtokeskus palvelee tiistaista 1.4.2025 lähtien Pohjois-Suomen yhteistyöalueen pelastuslaitoksia, joihin kuuluvat Pohjois-Pohjanmaan lisäksi Lapin, Kainuun ja Keski-Pohjanmaan pelastuslaitokset.
OYSin organisaatiorakenteeseen suunnitellaan uudistuksia31.3.2025 15:01:00 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella Pohteella suunnitellaan muutoksia OYS sairaalapalvelujen ja ensihoidon toimialueelle. Kahdessa vaiheessa tehtävillä muutoksilla on tarkoitus parantaa muun muassa hoitoketjujen integraatiota, erikoissairaanhoidon kustannustehokkuutta sekä hoidon saatavuutta uudistamalla johtamisorganisaatiota ja -vastuita. Ensimmäiseen vaiheeseen liittyvät yhteistoimintaneuvottelut alkavat 2.4.2025.
Liikkuva hammashoitola Pohdent siirtyy Haapavedeltä Alavieskaan31.3.2025 09:16:15 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen toinen liikkuva hammashoitola Pohdent aloittaa toimintansa Alavieskassa 1.4.2025. Avoimien ovien tapahtumaa vietetään keskiviikkona 16.4.2025.
Poikkeusjärjestelyjä OYSin piha-alueella31.3.2025 08:49:16 EEST | Tiedote
Osa OYSin vanhan sairaalan edustalla sijaitsevista parkkipaikoista poistuu käytöstä, kun piha-aluetta rajataan työmaakäyttöön.
Yhdyspintalautakunta myönsi kumppanuusavustuksia 27 kohteelle27.3.2025 16:23:31 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen yhdyspintalautakunta kokoontui 27.3.2025 puheenjohtaja Sanna Laineen johdolla. Lautakunta käsitteli kumppanuusavustuksia ja päätti myöntää avustuksia yhteensä 496 000 euroa 27 kohteelle. Lisäksi lautakunta kuuli ajankohtaiskatsaukset hyvinvoinnin palvelutarjotin Reittiksestä, hyvinvointikertomuksesta ja hyvinvointisuunnitelmasta sekä vaikuttamistoimielimistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme