Suomen Keskusta r.p.

Keskustalta 10 kohdan lista syntyvyyden vahvistamiseksi

Jaa

Keskusta julkisti perjantaina kymmenen esitystä suomalaisten syntyvyyden vahvistamiseksi. Ehdotukset käsittelevät mm. perheiden perusturvaa, perhemyönteisempää opiskelua, työelämän kehittämistä sekä perheiden kotipalvelua. Tarkoituksena on puuttua ennätyksellisen huonoon syntyvyyteen vahvistamalla perheestä haaveilevien luottamusta tulevaan ja pärjäämistä etenkin lapsiperhearjen alkuvaiheessa. 

Keskusta korostaa, että syntyvyys ei oikene syyttelemällä eikä syyllistämällä. Ratkaisut tehdään kodeissa ja niitä pitää kunnioittaa. Mutta moni lasta haluava ei sitä saa tai uskalla ryhtyä vanhemmaksi. Tässä on koko yhteiskunnalla parantamisen paikka. 

  • Olemme valmiita yhteistyöhön kaikkien kanssa Suomen syntyvyyden korjaamiseksi. Lapsiperheille paremman Suomen rakentaminen voisi olla tässä repivässä ajassa yhdistävä työ, jonka merkitys on maamme tulevaisuudelle ratkaiseva, sanoo Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.
  • Huono syntyvyys ei varmasti ole kenenkään vika, mutta päättäjillä on mahdollisuus ja velvollisuus yrittää korjata tilannetta.
  • Syntyvyydellä on myös taloudellista merkitystä. Eivät mitkään taloustalkoot riitä, jos syntyvyys jatkaa laskuaan vuosikymmeniä.

Keskusta esittää esimerkiksi, että jokaisen alle kouluikäisen lapsen perheelle taattaisiin oikeus lastenhoitoa tukevaan kotipalveluun kolmeksi tunniksi kuukaudessa, hedelmöityshoitojen rajoituksia kevennettäisiin Tanskan mallin mukaisesti, vanhempainvapaiden verottamisesta luovutaan asteittain, opintotuen huoltajakorotus maksettaisiin jatkossa jokaisesta opiskelijan lapsesta, jokaisen lapsen tulisi nostaa opiskelijoiden opintolainahyvitystä 10 prosenttiyksikköä, ja että perheelliselle opiskelijalle annettaisiin mahdollisuus pidempiin opintoaikoihin. 

  • Päätökset perheen perustamisesta tehdään kodeissa ja sitä pitää kunnioittaa, mutta kotien lapsitoiveiden toteutumista pitää edistää poliittisilla päätöksillä. Siksi olemme koonneet listan vaikuttavia toimia, joita edistämme perheiden parhaaksi, sanoo varapuheenjohtaja Hilkka Kemppi
  • Suomen tulevaisuus rakentuu lapsiperheiden varaan. Meidän pitää yhteiskuntana tunnistaa velkamme lapsiperheille, ja sen pitää näkyä myös päätöksissä.

Linkki linjaukseen: https://keskusta.fi/etsinnassa-vauvabuumi-keskustan-10-keinoa-syntyvyyden-ja-positiivisen-vaestonkehityksen-tukemiseksi/

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Keskusta. Rohkeutta. Ratkaisuja. Keskusta on yli 110-vuotias kansanliike, joka rakentaa politiikkansa ihmisen, ei järjestelmän tarpeille.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Keskusta r.p.

Eurooppalaiset keski- ja liberaalipuolueet kokoontuvat Helsinkiin – yhteinen julkilausuma vaatii vahvempaa Eurooppaa27.6.2025 17:56:44 EEST | Tiedote

Euroopan keski- ja liberaalipuolueet kokoontuvat Helsingissä 27.-28.6. ALDE-puolueen neuvoston kokoukseen. Kokouksessa julkaistiin yhteinen Helsingin julkilausuma, jossa korostetaan Euroopan turvallisuuden, demokratian ja yhtenäisyyden vahvistamista. Julkilausumassa vaaditaan muun muassa eurooppalaisen puolustuksen tiivistämistä, Ukrainan tukemista ja digitalisaation tuomiin uhkiin vastaamista.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye