SDP EDUSKUNTA

SDP:n Piritta Rantanen on tehnyt toimenpidealoitteen Jämsän sairaalan toiminnan turvaamisesta

18.10.2024 12:20:14 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

– Jämsän sairaalan lakkauttaminen tulee vaikuttamaan Keski-Suomen alueen huonoon tilanteeseen kiireettömän erikoissairaanhoidon taholta edelleen pahentavasti. Jämsässä on kuitenkin tehty tekonivelleikkauksia, joiden osalta Keski-Suomen hyvinvointialueen jonotustilanne on valtakunnallisestikin huonoa, toteaa kansanedustaja Piritta Rantanen (sd).

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

Jämsän vanhan sairaalakiinteistön kunto on lisäksi huono, ja se on tullut tiensä päähän. Uudesta sotekeskuksesta Rantasella on painavaa sanottavaa.

– Nyt kun Keski-Suomen hyvinvointialue on joutunut valtion ohjaukseen, niin valtion täytyy todellakin varmistaa nyt, että uusi rakennettava sotekeskus saa riittävän rahoituksen, joka pystyy tuottamaan riittävät ja kattavat palvelut kansalaisten kasvavaan hoidontarpeeseen, painottaa Rantanen.

– Lisäksi Jämsän hoitoyksikössä kehittyneitä, hyviä toimintatapoja on syytä jatkaa ja edistää uudessa rakennettavassa toimipisteessäkin. Perus- ja erikoissairaanhoito, julkisen ja yksityisen palvelutuotannon sekä sosiaali- ja terveyspalveluiden integraation mukanaan tuomia hyviä asioita ei pidä heittää hukkaan, vaan toimintaa ja sen kehittämistä on syytä jatkaa tulevaisuudessakin, päättää Rantanen. 

Yhteyshenkilöt

Piritta RantanenKansanedustaja, eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja

Puh:050 545 1123

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n itäisen Suomen kansanedustajat: EU:lta uusia mahdollisuuksia Itä-Suomen tukemiseen – hallituksen tartuttava niihin26.10.2026 08:03:00 EET | Tiedote

Euroopan parlamentti esittää itäisille raja-alueille lisää EU-rahoitusta vuosien 2028–2034 rahoituskaudella. SDP:n itäisen Suomen kansanedustajien Niina Malmin, Seppo Eskelisen ja Anna-Kristiina Mikkosen mukaan Suomen on varmistettava, että uudet rahoitusmahdollisuudet näkyvät itäisessä Suomessa investointeina, työpaikkoina ja alueen elinvoimana. He vaativat hallitukselta aktiivista vaikuttamista ja suoran tukirahoituksen ajamista lainarahoituksen rinnalle.

SDP:n Piritta Rantanen: Rydman, tämä ei ole pelottelua – riskiraskauden seurannasta ei saa tulla varakkaiden etuoikeutta24.10.2026 13:47:32 EEST | Tiedote

Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin on otettava vakavasti huoli riskiraskauksien seurannasta. Hallituskaudella sairaalan poliklinikkamaksu on lähes kaksinkertaistunut, ja maksut voivat muodostua esteeksi tarpeelliselle hoidolle. Kyse ei ole opposition pelottelusta, vaan ministerin sokeasta pisteestä - tavallisten ihmisten arjesta”, sanoo kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.).

SDP:n Piritta Rantanen: Hallitus kasvattaa eriarvoisuutta – pienituloisten rahat eivät riitä arkeen24.10.2026 10:42:00 EEST | Tiedote

Pienituloisimpien ostovoima heikkenee samalla, kun hyvätuloisimpien ostovoima kasvaa. Laboren arvion mukaan ero ostovoiman kehityksessä on vuosina 2023–2026 yli 16 prosenttiyksikköä. Kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.) vaatii hallitusta arvioimaan politiikkaansa myös niiden suomalaisten näkökulmasta, joiden rahat eivät tahdo riittää arjen välttämättömiin menoihin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye