KUTSU: Lauri Nurmen Sanna Marin -kirjan tiedotustilaisuus 24.10. klo 11 Helsingin Kirjamessuilla
22.10.2024 12:34:32 EEST | Into Kustannus | Kutsu
Punavihreän feministin ja turkistarhauksen palavasieluisen vastustajan muodonmuutos on ollut hämmentävä – mutta onko se sittenkin ollut looginen? Tiedotustilaisuudessa Lauri Nurmi avaa esimerkkien kautta, millaisella retoriikalla ja millä teemoilla Sanna Marin rakensi nousunsa. Nurmi pitää esitelmän Marinin uran vaiheista ja vastaa kysymyksiin uutuuskirjasta.

Palkittu politiikan toimittaja Lauri Nurmi kertoo kirjassaan Sanna Marinin koko elämäntarinan ja analysoi hänen nousuaan puolueen johtoon ja pääministeriksi. Nurmi on seurannut Marinin uraa kunnallispolitiikka-ajoista saakka, haastatellut Marinia kymmeniä kertoja ja ollut paikalla useissa Marinin poliittisen elämän merkittävissä käänteissä. Nurmi on myös lukenut kaikki Marinin sivustollaan julkaisemat blogitekstit ja peilaa niiden kautta Marinin aiempia ajatuksia nykyhetkeen.
Kirja kuvaa esimerkkien voimalla, millaisella minän palolla Sanna Marin pyrkii kohti huippua. Lukijalle selviää, mitä Marin ajattelee Sauli Niinistöstä ja Natosta, ja miksi hän ei voi sietää perussuomalaisia. Entäpä mikä yhdistää Marinia, Niinistöä ja Jussi Halla-ahoa? Teoksessa myös valotetaan Marinin suhtautumista vaurastumiseen.
Tervetuloa tiedotustilaisuuteen torstaina 24.10. klo 11 kokoustilaan 204 Helsingin Kirjamessuille Messukeskukseen!
Lauri Nurmi on haastateltavissa tiedotustilaisuuden jälkeen Messukeskuksessa.
Tilaisuuteen ei tarvitse ilmoittautua. Helsingin Kirjamessuille voi akkreditoitua ennakkoon täällä.
Iltalehden politiikan toimittaja Lauri Nurmi on kirjoittanut lukuisia valtakunnan ykkösuutisiksi nousseita politiikan skuuppeja niin puolueiden sisäisistä valtakamppailuista, ulko- ja turvallisuuspolitiikasta kuin työmarkkinapolitiikasta. Nurmen edellinen tietokirja Suomen salattu tie Natoon (Into, 2023) nousi lukijoiden suosikiksi, ja kirjan sisältämät uudet tiedot saivat runsaasti huomiota mediassa niin Suomessa kuin ulkomailla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maria Rossiviestintäpäällikkö
Puh:0400 846 087maria.rossi@intokustannus.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Into on itsenäinen kustantamo, joka julkaisee uutta avaavaa ja näkökulmia avartavaa laadukasta kirjallisuutta yksin ja yhteistyössä muiden tahojen kanssa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Into Kustannus
Sosiopaatti ja hyvinvointivaikuttaja ottavat mittaa toisistaan Tatiana Elfin uutuustrillerissä Mestari10.6.2026 08:15:00 EEST | Tiedote
Viehättävä sosiopaatti Rebekka Nummi teki viime vuonna lähtemättömän vaikutuksen jännityskirjallisuuden lukijoihin. Huijari sai poikkeuksellista kiitosta ja nappasi Vuoden esikoisdekkari -ehdokkuuden. Sarjan toisessa osassa Rebekka soluttautuu menestyneen hyvinvointivaikuttajan lähipiiriin ja ajautuu hengenvaaralliseen manipulointipeliin.
Uutuuskirja osoittaa, että Suomi on jo informaatiosodan kohde9.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Turvallisuuspolitiikan asiantuntijat Pasi Eronen Watt ja Juha-Antero Puistola näyttävät kirjassaan Valheiden sota, miten kolmen suurvallan kiihtyvä informaatiosota on hiipinyt keskelle arkeamme. Kuka voittaa valheiden sodan, ja mitä Suomen pitäisi tehdä?
Arne Dahlin kiitetty NOVA-sarja jatkuu3.6.2026 08:15:00 EEST | Tiedote
Ylistäviä arvioita saaneen dekkarisarjan toisessa osassa Tukholman keskustaan ilmestyy kreikkalaista jumalaa esittävä patsas, joka sateen jälkeen paljastuu ruumiiksi. Pian taideteoksia alkaa ilmestyä lisää. Ruotsalaisen Arne Dahlin kirjoja on myyty yli 5 miljoonaa kappaletta ja käännetty 32 kielelle.
Ville-Juhani Sutisen romaani valottaa nykyisen luksuslomakohteen synkkää historiaa ja suomalaisten kytköstä orjakauppaan2.6.2026 08:15:00 EEST | Tiedote
1700-luvun lopulle ajoittuvassa Kiirastulesta-romaanissa päähenkilö Rasti lähtee köyhän Suomen syrjäseudulta etsimään parempaa elämää ja ajautuu Ruotsin siirtomaahan Saint-Barthélemyyn Karibialle. Siellä hän tempautuu osaksi orjakaupan julmaa koneistoa.
Uutuuskirja avaa taustakeskusteluja Suomen ydinaselinjauksista25.5.2026 13:21:50 EEST | Tiedote
Kansanedustaja ja tietokirjailija Kimmo Kiljusen teos Rajalla – Suomen selviytymistarina käy läpi Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa kautta aikojen. Kirjassa myös avataan Suomen ydinaselinjauksiin ja ydinenergialain muutoksiin liittyviä keskusteluja, joita tasavallan presidentin ja pääministerin kanssa käytiin tehtäessä puolustusyhteistyösopimus Yhdysvaltojen kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

