Anu Kolmosen Taapelitaivas Botnia-ehdokkaana
Oulun kirjailijaseuran jo kahdeksatta kertaa jakaman Botnia-palkinnon ehdokkaat on valittu. Teokset esitellään ja ehdokkaat kukitetaan lauantaina 19.10. klo 13 Oulun Kirjamessuilla Oulun lyseossa (Kajaaninkatu 3, Oulu) Kaleva-lavalla. Voittaja nimetään 9.11.2024.

Seitsenhenkinen Botnia-raati valitsi ehdokkaiksi seuraavat kahdeksan teosta:
Helena Juntunen & Petri Tamminen: Joskus liikaa, aina liian vähän – Oopperalaulaja Helena Juntusen elämäntarinoita (Otava 2023)
Laura Juntunen: Tyttö joka en (Into 2024)
Tommi Kinnunen: Kaarna (WSOY 2024)
Anu Kolmonen: Taapelitaivas (Aviador 2024)
Essi Kummu & Liisa Kallio: Rauhan alkuja (Tammi 2024)
Emilia Laatikainen: Ei ois susta uskonu (Suuri Kurpitsa 2023)
Maria Matinmikko: Valohämy – Taide, maisema ja maailmanloppu (Siltala 2023)
Erja Tulasalo: Oranssi puutarha (Atena 2023)
Raadin luonnehdinta Anu Kolmosen Taapelitaivas-romaanista:
”Puunjalostustehtaan työllistämään Kemiin asettuva Anu Kolmosen Taapelitaivas on väkevän kaunis romaani työläisnaisen elämästä, aina syntymästä kuolemaan. Teos piirtää laajan lähi- ja paikallishistoriallisen kaaren alkaen 1930-luvulta ja keskittyen sodan jälkeiseen aikaan pikkukaupungissa, jossa poliittiset jännitteet, työläisten taistelut ja naisten aseman paraneminen näkyvät ihmisten arjessa.
Nuorena leskeksi ja yksinhuoltajaksi jäävän Friitan elo on selviytymistä, raskasta työtä ja elämää horjuttavia menetyksiä, ja tämä kaikki ravistelee myös kirjan lukijaa. Mutta naisen elämä on myös työväenpoliittisen tietoisuuden kasvua, arkea kantavaa emansipoitumista ja iloa siitä, että pärjää – saa ”sakeaa maitoa laseihin” ja voi tarjota lapsilleen parempaa.
Taapelitaivas laajenee pienen ihmisen, elämän ja yhteiskunnan kuvaukseksi. Taitavasti kirjoitetussa romaanissa korostuu tarinan lisäksi elävä, rikas ja murteinen kieli. Kolmosen teosta ei voi lukea itkemättä ja nauramatta.”
Botnia-kirjallisuuspalkinto on arvoltaan 15 000 euroa. Sen lahjoittavat tasaosuuksin Oulun kaupunki ja Osuuskauppa Arina sekä vuosittain vaihtuva, oululaista liike-elämää edustava lahjoittaja, joka on tänä vuonna sanomalehti Kaleva. Huomionarvoista palkinnossa on myös genre- ja kielirajoituksen puuttuminen: ehdokkaaksi voidaan hyväksyä mitä tahansa kirjallisuuden lajia edustava kaupallisen kustantamon julkaisema teos. Tekijän on asuttava Pohjois-Pohjanmaalla tai oltava kotoisin sieltä.
Lisätietoa Oulun kirjamessuista ja Botnia-palkinnosta Oulun kirjailijaseuran nettisivuilta:
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesa TompuriKustantajaAviador Kustannus
Puh:+358 50 591 6059vesa@aviador.fiJarkko MaliMyyntijohtajaAviador Kustannus
Puh:+358 50 368 8335jarkko@aviador.fiMiksu VäkipartaTiedottajaAviador Kustannus
Puh:+358 40 559 9575miksu@aviador.fiKuvat
Linkit
Tietoa julkaisijasta
Aviador Kustannus
Suotie 15
05200 RAJAMÄKI
http://www.aviador.fi
Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus
Kouluaiheisen Art Breaks Walls -kirjoituskilpailun teksteistä koottu novelliantologia ilmestyi31.10.2025 09:28:13 EET | Tiedote
Aviador Kustannus ja kirjailija Hannu Luntiala järjestivät kaikille avoimen kouluaiheisen Art Breaks Walls -kirjoituskilpailun, jonka otsikkona oli: Muistelmia ja mustelmia – tarinoita koulusta. Kilpailu oli jatkoa kaksi vuotta aiemmin toteutetulle kisalle, jolloin teemana oli kulttuurien kohtaaminen.
Haaveena kirjailijanura? Osallistu Aviadorin Kirjoittajasta kirjailijaksi -koulutukseen!27.10.2025 11:39:18 EET | Tiedote
Aviador Kustannuksen Kirjoittajasta kirjailijaksi -koulutus valmentaa osallistujaa kirjailijan ammattiin sekä antaa kokonaiskuvan kirjallisen työn vaatimuksista.
Ulla von Weissenbergin esikoisromaanissa kunnianhimo muuttuu tuhoavaksi voimaksi16.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Vieraileva solisti on romaani vaaralliset mittasuhteet saavasta kunnianhimosta, perhesuhteista ja sukupolvien yli siirtyvästä yrityksestä korjata itsetunnon syviä ongelmia.
Sari Hedmanin esikoisromaani menetyksestä, surusta ja elämän hauraudesta14.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Sari Hedmanin romaani Hanna ei ole enää täällä on julkaistu Aviadorin kustantamana. – Piirrä mun rajat, Hanna sanoo. – Enkä. Sun pitää nousta, ettei tuu kylmä. – Ei ku piirrä. Liitu sulaa kosteaan katuun, jonka pinta ahmaisee sen nopeasti nysäksi ja loppu muhjuuntuu sormiin, mutta Hannalla on lisää liituja läppätaskuun sullottuna, ja niin Saara piirtää siskonsa ääriviivat asvalttiin keittiön ikkunan alle ja asettuu sitten itse viereen makaamaan. Hanna ei ole enää täällä on pysäyttävä romaani 1970-luvun arjesta selviämisestä, perheenjäsenen menettämisestä ja sopimuksista, jotka vaikuttavat läheisiin. Se on vuosikymmenten mittainen kertomus sisään teljetystä surusta, tytöstä, naisesta, epävarmuudesta ja jäähyväisistä. Hedmanin voimakas teksti saa hiljaisuudenkin puhumaan. HEDMAN, SARI : Hanna ei ole enää täällä 311 sivua Sidottu, kovakantinen ISBN 9789523814271 Ilmestymisaika: Syyskuu 2025 Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teokse
Jere Vartiaisen "Etäisyys, leikki" Botnia-kirjallisuuspalkinnon ehdokkaana11.10.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Oulun kirjailijaseuran jo yhdeksättä kertaa jaettavan Botnia-kirjallisuuspalkinnon ehdokkaat on nimetty.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

