Jyväskylän Kirjamessujen ohjelma on julkaistu – Paviljonkiin saapuu rakastettuja kirjailijoita ja koko kansan tuntemia taiteilijoita
Jyväskylän Kirjamessut kokoaa kirjallisuuden ja kulttuurin ystävät messu- ja tapahtumakeskus Paviljonkiin 23.−24.11.2024. Messuohjelmassa on luvassa muun muassa moninaisia tarinoita, puheenaiheita sekä ajankohtaista kauno- ja tietokirjallisuutta. Kahden päivän aikana messuille saapuu yli 150 esiintyjää.

Monipuolinen kokonaisuus kirjallisuuden ystäville
Ohjelmalavoille nousevat muun muassa Matti Rönkä, Martti Suosalo ja Juha Kauppinen, Mikko Kauppila, Anni Kytömäki, Virpi Hämeen-Anttila, Anja Snellman, Hannu Väisänen, Antti Tuuri, Riikka Pulkkinen, Heli Laaksonen, Sinikka Vuola, Pirjo Hassinen, Nina Honkanen, Maija Kajanto sekä sarjakuvataiteilijat Kari Korhonen, Pertti Jarla ja Ville Ranta.
Dekkareiden ystävät tapaavat messuilla esimerkiksi Satu Rämön, Kale Puontin, Christian Rönnbackan, Joona Keskitalon, Jenni Kokanderin, Arttu Tuomisen, Outi Pakkasen, Eppu Nuotion ja Anneli Kannon.
Tietokirjallisuudesta kiinnostuneille aiheina ovat mm. muistelmat ja elämäkerrat, ihmissuhteet, yhteiskunta, talous ja sotahistoria. Näistä teemoista kertovat esimerkiksi Pirkka-Pekka Petelius, Heikki Silvennoinen yhdessä Tommi Saarelan kanssa, Pauli Hanhiniemi, Harri Henttinen yhdessä Miia Siistosen kanssa, Toivo Sukari, Osmo Kontula, Arja Paananen, Maxim Fedorov, Mika Maliranta, Ville-Juhani Sutinen, Ossi Päärnilä ja Tuomas Laine-Frigren.
Kulttuuria ja lasten ja nuorten omaa ohjelmaa
Paikallinen kulttuuritarjonta on vahvasti esillä tapahtumassa. Näytelmäkirjailija ja teatteriohjaaja Pasi Lampela ja Jyväskylän kaupunginteatterin teatterinjohtaja Marietta Kunnas keskustelevat kotimaisista kantaesityksistä Laurasta ja Mestarista lauantaina klo 12.00 Päijänne-lavalla.
Lapsille ja nuorille suunnatussa ohjelmassa esimerkiksi Venny Helén tapaa fanejaan Meet & Greet -tapahtumassa Encore-salissa sunnuntaina klo 12.30–14.30. Kompassi-lavalla nähdään viikonloppuna muun muassa Aino Havukainen ja Sami Toivonen, Silja Sillanpää, Siri Kolu ja Joona Leppälä. Lukuhetkien ja kirjailijahaastatteluiden lisäksi ohjelmassa on esimerkiksi Sanataidekoulun runokaupunki, jossa lasten omat tekstit valtaavat Kompassi-lavan lauantaina klo 13.30. Jyväskylän yliopiston tuottamassa Filosofoidaan yhdessä! -ohjelmassa lapset pääsevät virittelemään omia luovan ajattelijan taitojaan leikkimielisen tehtävän avulla lauantaina klo 15.00.
Kirjamessuille odotetaan tänäkin vuonna Finlandia 2024 -palkintoehdokkaita.
”Olemme erittäin innoissamme ohjelmakokonaisuudesta. Toivomme, että ohjelmamme tarjoaa kirjallisuudesta ja kulttuurista kiinnostuneelle messuyleisölle ikimuistoisen messuviikonlopun. Toivotamme yleisön lämpimästi tervetulleeksi Jyväskylän Kirjamessuille marraskuussa”, sanoo Jyväskylän Messut Oy:n toimitusjohtaja Juha Rahko.
Kirjamessuille osallistuu yli 50 näytteilleasettajaa
Kirjamessuilla on myös mielenkiintoisia näytteilleasettajia. Kustantamojen, kirjakauppojen ja antikvariaattien lisäksi mukana on kulttuuritoimijoita ja uusia näytteilleasettajia. Mukana tapahtumassa on muun muassa kirjastoauto Wäinö sekä kirjasomepiste, jossa on mahdollista tavata kirjailijoita rennossa Meet & Greet -hengessä, ottaa kuvia ja osallistua kirjasomettajien omaan kuvasuunnistuskilpailuun.
Kirjamessulauantain avaa Jyväskylän kaupungin kulttuuripalkinnolla palkittu 125-juhlavuottaan viettävä Mieskuoro Sirkat, joka esiintyy Paviljongin aulassa klo 9.30. Paviljongin ovet avataan yleisölle molempina messupäivinä klo 9.30. Messualueen ovet avataan klo 10.00.
Kirjamessujen kanssa samana viikonloppuna Paviljongissa järjestetään Jyväskylän Viinimessut ja Jyväskylän Joulumessut.
Muutokset esiintyjiin ja ohjelmaan ovat mahdollisia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kirsi SievänenKirjamessujen ohjelmajohtajaJyväskylän Messut Oy
Puh:040 353 6205kirsi.sievanen@paviljonki.fiHanna KiilamaaMarkkinointi- ja viestintäpäällikköJyväskylän Messut Oy
Puh:050 4303 829hanna.kiilamaa@paviljonki.fiMika VenäläinenMyyntipäällikköJyväskylän Messut Oy
Puh:050 432 4666mika.venalainen@paviljonki.fiKuvat






Linkit
Lisätietoa julkaisijasta
Jyväskylän Messut Oy vastaa messu- ja tapahtumakeskus Paviljongin toiminnasta kokonaisuudessaan. Järjestämme suosittuja ammatti- ja kuluttajamessuja sekä muita arvostettuja tapahtumia Paviljongissa Jyväskylässä ja muualla Suomessa. Vuokraamme Paviljongin muunneltavia tiloja ja tuotamme tapahtumapalveluja muille tapahtumajärjestäjille.
Messu- ja tapahtumakeskus Paviljonki on todellinen kohtaamispaikka ja yksi Suomen suurimmista tapahtumakeskuksista, jossa järjestetään noin 1000 tapahtumaa ja vierailee yli 400 000 asiakasta vuosittain.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän Messut Oy / Paviljonki
Jyväskylän Messut Oy:lle myönnettiin Ekokompassi-ympäristösertifikaatti9.6.2025 13:47:25 EEST | Tiedote
Messu- ja tapahtumakeskus Paviljongin toimintaa on kehitetty voimakkaasti viime vuosina. Myös vastuullisuuteen ja kestävään kehitykseen on panostettu ja osoituksena siitä Jyväskylän Messut Oy:lle on myönnetty Suomen luonnonsuojeluliiton Ekokompassi-sertifikaatti 6.6.2025.
Uusi kuljetusalan tapahtuma KuljetusAreena kokosi alan toimijat Jyväskylään3.6.2025 10:47:00 EEST | Tiedote
Ensimmäistä kertaa järjestetty KuljetusAreena toi kuljetus- ja logistiikka-alan ammattilaiset yhteen messu- ja tapahtumakeskus Paviljonkiin 27.5.2025. Uusi verkostoitumistapahtuma vastasi alan toiveeseen kompaktista ja keskittyneestä foorumista, jossa korostuvat kohtaamiset, asiantuntijuus ja ajankohtaiset teemat.
Paviljongin tapahtumat toivat 38 miljoonan euron tulovirran Jyväskylään vuonna 202426.5.2025 09:56:20 EEST | Tiedote
Messujen ja muiden tapahtumien taloudellinen vaikutus Jyväskylän alueella on kiistaton. Tuore tutkimus osoittaa, että messu- ja tapahtumakeskus Paviljongissa järjestettävillä tapahtumilla on merkittävä vaikutus alueen talouteen ja kokonaistyöllisyyteen.
Uusi tapahtuma kuljetusalalle – KuljetusAreena järjestetään ensimmäistä kertaa Jyväskylässä7.5.2025 10:02:23 EEST | Tiedote
Messu- ja tapahtumakeskus Paviljongissa Jyväskylässä järjestetään 27.5.2025 ensimmäistä kertaa kuljetusalan verkostoitumistapahtuma KuljetusAreena, joka täydentää Jyväskylän tarjontaa kuljetusalan yrityksille valtakunnallisesti. Tapahtuma vastaa alan toiveeseen pienemmän mittakaavan kohtaamispaikasta.
Digiturvallisuusmessut tarjoaa työkalut tietoturvan parantamiseen3.4.2025 12:52:46 EEST | Tiedote
Digiturvallisuusmessut järjestetään Jyväskylässä messu- ja tapahtumakeskus Paviljongissa 10.4.2025 jo kolmatta kertaa. Tapahtuma tarjoaa käytännön keinoja tietoturvan kehittämiseen yrityksissä ja muissa organisaatioissa sekä syventävää alan tietoa ammattilaisille ja alan opiskelijoille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme