Työttömien määrä kasvoi Satakunnassa lähes 11 prosentilla vuoden takaisesta
Työvoiman kysyntä on edelleen heikkoa ja työttömyys on noussut vuotta aiemmasta lähes kaikissa pääammattiryhmissä.

Satakunnassa oli syyskuun lopussa 9 410 työtöntä työnhakijaa, mikä on 910 henkeä (10,7 %) enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Hieman tavanomaisesta kausivaihtelusta poiketen työttömien määrä kääntyi kasvuun jo syyskuun aikana. Kuukautta aiemmasta nousua oli 70 henkeä. Työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta oli syyskuussa 9,8 %.
Työttömyys kasvoi kaikissa kunnissa
Työttömien työnhakijoiden määrä on noussut kaikissa Satakunnan kunnissa vuoden takaiseen verrattuna. Määrällisesti eniten työttömien määrä on vuoden aikana kasvanut Porissa, jossa lisäystä on ollut 471 henkeä. Suhteellisesti eniten työttömyys on noussut Pomarkussa (51 %).
Syyskuussa työttömyys oli korkeinta Porissa, jossa työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta oli 12,2 %. Alin työttömyys oli Eurajoella (6,0 %).
Ulkomaalaisten työttömien työnhakijoiden määrä on noussut suhteellisesti eniten
Työttömistä työnhakijoista oli syyskuun lopussa miehiä 59 % ja naisia 41 %. Vuoden takaiseen verrattuna työttömien miesten määrä on kasvanut 9 % ja naisten 13 %.
Alle 25-vuotiaita työttömiä työnhakijoita oli 12 % enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Yli 50-vuotiaiden työttömien määrässä nousua vuoden takaisesta oli 11 %.
Syyskuun lopussa yli vuoden yhtäjaksoisesti työttömänä olleita pitkäaikaistyöttömiä oli 3 010. Se on 10 % enemmän kuin vuotta aikaisemmin.
Ulkomaiden kansalaisia oli työttöminä työnhakijoina hieman vajaat 1 000, mikä on 17 % enemmän kuin vuotta aikaisemmin.
Korkea-asteen koulutuksen suorittaneiden työttömien määrä selvässä kasvussa
Koulutusasteen mukaan tarkasteltuna eniten työttömiä oli toisen asteen koulutuksen suorittaneissa, joita oli syyskuun lopussa työttöminä työnhakijoina 4 940. Se on 11 % enemmän kuin vuosi sitten. Korkea-asteen koulutuksen saaneiden työttömyys on kuitenkin noussut suhteellisesti enemmän, nousua vuoden takaisesta oli 20 %.
Työvoiman kysynnän heikkeneminen näkyy työttömien työnhakijoiden määrän kasvuna lähes kaikissa pääammattiryhmissä. Vuoden takaiseen verrattuna eniten työttömien määrä on kasvanut ammatteihin luokittelemattomien ryhmässä. Syyskuun lopussa eniten työttömiä oli kuitenkin rakennus-, korjaus- ja valmistustyöntekijöiden ryhmässä (1 985 työtöntä).
Uusien avoimien työpaikkojen määrä edelleen matalalla tasolla
Satakunnassa ilmoitettiin työ- ja elinkeinotoimistoon syyskuun aikana vajaat 800 uutta avointa työpaikkaa. Se on 45 % vähemmän kuin vuosi sitten syyskuussa. Yhteensä syyskuussa oli avoinna noin 1 650 työpaikkaa.
Palveluissa olevien määrä on hieman vähentynyt vuotta aiemmasta
Syyskuun lopussa erilaisten aktiivisten työvoimapoliittisten palveluiden piirissä oli Satakunnassa 3 946 henkilöä, mikä on 1 % vähemmän kuin vuotta aikaisemmin. Lukumääräisesti eniten vähennystä on ollut kuntouttavassa työtoiminnassa.
Satakunnan työllisyyskatsausta voit tarkastella kokonaisuudessaan työ- ja elinkeinoministeriön Työllisyyskatsaus-sivustolla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hannu Ahvenjärvityömarkkina-asiantuntijaSatakunnan ELY-keskus
Puh:0295 022 114hannu.ahvenjarvi@ely-keskus.fiMarja KarvonenylijohtajaSatakunnan ELY-keskus
Puh:0295 022 111marja.karvonen@ely-keskus.fiJuhani SundelljohtajaSatakunnan TE-toimisto
Puh:0295 022 117juhani.sundell@te-toimisto.fiKuvat

Liitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Satakunnan ELY-keskus
Satakunnassa oli helmikuussa 11 320 työtöntä työnhakijaa25.3.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Työvoiman kysyntä on edelleen heikentynyt vuoden takaiseen verrattuna ja työttömyyden kasvu jatkunut.
Satakunnan maaseudun kehittämiseen saatiin 10 miljoonan euron potti11.3.2025 12:27:48 EET | Tiedote
Euroopan unionin maaseuturahoituksella autetaan yrityksiä kasvuun ja kehitetään maaseudun elinvoimaisuutta ja viihtyvyyttä. Rahoitusta voidaan myöntää kaikkialle Satakuntaan Porin ja Rauman keskustoja lukuun ottamatta.
Uusi opas tarjoaa ohjeita luontopolkujen suunnitteluun ja ylläpitoon26.2.2025 10:02:04 EET | Tiedote
Suomea värittävät suot, vesistöt, perinnemaisemat ja metsät tarjoavat upeat puitteet luontopoluilla liikkumiseen. Polkuja luontoon -opas ohjaa luontoreitin perustajaa ideasta toteutukseen ja polun ylläpitoon asti.
Satakunnassa 11 240 työtöntä työnhakijaa tammikuussa25.2.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Työvoiman kysyntä on edelleen heikentynyt vuoden takaiseen verrattuna ja työttömyyden kasvu jatkunut.
Satakunnan elinvoimaisuutta rahoitettiin ELY-keskuksen kautta yhteensä lähes 54 miljoonalla eurolla vuonna 202410.2.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Tästä yritystoiminnan edellytyksien vahvistamiseen myönnettiin eri rahastojen kautta 9,6 miljoonaa euroa. – Teemme päivittäin työtä Satakunnan kestävän tulevaisuuden edistämiseksi. ELY-keskuksen rooli maakunnan kehittäjänä ja rahoituksen myöntäjänä on merkittävä, strategiapäällikkö Anne Jortikka toteaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme