Rosebud Oy

Lauantaina kirjamessuilla kaikki mitä et ole koskaan halunnut tietää omaishoidosta

Jaa

Ilman omaishoitajia Suomi olisi nykyistäkin syvemmässä hoivakriisissä. Omaishoitoa on lisätty poliittisilla päätöksillä aina 1990-luvulta lähtien. Mutta miten omaishoitajille käy, kun hyvinvointialueiden määrärahat ovat tiukilla ja Orpon hallitus on luvannut uudistaa omaishoitolain? Teemaan johdattelevat Sirpa Puhakka ja Sari T. Tiiro tietokirjallaan RAKKAUDEN RIEKALEITA – Omaishoitajat hoivakriisiä pelastamassa. Helsingin kirjamessujen keskustelussa omaishoidosta mukana tekijöiden kanssa sosiaalipolitiikan professori Heikki Hiilamo.

Kansikuva: RAKKAUDEN RIEKALEITA – Omaishoitajat hoivakriisiä pelastamassa  – kirjoittajat Sirpa Puhakka ja Sari T. Tiiro
Sirpa Puhakka ja Sari T. Tiiro: RAKKAUDEN RIEKALEITA – Omaishoitajat hoivakriisiä pelastamassa

Helsingin Kirjamessuilla kysytään, millaisia pelejä yhteiskunnan kentällä pelataan. Juhlapuheissa omaishoitajia ylistetään, mutta miksi omaishoidon huominen näyttää sumealta? Omaishoidosta on tulossa entistäkin kiinteämpi osa suomalaista hoivajärjestelmää, mutta samaan aikaan omaishoitajien palkkiot ja palvelut uhkaavat rapautua. Laskevatko päättäjät sen varaan, että hoidamme läheisiämme pelkän rakkauden voimalla? 

Keskustelu omaishoidosta alkaa Helsingin Messukeskuksen Hakaniemi-lavalla lauantaina 26.10. klo 16.30. Mukana keskustelussa on myös sosiaalipolitiikan professori Heikki Hiilamo. Kirjoittajat sitä ennen tavattavissa Rosebudin ja Kultti ryn signeerausosastolla (osasto 6f10).

Voittavatko omaishoitajat  vai häviävät? Entä mitä rakkaudesta jää jäljelle vuosikausien vaipanvaihdon, etuushakemusten ja moraalisen velvoittavuuden keskellä?

"Pitkä omaishoitajuus voi romahduttaa työikäisen omaishoitajan ansiotason ja terveydenkin. Mutta sairasta ja päivä päivältä haurastuvaa läheistä ihmistä on hyvin vaikea jättää", sanoo puolisoaan kymmenkunta vuotta hoitanut Sari T. Tiiro.

RAKKAUDEN RIEKALEITA -tietokirja yhdistää omaishoidon kaksi maailmaa: poliittisen päätöksenteon ohjaaman hoivajärjestelmän ja yksilön eli omaishoitajan maailman. Tekstissä vuorottelevat asiaproosa ja omaishoitajan omakohtainen reality. 

Kirjoittajat: Sirpa Puhakka, tietokirjailija, sosiaalipolitiikkaan perehtynyt toimittaja ja päättäjä &  Sari T. Tiiro, toimittaja, opettaja ja ex-omaishoitaja, joka hoiti puolisoaan kymmenen vuotta. 

Lämpimästi tervetuloa kirjamessuille & keskustelemaan omaishoidosta!

Helsingin kirjamessujen ohjelma  
Rosebudin osasto 3f2 Helsingissä 

Lisätietoa:
Sirpa Puhakka: sirpa.puhakka@pp2.inet.fi; 045 7731 3000
Sari T. Tiiro: sari@tiiro.fi; 0400 459775

Sirpa Puhakka ja Sari T. Tiiro:
RAKKAUDEN RIEKALEITA – Omaishoitajat hoivakriisiä pelastamassa
ISBN: 978-952-7313-58-9, 228 sivua
Rosebud Books

Arvostelukappaleet: sivullinenrb@rosebud.fi 
(Arvostelukappale saatavana myös PDF:nä)

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuvassa kirjan kirjoittajat Sirpa Puhakka ja Sari T. Tiiro
SIrpa puhakka (vasemmalla) on tietokirjailija, joka on seurannut sosiaali- ja terveyspalvelujen kehitystä toimittajana ja päättäjänä. SarI T. TIIro on toimittaja, opettaja ja ex-omaishoitaja, joka hoiti puolisoaan kymmenen vuotta.
Anton Hämäläinen
Lataa

Linkit

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Rosebud Oy

Eettisen kaupan edelläkävijät – Juuttiputiikki ja maailmankauppaliike12.8.2025 12:01:11 EEST | Tiedote

Tietokirjailija Maija Sarasteen ainutlaatuinen teos kertoo vuonna 1978 Ouluun perustetun Suomen ensimmäinen maailmankaupan, Juuttiputiikin, ja maailmankauppaliikkeen historiasta. Seuraavina vuosikymmeninä eri puolille Suomea syntyi kymmeniä vastaavia yhdistyksiä ja kauppoja, jotka avasivat markkinat eettiselle kaupankäynnille kehitysmaiden tuottajille. Sittemmin maailmankauppaliikkeen vaikutuksesta Reilun kaupan merkkituotteet ovat löytäneet tiensä kaikkien kauppojen hyllyille.

Kansalaisjärjestöt polkaisevat eurooppalaisen diplomatian liikkeelle Etyj 50-vuotiskokouksen alla29.7.2025 14:45:21 EEST | Tiedote

Kansalaisjärjestöt herättelevät eurooppalaista diplomatiaa henkiin Etyj 50-vuotiskokouksen kynnyksellä. Helsinki+50-julkilausuma korostaa rauhan merkitystä ja kannustaa valtioiden väliseen yhteistyöhön. Rauhanaktivistit pyöräilevät luovuttamaan julkilausuman Etyj-maiden lähetystöille muistuttaakseen rauhan merkityksestä: rauhan rakentaminen ei onnistu aseistautumalla. Helsinki+50 kansalaisliikeen tapahtumat huipentuvat 30.7.–2.8. Helsingissä.

Kirjamaailman teemana 24.–25.5. sota ja rauha, erityisvieraita Hiroshimasta12.5.2025 09:30:00 EEST | Tiedote

Kirjamaailma raivaa tilaa kriittiselle keskustelulle demokratian uhista, asevarustelusta, militarismista sekä kansainvälisistä kriiseistä ja konflikteista – ohjelmassa syväluodataan muun muassa Israelin ja Palestiinan konfliktin juuria ja nykytilaa usean tietokirjailijan voimin. Erityisvieraina Hiroshiman atomipommituhosta eloonjäänyt "hibakusha", viime vuonna Nobelin rauhanpalkinnon saaneen Nihan Hidankyon järjestön pääsihteeri Kunihiko Sakuma, ja Japanin atomipommin vastaisen Gensuikyo-neuvoston pääsihteeri Yayoi Tsuchida. Kirjamaailma on osa Maailma kylässä -festivaalia 24.–25.5. Helsingin Suvilahdessa (la klo 11–21, su klo 11–19).

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye