Viestintätoimisto Manifesto Oy

POP Pankki ulkoisti perustietotekniikan Tietokeskukselle

Jaa

Kotimainen IT-palveluyhtiö Tietokeskus ja POP Pankki -ryhmä ovat solmineet mittavan ulkoistussopimuksen, jonka mukaan Tietokeskus vastaa jatkossa POP Pankin perustietotekniikan ylläpidosta, hallinnasta ja kehityksestä. Tietokeskus toimittaa POP Pankille palveluna IT-laitteet, tietoliikenne- ja lähiverkkoratkaisut, pilvipohjaiset toimisto-ohjelmistot sekä tukipalvelut.

POP Pankki -ryhmän toimistoinfraprojekti on osa yhtiön peruspankkijärjestelmäuudistusta. Uudistuva ja entistä ketterämpi IT-infrastruktuuri yhdistettynä tekoälyn luomiin mahdollisuuksiin nopeuttaa POP Pankin järjestelmä- ja palvelukehitystä merkittävästi.

POP Pankki ostaa jatkossa perustietotekniikan palveluna Tietokeskukselta, joka toimittaa 810 kannettavaa tietokonetta, 842 näyttöpäätettä sekä 58 uutta valokuituliittymää kaikkiin 68:aan POP Pankin toimipisteeseen eri puolilla Suomea. Tietokeskus myös tarjoaa pankkiryhmälle pilvipalveluna uudet sisä- ja ulkoverkkoratkaisut, palomuurit sekä Microsoft 365 - ja Azure-ohjelmistot.

”Olemme erittäin ylpeitä siitä, että POP Pankki ulkoisti perustietotekniikan infrastruktuurin Tietokeskukselle. Valtakunnallisena toimijana meillä on kyky palvella POP Pankin toimipisteitä eri puolilla Suomea. Kyseessä on laaja toimistoinfran modernisointihanke, jossa POP Pankki siirtyy ostamaan kaiken perustietotekniikan joustavasti ja turvallisesti palveluna. Myös pilvipalvelut ovat jatkossa laajasti POP Pankin käytössä”, sanoo IT-palveluiden asiakkuusjohtaja Ari Kaikkonen Tietokeskuksesta. 

“Tietokeskus suoriutui erinomaisesti valtakunnallisen projektimme suunnittelussa ja projektin toteutuksessa. Isossa projektissa yhteistyö, viestintä, tarkka suunnittelu ja nopea reagointi yllätyksiin ovat avaintekijöitä. Tietokeskus on POP Pankille sopiva yhteistyökumppani, koska ketterät ja ratkaisuhakuiset toimintatavat vastaavat POP Pankin omia työtapoja. Uusi moderni toimistoinfra, palvelut ja toimivat verkkoratkaisut tehostavat työtä POP Pankin konttoreissa”, sanoo Rainer Sahlberg, POP Pankkikeskuksen IT-johtaja.

Tietokeskuksen Kaikkosen mukaan yhä useampi yritys tänä päivänä ulkoistaa perustietotekniikan hallinnan osaavalle kumppanille.

”Yritysten tietohallinnon ammattilaiset keskittyvät yhä enemmän perustietotekniikan pyörittämisen sijasta IT:n strategiseen kehittämiseen sekä liiketoiminnan innovaatioiden tukemiseen uuden teknologian avulla. Esimerkiksi kuinka hyödyntää tekoälyä uusien palvelujen kehityksessä tai ohjelmistorobotiikkaa rutiinien automatisoinnissa”, Kaikkonen sanoo.

Lisätietoja:

Ari Kaikkonen, asiakkuusjohtaja, IT-palvelut, Tietokeskus Oy

Puhelin: 050 385 4217 

Sähköposti: ari.kaikkonen@tietokeskus.fi

Rainer Sahlbergin tavoittaa parhaiten POP Pankin viestinnän kautta,

Maija Hyötyläinen, viestintäpäällikkö, 050 572 9679, maija.hyotylainen@poppankki.fi

Tietokeskus on perustietotekniikan vahva osaaja. Tarjoamme IT-palvelut ja -laitteet yrityksille ja julkishallinnon toimijoille kautta maan. Palvelemme asiakkaitamme 14 eri toimipisteessä ympäri Suomen. Tietokeskuksen liikevaihto vuonna 2023 oli noin 130 miljoonaa euroa.

POP Pankki on yli 700 asiantuntijaa työllistävä suomalainen pankkiryhmä, joka tarjoaa vähittäispankkipalveluja henkilöasiakkaille sekä pienille ja keskisuurille yrityksille. POP Pankilla on tyytyväisimmät henkilö- ja yritysasiakkaat Suomessa ja Pohjoismaissa EPSI Rating –tutkimuksen mukaan.

 

 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Viestintätoimisto Manifesto Oy

Autoilijan painajainen: linnun uloste maalipinnalla – puhdista näin22.5.2025 07:00:00 EEST | Tiedote

Kesän saapuessa palaa myös autoilijan jokavuotinen painajainen auton maalipinnoille levinneen lintujen ulosteen muodossa. Säännöllinen autopesu kannattaakin läpi kesän, etteivät lika ja katupöly kerrostu ja pinty auton pinnoille. Pesuun kannattaa varata laadukkaita tuotteita esimerkiksi Autoglymiltä. Valikoimasta löytyy muun muassa vaahtoava autoshampoo, jolla onnistuu helposti ja nopeasti vaikeampienkin tahrojen poisto.

Valaistuksen trendit 2025 – uusia värejä, muotoja ja luonnonmateriaaleja19.5.2025 07:00:00 EEST | Tiedote

Kodin sisustus on monille suomalaisille tärkeä osa arjen viihtyisyyttä, ja yhä useammassa kodissa uskalletaan nykyään leikitellä väreillä ja muodoilla. Tiukkoja sisustustrendejä ei enää ole – sen sijaan koteja sisustetaan yhdistellen rohkeasti erilaisia tyylejä, sävyjä ja materiaaleja. Tärkeintä on, että kokonaisuus on omannäköinen ja rakentuu mieluiten aikaa kestävistä ratkaisuista. Myös valaistuksella on yhä suurempi merkitys, ja vuoden 2025 valaistustrendit heijastelevatkin sisustuksen ajankohtaisia suuntauksia.

St1:n kaikki yli 30 suurteholatausasemaa käyttöön Virta-palvelussa kesäkuun alusta14.5.2025 09:00:00 EEST | Tiedote

Energiayhtiö St1 ja Suomen suurin latauspalvelu Virta aloittavat yhteistyön 2.6.2025. Tähän mennessä latauksen maksaminen St1-asemilla on ollut mahdollista maksukortin lähimaksulla, mutta muutoksen myötä latauksen voi maksaa nyt myös Virta-sovelluksella ja RFID-tunnisteella. Etenkin työsuhdeautoilijoiden elämä helpottuu, sillä Virta -sovelluksella ja RFID-tunnisteella ladatessa erillisen kuluraportin tekeminen jää historiaan laskun mennessä automaattisesti leasing-tilille. Juha Vanninen, myynti- ja verkostojohtaja, St1: "Toivotamme Virta-asiakkaat tervetulleeksi lataamaan St1:n suurteholatausasemille. Latausasemamme sijaitsevat St1- ja Shell-asemien yhteydessä keskeisillä paikoilla hyvien liikenneyhteyksien varrella tarjoten lataushetkeen myös HelmiSimpukan palvelut.” St1-latauspisteissä hyödynnetään huipputeknologiaa, ja HPC-suurteholatauspisteissä lataus on huomattavasti nopeampaa kuin perinteisissä perus- ja teholatauspisteissä. Suurteholatauskenttien kokonaiskapasiteetti vaihtelee

Nyt on auton perusteellisen kevätpesun aika – katso Autoglymin puhdistusohjeet parhaaseen lopputulokseen13.5.2025 07:30:00 EEST | Tiedote

Talvi ja yöpakkaset ovat vihdoin takana päin, mikä tarkoittaa, että on aika laittaa auto kesäkuntoon. Olipa kyse sitten auton renkaista, maalipinnasta tai sisätiloista, huolellinen puhdistus kannattaa! Pitämällä huolen auton säännöllisestä puhtaanapidosta, liasta ei ehdi aiheutua suurempia vahinkoja ja seuraavat pesukerrat ovat helpompia. Autoglymiltä löytyy ratkaisu kaikkiin auton puhdistustarpeisiin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye