Tekoälyä hyödyntävä Serendip-peli opettaa kestävyydestä
22.10.2024 09:34:02 EEST | Helsingin yliopisto | Tiedote
Innovatiivinen peli soveltuu sekä korkeakouluopetukseen että henkilöstökoulutukseksi.

Helsingin yliopisto on kehittänyt uudenlaisen kestävyyspelin, Serendipin. Sen maailmassa opiskelijat pääsevät seikkailemaan vaikuttavissa virtuaalisissa maisemissa ja samalla oppimaan kestävyydestä.
Ensimmäisessä jaksossa opiskelijat perehtyvät muun muassa metsätalouteen, metsäekologiaan ja alkuperäiskansakysymyksiin. Myöhemmin tulossa olevat jaksot käsittelevät merta, autiomaata ja sademetsää.
– Opiskelijat tutustuvat kestävyyskysymyksiin monen eri tieteenalan näkökulmasta ja tekevät tehtäviä tarinallisten tekoälyhahmojen kanssa. He opettelevat tunnistamaan ja yhdistelemään kestävyyteen vaikuttavia asioita sekä tekevät arvoihinsa perustuvan tulevaisuuden vision yhdessä tekoälyn kanssa. Samalla he pääsevät harjoittelemaan kestävyyden avaintaitoja kuten systeemiajattelua, hankkeesta vastaava Ulla Hemminki-Reijonen kertoo.
Jokainen pelissä esiintyvä hahmo on tarkkaan mietitty pedagogisesti ja tehty mahdollisimman realistiseksi. Hemminki-Reijonen kertoo, että esimerkiksi metsänomistajan hahmoa on rakennettu yhdessä metsätieteen tutkijoiden kanssa, jotta hahmon esittämät huolet ja asiat yleensäkin olisivat ajantasaisia ja totuudenmukaisia.
Korkeakouluopetuksen lisäksi peli sopii hyvin esimerkiksi henkilöstökoulutukseksi, kun halutaan saada ajantasaista tutkimusperustaista tietoa kestävyyshaasteista ja tarjota henkilöstölle omakohtaisia kokemuksia tekoälyn kanssa opiskelusta ja työskentelystä. Serendip aukeaa Helsingin yliopiston opiskelijoiden käyttöön vaiheittain syksyllä 2024.
Serendip on saanut tunnustusta kansainvälisissä kilpailuissa
Kestävyyspeli on jo herättänyt paljon kiinnostusta, myös kansainvälisesti. Huhtikuussa 2024 Serendip kisasi finalistina voitosta yhdessä Euroopan suurimmista XR-kilpailuista sarjassa XR for a cause. Aiemmin peli on ollut valittu finalistiksi pohjoismaisessa vuoden parhaan XR-sovellusprototyypin kilpailussa sekä globaalissa Hamar UNESCO City of Media Awards -kategoriassa.
Serendip on finalistina myös AI Finlandin ja Business Finlandin AI-gaalassa parhaan luovan tekoälytoteutuksen sarjassa. Joulukuussa Serendip kisaa QS Reimagine Education Awards -kilpailun finaalissa Lontoossa parhaan generatiivisen tekoälyn opetussovelluksen tittelistä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ulla Hemminki-Reijonen, ulla.hemminki-reijonen@helsinki.fi, 050 3039311
Helsingin yliopiston mediapalvelu
Puh:02941 22622mediapalvelu@helsinki.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin yliopisto haluaa olla yksi Pohjoismaiden johtavista tiede- ja tutkimusinnovaatioiden tekijöistä. Yliopisto kaupallistaa syntyneitä innovaatioita aktiivisesti ja rakentaa vahvoja kumppanuuksia yritysten kanssa eri tutkimusaloilla. Lisäksi yliopisto kehittää opiskelijoiden yrittäjyys- ja työelämätaitoja.
Innovaatiotoiminta vahvistaa tutkimuksen yhteiskunnallista ja taloudellista vaikuttavuutta Suomen ja maailman hyväksi. Kaiken tekemisen perustana on yliopistossa tehty huippututkimus ja opetus.
Helsingin yliopistossa on vahvaa innovaatio-osaamista esimerkiksi elämäntieteissä sekä kestävyyteen, ruokaan ja tekoälyyn liittyvässä tutkimuksessa, mutta myös yhteiskunta- ja humanistisissa tieteissä. Yliopiston tutkimukseen perustuvia spinout-yrityksiä on vuosien 2015–2024 aikana perustettu noin 25 ja hautomotoiminnasta on parissa vuodessa ponnistanut yli 75 yritystä. Lisäksi yliopistolla on yli 240 yhteistyöprojektia yritysten kanssa joka vuosi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Mäntypistiäiset paljastavat, miksi yhteistyö on elämän voima11.6.2026 07:15:00 EEST | Tiedote
Mäntypistiäisten toukat puolustautuvat yhteistuumin saalistajia vastaan pusertamalla suustaan pihkaista nestettä. Yhteistyö on yksi voimakkaimmista elämää muovaavista tekijöistä, ja ymmärrystä sen perusmekanismeista hyödynnetään jo monilla aloilla antibioottiresistenssin ehkäisystä syövän hoitoon.
Metsästys ja silakan koko muokkaavat olennaisesti harmaahylkeen tulevaisuutta Itämerellä10.6.2026 14:23:24 EEST | Tiedote
Itämeren kantokyky kestäisi jopa kaksinkertaisen määrän harmaahylkeitä, mutta metsästyskiintiö ja silakan koko vaikuttavat siihen, mihin suuntaan kanta kehittyy. Tutkimus tarkentaa harmaahylkeen kanta-arviota ja antaa päätöksentekijöille selkeät raamit metsästyskiintiöiden asettamiseen.
Tiedekulma lähtee Poriin – Tervetuloa kuulemaan Helsingin yliopiston tutkijoita ja professoreita SuomiAreenaan9.6.2026 14:43:36 EEST | Tiedote
Helsingin yliopisto on hyvin edustettuna 23.–26.6.2026 järjestettävässä SuomiAreenassa. Tiedekulma on ensimmäistä kertaa mukana omalla ohjelmallaan ja yliopisto on järjestäjänä SuomiAreenan Ruokapäivässä. Lisäksi Helsingin yliopiston tutkijat ja professorit tuovat tiedenäkökulmaa useissa paneelikeskusteluissa.
Suomen pesimälinnut vähenevät etelässä ja runsastuvat pohjoisessa9.6.2026 07:15:00 EEST | Tiedote
Pesivien lintujen kokonaismäärä on vähentynyt Suomessa kuusi prosenttia 20 vuoden aikana, mutta alueelliset erot ovat suuria. Keski-Suomessa ja Keski-Pohjanmaalla lasku on ollut jopa 23 prosenttia.
Kaupunkiympäristö muovaa bakteeristoa, ja sillä voi olla vaikutusta terveyteemme5.6.2026 11:50:13 EEST | Tiedote
Leikkipuistojen keinotekoiset kumimatot, aktiivisesti hoidetut kaupunkien viheralueet ja saasteet muokkaavat bakteeriyhteisöjä. Jo melko pienillä saastepitoisuuksilla voi olla vaikutuksia lasten bakteeristoon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme