OYSissa 5000 leikkausroboteilla tehtyä leikkausta
Robottikirurgian käyttö on ollut arkipäivää Oulun yliopistollisessa sairaalassa jo 13 vuoden ajan. Kuluvan vuoden aikana saavutetaan merkittävä virstanpylväs, kun robottiavusteisia leikkauksia on tehty yhteensä jo 5000.

OYSissa leikkausrobotteja on käytetty vuodesta 2011 lähtien. Tuolloin Da Vinci Si -leikkausrobotti otettiin käyttöön urologian, gynekologian ja gastrokirurgian tarpeisiin. Toiminta on sittemmin laajentunut ja robottiavusteisia leikkauksia tehdään nykyään monilla eri erikoisaloilla. Nykyään käytössä olevilla Da Vinci Xi ja X -leikkausroboteilla potilaita leikataan kahdessa leikkaussalissa viikon jokaisena arkipäivänä. Valtaosa leikkauksista on syöpäkirurgiaa, ja robotit auttavat monin tavoin eturauhas-, munuais-, virtsarakko-, kohtu-, peräsuoli-, ruokatorvi-, mahalaukku-, keuhko- sekä nielun alueen syöpää sairastavien potilaiden leikkaushoidoissa.
Robottiavusteinen tekniikka on mini-invasiivista tähystyskirurgiaa, joka nopeuttaa potilaiden toipumista ja vähentää komplikaatioiden riskiä.
Tulevaisuuden näkymät
Leikkausrobotteja käytetään myös hyvänlaatuisten sairauksien leikkaushoidoissa. OYSissa leikkausrobottia hyödynnetään endometrioosi- ja tyräkirurgiassa, joita toteutetaan robottiavusteisen kirurgian lisäksi myös perinteisillä menetelmillä. Mikäli leikkausrobottien määrä tulevaisuudessa kasvaa, robottikirurgian käyttöä voitaisiin laajentaa myös haima- tai paksusuolisyöpien hoitamiseen.
"Toiveissamme on, että pystymme jatkossa hyödyntämään leikkausrobotteja laajemminkin ja näin edistämään potilaiden nopeaa toipumista leikkauksesta ja lyhentämään hoitoaikoja", toteaa robottikirurgian vastuukirurgi, ylilääkäri Tero Rautio.
Avoin tilaisuus OYSissa robottikirurgian merkityksestä ja kehityksestä
5000 robottiavusteisen leikkauksen rajapyykin kunniaksi OYSissa järjestetään 30.10. klo 9-12 avoin tilaisuus, jossa esitellään robottikirurgian saavutuksia ja tulevaisuuden näkymiä. ”5000 robottileikkausta OYSissa” -tilaisuudessa yleisö pääsee kuulemaan asiantuntijoiden esityksiä eri erikoisalojen näkökulmista, robottikirurgian historiasta, moniammatillisesta yhteistyöstä sekä potilaiden kokemuksista. Tarkempi aikataulu ja ohjelma alla. Tapahtuman yhteydessä molemmat OYSissa käytössä olevat leikkausrobotit, Da Vinci Xi ja Da Vinci X, ovat nähtävillä ja yleisön kokeiltavissa.
Tilaisuuteen on vielä muutamia paikkoja jäljellä. Ilmoittautuminen 28.10. klo 16 mennessä tämän linkin kautta: 5000 robottileikkausta OYSissa -tilaisuus. Tilaisuudessa on kahvitarjoilu.
Paikka: OYS, luentosali 2 sekä luentosalin aulatila
Osoite: Kajaanintie 50 / K-sisäänkäynti, 2. kerros, 90220 Oulu
Aika: Keskiviikko 30.10.2024 kello 9-12
Tilaisuuden ohjelma:
Ennen yleisöluentoa sekä sen jälkeen on mahdollista tutustua leikkausrobotteihin luentosalin aulatilassa. Paikalla on robottikirurgeja sekä edustajia esittelemässä robottien toimintaperiaatteita ja kertomassa kokemuksistamme niiden käytöstä. Kahvitarjoilu aulatilassa.
Yleisöluennon aikataulu:
klo 10.00–10.05 Tilaisuuden avaus, osaamiskeskusjohtaja Heikki Wiik
klo 10.05–10.15 Alustus ja historiikki sekä gastrokirurgia, Tero Rautio (tilaisuuden puheenjohtaja)
klo 10.15–10.20 Urologia, Jani Kuisma
klo 10.20–10.25 Gynekologia/onkologia, Jaana Männistö
klo 10.25–10.30 Gynekologia/endometrioosi ja laskeumat, Anna Terho
klo 10.30–10.35 Thorax-kirurgia, Fredrik Yannopoulos
klo 10.35–10.40 Ylä-gi-kirurgia, Olli Helminen
klo 10.40–10.45 Knk-kirurgia, Petri Koivunen
klo 10.45–10.50 Robottikirurgian tiimityö, Nadine Turon-Pelkonen
klo 10.50–11.00 Keskustelua, Tero Rautio
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tero RautioRobottikirurgian vastuukirurgi, ylilääkäriOulun yliopistollinen sairaala
Puh:050 579 4118tero.rautio@pohde.fiPohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta 1.1.2023 alkaen. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Nivalan Hopeakodin, Oulun Emiliakodin ja Ylivieskan Kotikartanon toiminnot muuttuvat – Pohteen yhteistoimintaneuvottelut päättyivät 17.6.19.6.2025 13:15:05 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde järjestelee uudelleen ikäihmisten palveluasumista Nivalassa, Ylivieskassa ja Oulussa. Nivalan Hopeakodin muutos liittyy rakennuksen kuntoon, Oulussa Emiliakodin muutoksen taustalla on sosiaalihuoltolaki ja Ylivieskassa Kotikartanon toimintoja organisoidaan uudelleen. Koska muutoksilla on henkilöstövaikutuksia, Pohde on käynyt henkilöstöjärjestöjen kanssa yhteistoimintaneuvottelut 6.5.-17.6.2025.
Perhe- ja sosiaalipalvelujen ja OYS Psykiatrian toimialueen rakennetta selkeytetään – yhteistoimintaneuvottelut päättyivät 10.6.202519.6.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde valmistelee muutoksia perhe- ja sosiaalipalvelujen ja OYS Psykiatrian toimialueelle. Talousarvioon perustuvien muutosten tavoitteena on parantaa palvelujen ja henkilöstön saatavuutta, selkeyttää toimintatapoja sekä yhdenmukaistaa palvelujen järjestämistä. Muutoksiin liittyvät yhteistoimintaneuvottelut päättyivät 10.6.
Oulaskankaan psykiatrisen osaston toiminta muuttuu – avohoito vahvistuu alueella19.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella Pohteella vahvistetaan perustason mielenterveyspalveluja, jotta yhä useampi asiakas saisi tarvitsemansa hoidon oikeaan aikaan. Tehostettu avohoito alkaa Pohteen eteläisellä alueella maanantaina 23.6.2025, kun Oulaskankaan sairaalan psykiatrisen avohoito-osaston toiminta lakkaa.
Moniammatillinen vastaanottomalli tehosti suun terveydenhuoltoa Pohteella18.6.2025 13:56:09 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde otti tammikuussa 2024 käyttöön uuden moniammatillisen vastaanottomallin suun terveydenhuollossa. Kontinkankaan hammashoitolassa toteutetun pilotin tulokset sekä henkilöstön ja potilaiden kokemukset olivat erinomaiset.
Pohteen matkapalvelukeskuksen puhelinnumero vaihtuu: jatkossa kyydit tilataan Tervia Logistiikan omasta palvelunumerosta18.6.2025 09:34:45 EEST | Tiedote
Tervia Logistiikka on vastannut 1.1.2025 alkaen Pohteen sosiaalihuolto- ja vammaispalvelulain mukaisten lakisääteisten kuljetuspalveluiden tilaus- ja välitystoiminnasta. Keskiviikosta 25.6.2025 alkaen kyydit tilataan Tervia Logistiikan matkapalvelukeskuksen uudesta palvelunumerosta. Taustalla on tavoite kehittää asiakaspalvelun laatua ja saavutettavuutta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme