SDP:n Riitta Mäkinen: Kokoomuksen terveyspoliittinen strategia tulee suomalaisille kalliiksi
22.10.2024 17:44:30 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Eduskunnassa käytiin tänään puolitoistatuntinen keskustelu pääministerin ilmoituksesta koskien sosiaali- ja terveyspalveluja ja hyvinvointialueiden tilannetta. Keskustelussa hallitukselta peräänkuulutettiin konkreettisia toimia, joilla alueita voitaisiin tukea mittavien sopeutustoimien keskellä.
– Aivan olennaista olisi antaa alueille työrauha ja pidentää alijäämän kattamisaikaa edes vuodella tai kahdella. Kohtuuttoman tiukka aikataulu ajaa päättäjät alueilla tekemään lyhytnäköisiä toimia, joilla käytännössä vain pahennetaan kustannusten nousua tulevina vuosina, kansanedustaja Riitta Mäkinen (sd) toteaa.

On tosiasia, että rajujen leikkausten seurauksena sairaudet ja ongelmat pahenevat, niiden hoito tulee monin verroin kalliimmaksi ja sote-uudistuksen kustannussäästöt jäävät haaveeksi.
– Juuri se on tässä taloustilanteessa erityisen ongelmallista. Hallitus vie jatkuvasti alueilta työkaluja sopeuttaa hallitusti aina hoitotakuusta lähtien. Kun se ajaa alas esimerkiksi tuetun asuntorakentamisen ikäihmisten osalta, alueet menettävät keinon lisätä yhteisöllistä asumista, minkä on arvioitu tuottavan merkittäviä säästöjä, Mäkinen jatkaa.
Erityisen huolestuttavana Mäkinen pitää Kokoomuksen lanseeraamaa terveyspoliittista strategiaa, jossa kasvava määrä julkisia palveluja tuotetaan jatkossa suuria yksityisiä palveluntuottajien rahoittaen. Mäkinen painottaa, ettei tähän ole yksinkertaisesti varaa.
– Julkista ja yksityistä ei ole järkevää asettaa vastakkain, sillä niitä molempia tarvitaan. Ongelma on kuitenkin se, että yksityisen painoarvoa kasvatetaan julkisen kustannuksella. Pääministeri on painottanut, että Suomi tarvitsee elinvoimaisen yksityisen terveyssektorin. Kolme terveysjättiä on viimeisen kahden vuoden aikana tehnyt lähes 650 miljoonan voitot. Kyse on siis oikaistusta liikevoitosta. Tätä hallitus on valmis pönkittämään vielä puolella miljardilla. Pääministerin olisi syytä tarkentaa, kuinka elinvoimaisen, verovaroin kustannetun liiketoiminnan hän näkee tarkoituksenmukaisena?
Yhteyshenkilöt
Riitta MäkinenKansanedustaja
Puh:050 430 2197Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Sote-valiokunnan opposition edustajat: Hallituksen esitys vaarantaa kätilöiden saatavuuden26.3.2026 17:26:40 EET | Tiedote
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan opposition edustajat SDP:stä, vihreistä ja vasemmistoliitosta jättivät eriävän mielipiteen hallituksen esitykseen kätilökoulutuksen uudistamisesta. Esitys on kätilökoulutuksen osalta epäonnistunut ja vaikutuksiltaan haitallinen. Esitys tulisi lähettää uudelleen valmisteltavaksi, siten että kätilökoulutus muutettaisiin tutkintoon johtavaksi 120 opintopisteen laajuiseksi ylemmäksi ammattikorkeakoulututkinnoksi.
SDP:n Suhosen keskustelualoite lastensuojelusta puhuttiin täysistunnossa eduskunnassa26.3.2026 17:03:00 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen keskustelualoite (KA 1/2025 vp) puhuttiin tänään torstaina eduskunnan täysistunnossa. Keskustelualoitteen oli allekirjoittanut 53 kansanedustajaa laajasti yli puoluerajojen, vain RKP:n ja Liike Nytin edustus puuttuivat.
SDP:n Juha Viitala: Hallituksen hankintalakiuudistus uhkaa lopettaa kuntien yhteisen kehittämistyön26.3.2026 13:14:41 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, hallintovaliokunnan jäsen Juha Viitala on huolissaan hallituksen hankintalain uudistuksen vaikutuksista kuntien yhteisille elinkeino- ja kehitysyhtiöille. Viitalan mukaan muun muassa Satakunnassa 12 kunnan yhteisomistuksessa olevan Prizztechin kaltainen yhteistoiminta ei olisi enää mahdollista hallituksen esityksen tullessa voimaan ja elinkeinojen kehittämistyö pirstaloituisi entisestään.
Ympäristövaliokunnan sd-edustajat: Orpon hallituksen päästövähennystoimet jäävät puolivillaisiksi26.3.2026 13:02:26 EET | Tiedote
Ympäristövaliokunnan sosialidemokraatit arvioivat, että Orpon hallituksen tuottama keskipitkän aikavälin ilmastosuunnitelma (KAISU) ei ohjaa Suomea saavuttamaan ilmastolain mukaista hiilineutraaliustavoitetta vuodelle 2035 eikä EU-tason ilmastovelvoitteita. Erityisesti liikenteen, maatalouden ja rakennusten erillislämmityksen päästöjä tarkasteleva suunnitelma jää sekä vaille riittäviä ja konkreettisia päästövähennystoimia että tarpeen mukaista rahoitusta.
Maa- ja metsätalousvaliokunnan sd-edustajat: Hallitus vaikeuttaa ruokahuollon järjestämistä kunnissa ja hyvinvointialueilla26.3.2026 11:34:49 EET | Tiedote
– Hankintalain uudistuksen tavoitteena on kilpailun lisääminen ja säästöjen aikaansaaminen, mutta ruokahuollon osalta tulos on päinvastainen. Kuntien ja hyvinvointialueiden kustannukset kasvavat, kilpailu ei lisäänny ja erityisesti pienien elintarviketuottajien mahdollisuudet tarjota tuotteitaan kuntien ruokapalveluille heikkenevät, summaa maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Piritta Rantanen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme