SDP:n Riitta Mäkinen: Kokoomuksen terveyspoliittinen strategia tulee suomalaisille kalliiksi
Eduskunnassa käytiin tänään puolitoistatuntinen keskustelu pääministerin ilmoituksesta koskien sosiaali- ja terveyspalveluja ja hyvinvointialueiden tilannetta. Keskustelussa hallitukselta peräänkuulutettiin konkreettisia toimia, joilla alueita voitaisiin tukea mittavien sopeutustoimien keskellä.
– Aivan olennaista olisi antaa alueille työrauha ja pidentää alijäämän kattamisaikaa edes vuodella tai kahdella. Kohtuuttoman tiukka aikataulu ajaa päättäjät alueilla tekemään lyhytnäköisiä toimia, joilla käytännössä vain pahennetaan kustannusten nousua tulevina vuosina, kansanedustaja Riitta Mäkinen (sd) toteaa.

On tosiasia, että rajujen leikkausten seurauksena sairaudet ja ongelmat pahenevat, niiden hoito tulee monin verroin kalliimmaksi ja sote-uudistuksen kustannussäästöt jäävät haaveeksi.
– Juuri se on tässä taloustilanteessa erityisen ongelmallista. Hallitus vie jatkuvasti alueilta työkaluja sopeuttaa hallitusti aina hoitotakuusta lähtien. Kun se ajaa alas esimerkiksi tuetun asuntorakentamisen ikäihmisten osalta, alueet menettävät keinon lisätä yhteisöllistä asumista, minkä on arvioitu tuottavan merkittäviä säästöjä, Mäkinen jatkaa.
Erityisen huolestuttavana Mäkinen pitää Kokoomuksen lanseeraamaa terveyspoliittista strategiaa, jossa kasvava määrä julkisia palveluja tuotetaan jatkossa suuria yksityisiä palveluntuottajien rahoittaen. Mäkinen painottaa, ettei tähän ole yksinkertaisesti varaa.
– Julkista ja yksityistä ei ole järkevää asettaa vastakkain, sillä niitä molempia tarvitaan. Ongelma on kuitenkin se, että yksityisen painoarvoa kasvatetaan julkisen kustannuksella. Pääministeri on painottanut, että Suomi tarvitsee elinvoimaisen yksityisen terveyssektorin. Kolme terveysjättiä on viimeisen kahden vuoden aikana tehnyt lähes 650 miljoonan voitot. Kyse on siis oikaistusta liikevoitosta. Tätä hallitus on valmis pönkittämään vielä puolella miljardilla. Pääministerin olisi syytä tarkentaa, kuinka elinvoimaisen, verovaroin kustannetun liiketoiminnan hän näkee tarkoituksenmukaisena?
Yhteyshenkilöt
Riitta MäkinenKansanedustaja
Puh:050 430 2197Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Perholehto: Ajautuiko hallitus kriisiin ilmastokysymyksistä?4.7.2025 10:09:24 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Pinja Perholehto kritisoi hallitusta voimakkaasti ilmastopolitiikan sekavuudesta ja päättämättömyydestä. Perholehdon mukaan ilmasto- ja energiastrategian jatkuva viivästyminen hallituspuolueiden kiistelyn vuoksi paitsi vaarantaa ilmastotavoitteet ja investointiympäristön, asettaa koko hallituksen toimintakyvyn kyseenalaiseksi.
SDP:n Skinnari vaatii hallitukselta toimia: Pankkihuijaukset ja digipetokset kuriin3.7.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Ville Skinnari vaatii hallitukselta selkeitä toimia digihuijausten torjumiseksi ja huijausten uhreiksi joutuneiden auttamiseksi.
SDP:n Tuppurainen osallistuu Saksan SPD:n puoluekokoukseen27.6.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen osallistuu tulevana lauantaina 28.6. Saksan sosialidemokraattisen puolueen SPD:n puoluekokoukseen kansainvälisenä kutsuvieraana.
SDP:n Riitta Mäkinen: Ministerillä ei valmiita ratkaisuja Lakea-yhtiön Omaksi-asukkaille26.6.2025 12:58:44 EEST | Tiedote
Ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala (kok) vastasi kansanedustaja Riitta Mäkisen (sd) kirjalliseen kysymykseen Lakea Oy:n konkurssiin haettujen taloyhtiöiden Omaksi-asukkaiden sijoittaman pääoman kohtalosta ja välimallin asumisen lainsäädäntö tarpeista.
SDP:n Räsänen: Valkosen kannattaa vaatia pääministeri Orpon vastausta – miten ihmeessä hallitus on saanut Suomen näin syvään talouskurimukseen25.6.2025 14:36:52 EEST | Tiedote
Kokoomuksen Ville Valkonen vaatii SDP:ltä kannanottoa valtiovarainministeriön kansliapäällikön Juha Majasen esittämiin miljardiluokan sopeutuslukuihin. Tärkein kysymys tässä tilanteessa kuitenkin kuuluu: miten ihmeessä Kokoomuksen johdolla Suomi on saatu näin syvälle suohon kysyy Joona Räsänen (sd.).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme