SDP EDUSKUNTA

SDP:n Riitta Mäkinen: Kokoomuksen terveyspoliittinen strategia tulee suomalaisille kalliiksi

22.10.2024 17:44:30 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Eduskunnassa käytiin tänään puolitoistatuntinen keskustelu pääministerin ilmoituksesta koskien sosiaali- ja terveyspalveluja ja hyvinvointialueiden tilannetta. Keskustelussa hallitukselta peräänkuulutettiin konkreettisia toimia, joilla alueita voitaisiin tukea mittavien sopeutustoimien keskellä.

– Aivan olennaista olisi antaa alueille työrauha ja pidentää alijäämän kattamisaikaa edes vuodella tai kahdella. Kohtuuttoman tiukka aikataulu ajaa päättäjät alueilla tekemään lyhytnäköisiä toimia, joilla käytännössä vain pahennetaan kustannusten nousua tulevina vuosina, kansanedustaja Riitta Mäkinen (sd) toteaa.

Jukka-Pekka Flander / SDP

On tosiasia, että rajujen leikkausten seurauksena sairaudet ja ongelmat pahenevat, niiden hoito tulee monin verroin kalliimmaksi ja sote-uudistuksen kustannussäästöt jäävät haaveeksi.

– Juuri se on tässä taloustilanteessa erityisen ongelmallista. Hallitus vie jatkuvasti alueilta työkaluja sopeuttaa hallitusti aina hoitotakuusta lähtien. Kun se ajaa alas esimerkiksi tuetun asuntorakentamisen ikäihmisten osalta, alueet menettävät keinon lisätä yhteisöllistä asumista, minkä on arvioitu tuottavan merkittäviä säästöjä, Mäkinen jatkaa.

Erityisen huolestuttavana Mäkinen pitää Kokoomuksen lanseeraamaa terveyspoliittista strategiaa, jossa kasvava määrä julkisia palveluja tuotetaan jatkossa suuria yksityisiä palveluntuottajien rahoittaen. Mäkinen painottaa, ettei tähän ole yksinkertaisesti varaa.

– Julkista ja yksityistä ei ole järkevää asettaa vastakkain, sillä niitä molempia tarvitaan. Ongelma on kuitenkin se, että yksityisen painoarvoa kasvatetaan julkisen kustannuksella. Pääministeri on painottanut, että Suomi tarvitsee elinvoimaisen yksityisen terveyssektorin. Kolme terveysjättiä on viimeisen kahden vuoden aikana tehnyt lähes 650 miljoonan voitot. Kyse on siis oikaistusta liikevoitosta. Tätä hallitus on valmis pönkittämään vielä puolella miljardilla. Pääministerin olisi syytä tarkentaa, kuinka elinvoimaisen, verovaroin kustannetun liiketoiminnan hän näkee tarkoituksenmukaisena?

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

Nuorten mielenterveyden edistämisen pyöreä pöytä: Tarvitsemme pitkäjänteistä parlamentaarista sitoutumista nuorten mielenterveyden edistämiseen16.3.2026 11:25:00 EET | Tiedote

Eduskunnan nuorten mielenterveyden tukiryhmä järjesti 12.3.2026 pyöreän pöydän keskustelun nuorten mielenterveyden edistämisestä. Tilaisuuteen osallistui muun muassa nuorisoministeri Mika Poutala. Mielenterveyden edistämisestä käytiin asiantuntija-alustusten johdattelema keskustelua yksilön, yhteisöjen ja yhteiskunnan tasolla resilienssin vahvistamisen, yhteisöllisen opiskeluhuollon ja nuorten tulevaisuususkon näkökulmista.

SDP:n Aki Lindén: Ministeri Rydmanin puheissa ja hallituksen teoissa ristiriita sote-rahoituksessa14.3.2026 14:57:36 EET | Tiedote

Tuore sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman oli tänään Ykkösaamussa haastateltavana. Ministeri vältti selvästi voimakkaita kannanottoja ja toisti pääosin jo aikaisemmin esitettyjä linjauksia. Hän totesi muun muassa, että julkinen sektori on ensisijainen sosiaali- ja terveyspalveluissa ja yksityinen sektori täydentävä sekä että hyvinvointialueiden rahoituslaki vaatii korjauksia.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye