SDP:n Riitta Mäkinen: Kokoomuksen terveyspoliittinen strategia tulee suomalaisille kalliiksi
22.10.2024 17:44:30 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Eduskunnassa käytiin tänään puolitoistatuntinen keskustelu pääministerin ilmoituksesta koskien sosiaali- ja terveyspalveluja ja hyvinvointialueiden tilannetta. Keskustelussa hallitukselta peräänkuulutettiin konkreettisia toimia, joilla alueita voitaisiin tukea mittavien sopeutustoimien keskellä.
– Aivan olennaista olisi antaa alueille työrauha ja pidentää alijäämän kattamisaikaa edes vuodella tai kahdella. Kohtuuttoman tiukka aikataulu ajaa päättäjät alueilla tekemään lyhytnäköisiä toimia, joilla käytännössä vain pahennetaan kustannusten nousua tulevina vuosina, kansanedustaja Riitta Mäkinen (sd) toteaa.

On tosiasia, että rajujen leikkausten seurauksena sairaudet ja ongelmat pahenevat, niiden hoito tulee monin verroin kalliimmaksi ja sote-uudistuksen kustannussäästöt jäävät haaveeksi.
– Juuri se on tässä taloustilanteessa erityisen ongelmallista. Hallitus vie jatkuvasti alueilta työkaluja sopeuttaa hallitusti aina hoitotakuusta lähtien. Kun se ajaa alas esimerkiksi tuetun asuntorakentamisen ikäihmisten osalta, alueet menettävät keinon lisätä yhteisöllistä asumista, minkä on arvioitu tuottavan merkittäviä säästöjä, Mäkinen jatkaa.
Erityisen huolestuttavana Mäkinen pitää Kokoomuksen lanseeraamaa terveyspoliittista strategiaa, jossa kasvava määrä julkisia palveluja tuotetaan jatkossa suuria yksityisiä palveluntuottajien rahoittaen. Mäkinen painottaa, ettei tähän ole yksinkertaisesti varaa.
– Julkista ja yksityistä ei ole järkevää asettaa vastakkain, sillä niitä molempia tarvitaan. Ongelma on kuitenkin se, että yksityisen painoarvoa kasvatetaan julkisen kustannuksella. Pääministeri on painottanut, että Suomi tarvitsee elinvoimaisen yksityisen terveyssektorin. Kolme terveysjättiä on viimeisen kahden vuoden aikana tehnyt lähes 650 miljoonan voitot. Kyse on siis oikaistusta liikevoitosta. Tätä hallitus on valmis pönkittämään vielä puolella miljardilla. Pääministerin olisi syytä tarkentaa, kuinka elinvoimaisen, verovaroin kustannetun liiketoiminnan hän näkee tarkoituksenmukaisena?
Yhteyshenkilöt
Riitta MäkinenKansanedustaja
Puh:050 430 2197Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP lähtee mukaan välikysymykseen köyhyydestä31.3.2026 15:14:47 EEST | Tiedote
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä lähtee mukaan valmistelemaan Vasemmistoliiton välikysymystä köyhyydestä.
Sote-valiokunnan oppositio: Hallituksen poliisilakiesitys tulee laittaa uuteen valmisteluun sote-alan osalta31.3.2026 11:40:37 EEST | Tiedote
Perjantaina 27.3. sosiaali- ja terveysvaliokunta käsitteli poliisilakia koskevaa lausuntoa, jonka valiokunta antaa hallintovaliokunnalle. Oppositio esitti valiokunnassa, että tiedonluovutus tulisi sallia ainoastaan sote-toimintayksiköissä tapahtuneiden rikosten osalta, henkeä tai terveyttä uhkaavissa tilanteissa sekä kadonneiden henkilöiden etsinnässä silloin, kun heidän arvioidaan olevan vaarassa. Valiokunnan oppositio on ollut huolissaan, miten pitkälle poliisille annetaan oikeus saada potilastietoja sosiaali- ja terveydenhuollosta, mikä herättää vakava huolta yksityisyydensuojasta. Oppositio vaati, että valiokunta tilaa uuden vastineen, jossa säännökset muotoillaan näiden tarkkarajaisten tilanteiden mukaisesti. Valiokunta kuitenkin päätti äänin 8–6 pyytää vastineen laajasti koko esityksestä.
SDP:n Niina Malm: Palkkavarkaus ei ole poikkeus vaan arkea – lisien maksamatta jättäminen on varkautta31.3.2026 10:56:10 EEST | Tiedote
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm sanoo, että palkkavarkaus on Suomessa laajempi ongelma kuin julkisuudessa tunnistetaan. Malmin mukaan kyse ei ole vain räikeistä rikoksista, vaan myös arkipäiväisestä alipalkkauksesta ja maksamattomista lisistä. Hän kommentoi asiaa Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö:n vaalitavoitteiden julkaisun yhteydessä.
Kirjallinen kysymys Timo Harakalta ja Ville Skinnarilta: Miten hallitus reagoi Yhdysvaltain lähetystön levittämään väärään tietoon?30.3.2026 15:19:11 EEST | Tiedote
Yhdysvaltain suurlähetystö on poikkeuksellisella tavalla kyseenalaistanut Suomen oikeusjärjestelmän arvostelemalla Korkeimman oikeuden Päivi Räsäselle antamaa tuomiota. Lähetystö levittää tuomiosta disinformaatiota Yhdysvaltoihin. Miten hallitus reagoi Suomen mainetta vahingoittavaan toimintaan?
SDP:n Timo Suhonen ehdolle eduskuntavaaleihin29.3.2026 17:57:04 EEST | Tiedote
Varkauden Sosialidemokraatit asettivat kansanedustaja Timo Suhosen ehdolle eduskuntavaaleihin 2027. Savo-Karjalan Sosialidemokraatit päättävät ehdokkaista tulevana syksynä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme