Valogalleriassa tänä vuonna Joel Slotte: Mosse ja tatuoidut ystävät
23.10.2024 11:00:00 EEST | Tampereen taidemuseo ja Muumimuseo | Tiedote
Tämän vuoden Valogallerian taiteilijaksi on kutsuttu Joel Slotte, Vuoden 2021 nuori taiteilija. Hänen suunnittelemansa Tampereen keskustan seinäpintoihin heijastettava kokonaisuus kantaa nimeä Mosse ja tatuoidut ystävät. Näyttely kytkeytyy Tampereen taidemuseossa 26.10. avautuvaan Silmänruokaa-näyttelyyn, jossa esitellään Vuoden nuorten taiteilijoiden teoksia Tampereen taidemuseon kokoelmista 40 vuoden ajalta. Valogallerian teokset heijastetaan rakennusten seiniin Tampereen keskustassa 24.10. alkaen.

Valogallerian teokset ovat tänä vuonna kuvataiteilija Joel Slotten käsialaa. Kuvasto pohjautuu pääosin Slotten Vuoden nuori taiteilija 2021 -palkintovuonna tekemiin ja näyttelykatalogissa julkaistuihin piirustuksiin. Alun perin tekniikkana on ollut lyijykynä paperille. Valogallerian teokset heijastetaan rakennusten seiniin Tampereen keskustassa 24.10.2024–9.3.2025. Valogalleria on osa Tampereen Valoviikkojen ohjelmaa.
”Mosse on siis Maine Coon -kissani, josta on myös olemassa muotokuva tässä kokonaisuudessa. ”Tatuoidut ystävät" puolestaan viittaa tatuointiflasheihin, eli liuskoihin, joihin tatuoijat keräävät tatuointi-ideoita tai ehdotuksia, ikään kuin valmiita kuvia, joista asiakkaat voivat valita. Kaupunkiin levittäytyessään teokset ovat ikään kuin tatuoituina kaupungin rakennuksiin”, kertoo Joel Slotte.
Mosse ja tatuoidut ystävät -kokonaisuuden seiniin ”tatuoiduissa” kuvissa myyttiset taruolennot ja keskiaikaiset lääkeyrtit rinnastuvat death metal -musiikin ja pop-surrealismin symboleihin. Kuvastossa liikutaan sekä symbolisten kuvien ja henkilökohtaisten kuvien välillä. Pääkallot saavat viereensä chilin ja vadelman, muukalainen asettuu meritähden kylkeen.
”Esimerkiksi vadelma kasvina kehottaa hitauteen: se ei kanna satoa joka vuosi ja sen piikitä varmistavat sen, että sato on myös korjattava kärsivällisesti. Tässä on viittaus oman tekemiseni hitauteen ja siihen, miten sallin sen itselleni. Toisekseen siinä on poliittinenkin ulottuvuus, jossa hitauden kautta voi asettua poikkiteloin nykymaailman kiihtyneiden tuotanto- ja tehokkuusvaatimusten kanssa ja valita tehdä hitaasti, ikään kuin vadelmamaisen jääräpäisesti vastustaa muun maailman kiivasta ja pakottavaa virtausta”, pohtii Joel Slotte.
Taiteilijakierrokset
Teoksista kerrotaan enemmän syksyn maksuttomilla taiteilijakierroksilla, joita järjestetään kahtena torstaina, 31.10. ja 7.11. Oppaana toimii kuvataiteilija Joel Slotte. Matkaan lähdetään molempina päivinä klo 18 osoitteesta Puutarhakatu 6 eli Puutarhakadun ja Aleksis Kiven kadun kulmasta, Virastotalon päädystä. Kierros päättyy Näsilinnankatu 36:n kohdalle noin klo 19.
Joel Slotte (s.1987 Kokkolassa) on Helsingissä asuva ja työskentelevä kuvataiteilija. Hän on valmistunut kuvataiteen maisteriksi Taideyliopiston Kuvataideakatemiasta vuonna 2016. Slotte tunnetaan erityisesti hänen teknisesti taiturimaisista figuratiivisista öljymaalauksistaan, joiden mallina taiteilija on itse toiminut.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johanna Kangasamanuenssi, Tampereen taidemuseo
Puh:+358 (0)40 801 6873johanna.t.kangas@tampere.fiKuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen taidemuseo ja Muumimuseo
Taidevaltakunta '26 -biennaalin taiteilijat julkistetaan 6.3.2026 Tampereella20.2.2026 07:30:00 EET | Kutsu
Taidevaltakunta on Hämeenlinnan taidemuseon, Tampereen taidemuseon ja Lahden visuaalisten taiteiden museo Malvan perustama yhteistyöhanke. Se järjestää joka toinen vuosi nykytaiteen biennaalin Kanta-Hämeen, Pirkanmaan ja Päijät-Hämeen alueilla. Tampereen taidemuseo järjestää seuraavan biennaalin Tampereella 13.6.–16.8.26.
Raatihuoneen taidetta esille Tampereen taidemuseon Encore!-näyttelyyn10.2.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Tampereen Raatihuoneella esillä olleita teoksia on valittu mukaan Tampereen taidemuseon Encore! – Klassikoita ja nykytaidetta kokoelmista -näyttelyyn. Raatihuoneella esillä olleet teokset on viety pois, ja tilalla on Tampereen taidemuseon kuratoima uusi ripustus naistaiteilijoiden teoksia kaupungin kokoelmasta. Ripustuksen teokset ovat melko uusia hankintoja taidekokoelmaan.
Encore! Klassikoita ja nykytaidetta avautuu Tampereen taidemuseossa 7.2.20265.2.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Encore! on Tampereen taidemuseon kevään laaja kokoelmanäyttely, joka kuljettaa katsojan suomalaisen kuvataiteen ja kulttuurin murroskohtiin 1810-luvulta 2020-luvulle. Kolmeen kerrokseen levittäytyvä kokonaisuus esittelee Tampereen taidemuseon ja kaupungin kokoelmien maalauksia, veistoksia, grafiikkaa sekä valokuva- ja mediataidetta lähes 90 taiteilijalta. Mukana on myös harvoin nähtyjä teoksia Tampereen Raatihuoneelta.
Vuoden nuori taiteilija 2026 on Roope Itälinna23.1.2026 10:15:00 EET | Tiedote
Kuvataiteilija Roope Itälinna on valittu Vuoden 2026 nuoreksi taiteilijaksi. Hän saa Tampereen kaupungin myöntämän 25 000 euron stipendin ja mahdollisuuden yksityisnäyttelyn järjestämiseen Tampereen taidemuseon näyttelytilassa Finlaysonin alueella syksyllä 2026. Itälinna on järjestyksessä 42. Vuoden nuori taiteilija.
Encore! tuo kansallismaisemia ja urbaania sykettä Tampereen taidemuseoon19.1.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Tampereen taidemuseon kevään näyttely Encore! – Klassikoita ja nykytaidetta kokoelmista tuo vielä kerran yleisön nähtäville merkittävät klassikkoteokset ja puhuttelevaa nykytaidetta museon hallinnoimista kokoelmista. Näyttelyn päättyessä kesäkuussa lähes satavuotias taidemuseo sulkee ovensa noin neljän vuoden ajaksi peruskorjauksen ja uudisrakennushankkeen vuoksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme