SDP:n Saku Nikkanen: Jätin keskustelualoitteen suomalaisten liikkumattomuudesta ja liikkumisen edistämisestä
23.10.2024 15:20:48 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Liikkumattomuuden kasvu on laajalti tunnettu ja tunnustettu ongelma Suomessa. Tämän takia jätin eduskunnalle aiheesta keskustelualoitteen, jonka allekirjoitti 66 edustajaa kuudesta eri eduskuntapuolueesta. Liikkumattomuuden vaikutukset ovat moninaiset ja ulottuvat terveydestä talouteen. Ensinnäkin liikkumattomuus vaikuttaa merkittävästi terveyteen. Istumatyö ja vähäinen fyysinen aktiivisuus ovat yhteydessä moniin terveysongelmiin, kuten lihavuuteen, sydän- ja verisuonitauteihin sekä diabetesriskin kasvuun. Tämä ei ole vain yksilöiden ongelma, vaan se lisää myös terveydenhuollon kustannuksia ja kuormittaa terveydenhuoltojärjestelmäämme, kertoo Saku Nikkanen.
Toiseksi liikkumattomuus vaikuttaa negatiivisesti työtehoon ja talouteen. Lisäksi terveysongelmat johtavat sairauspoissaoloihin, mikä taas aiheuttaa kustannuksia työnantajille ja vähentää talouden kasvua. Liikkumattomuus on ongelma kaikissa ikäryhmissä, ja tämänkin perusteella voidaan puhua kansallisesta kriisistä, joka ei pelkällä valistustyöllä poistu.
Liikkumattomuuden torjunta on meidän kaikkien yhteinen asia. Näin myös ratkaisuja tulisi hakea laajasti yhteistyössä kaikkia vaihtoehtoja esiin tuoden. Liikkumattomuuden taloudelliset ja inhimilliset kustannukset ovat merkittävä riski tulevaisuuden hyvinvointivaltiollemme. Muutetaan suunta liikkumiseen panostamalla, kun se vielä on mahdollista, toteaa Nikkanen.
Ratkaisuja tähän kasvavaan ongelmaan on olemassa. Yhteiskunnan on edistettävä terveellisiä elämäntapoja ja aktiivista liikkumista kaikilla tasoilla. Meidän on korkea aika käydä eduskunnassa laaja keskustelu siitä, millä keinoin pystymme tämän ongelman yhdessä ratkaisemaan, linjaa Nikkanen.
Yhteyshenkilöt
Saku NikkanenKansanedustaja
Puh:044 530 8326saku.nikkanen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Liikenne- ja viestintävaliokunnan sd-edustajat: Kumipyörähallitus jättää perinnökseen ennätysmäisen korjausvelan23.9.2026 16:43:49 EEST | Tiedote
– Kuluva hallituskausi osoittaa, että Suomen väylien korjaus vaatii kertarykäysten sijaan pitkäjänteisyyttä. Perusväylänpitoon löytyi vielä alkukaudesta panoksia, mutta viimeisenä vuonnaan kumipyörähallitus leikkaa 147 miljoonaa viime vuoden rahoitustasosta ja jättää seuraajalleen jo tämän vuoden lopussa ennätysmäiseen 4,6 miljardiin nousevan korjausvelan. Suuret puheet lässähtävät kuin puhjennut rengas, sanoo liikenne- ja viestintävaliokunnan sd-ryhmän vastaava, kansanedustaja Seppo Eskelinen (sd.).
SDP:n Kymäläinen: Hallinto-oikeuden ratkaisu kyseenalaistaa hyvinvointialueiden rahoituksen oikeellisuuden23.9.2026 15:50:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Suna Kymäläinen on jättänyt tänään 23.9.2026 kirjallisen kysymyksen hyvinvointialueiden arviointimenettelyistä ja rahoituksen oikeellisuudesta. Kymäläinen kysyy hallitukselta, aikooko se keskeyttää käynnissä olevat arviointimenettelyt siihen asti, kunnes hyvinvointialueiden rahoituksen perusteet ja mahdolliset rahoitusvirheet on asianmukaisesti selvitetty.
SDP:n Jani Kokko: Keski-Suomen hyvinvointialue tarvitsee nyt vakautta ja yhteistyötä23.9.2026 14:21:13 EEST | Tiedote
Keski-Suomen hyvinvointialueen entinen aluevaltuuston puheenjohtaja ja kansanedustaja Jani Kokko (sd.) on pettynyt hyvinvointialuejohtaja Piia Vuorelan päätökseen jättää tehtävänsä. Kokon mukaan johtajan vaihtuminen vain noin puoli vuotta valinnan jälkeen lisää epävarmuutta tilanteessa, jossa hyvinvointialueen pitäisi määrätietoisesti uudistaa palveluitaan ja saada taloutensa tasapainoon.
SDP:n Pia Viitanen: Lainauskorvausten pysyvä rahoitus on turvattava – tekijöiden korvaus ei saa laskea23.9.2026 13:09:36 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Pia Viitanen (sd.) vaatii hallitukselta pysyvää ratkaisua lainauskorvausmäärärahan riittävyyteen. Ilman lisärahoitusta kirjailijoille ja kääntäjille maksettavan lainakohtaisen korvauksen arvioidaan laskevan vuonna 2027 nykyisestä 25 sentistä noin 23 senttiin.
SDP:n Jani Kokko: Ennen kuin suomalaisilta leikataan lisää, on katsottava myös tukien ja verotukien suuntaan23.9.2026 08:14:11 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Jani Kokon (sd.) mukaan yhteisöveron alennuksen yhteydessä olisi ollut hyvä tilaisuus leikata yritystukia. Kokon mukaan julkisen talouden tasapainottamisessa pitäisi pitää hyvätuloisten verotus ennallaan ja hakea säästöjä miljardiluokan yritys- ja maataloustuista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme