Fingrid Oyj

Energia-alan toimijat vaikuttavat aktiivisuudellaan sähköjärjestelmän tasapainotukseen ja kustannuksiin

24.10.2024 09:39:22 EEST | Fingrid Oyj | Tiedote

Jaa

Aktiivinen osallistuminen sähkömarkkinoille on energia-alan toimijoiden ja markkinoiden etu. Huolehtimalla omien sähkötaseiden tasapainotuksesta ja osallistumalla aktiivisesti sähkön reservimarkkinoille alan toimijat osaltaan varmistavat sähkön tuotannon ja kulutuksen tasapainotusta. Samalla ne varmistavat sähköjärjestelmän kustannustehokasta ja laadukasta toimintaa eri tilanteissa.  Tällä hetkellä reservien tarve on kasvanut niin voimakkaasti, että järjestelmän kustannustehokkuus on koetuksella.

Kuvan lähteenä mainittava Fingrid Oyj.

Sähköjärjestelmässä tuotannon ja kulutuksen tulee olla koko ajan tasapainossa.  Meneillään oleva energiamurros - sähkön kulutuksen kasvu, sääriippuvan tuotannon kasvu, tuotantolaitosten kasvaneet yksikkökoot sekä säätävän kapasiteetin poistuminen - tekee tasapainotuksesta entistä vaativampaa ja vaikeuttaa ennustamista. Samalla sähköjärjestelmän viime hetken säätötarpeet kasvavat.

Sähköjärjestelmän tasapainotus on yksi Fingridin tehtävistä. Se on samalla kaikkien sähkömarkkinatoimijoiden tehtävä. Markkinatoimijat huolehtivat omien sähkötaseidensa tasapainotuksesta eli sähkön tuotannon, hankinnan, kulutuksen ja myynnin välisen tasapainon ylläpitämisestä esimerkiksi aktiivisella osallistumisella päivänsisäisille markkinoille. Toimijoilla tulee olla kykyä reagoida markkinoilla ja järjestelmässä tapahtuviin muutoksiin kaikkina vuorokauden aikoina.  Mitä paremmin tässä työssä onnistutaan, sitä vähemmän viime hetken vaativaa tasapainottamistyötä jää kantaverkkoyhtiön tehtäväksi. Sitä pienemmiksi tasapainotuksen kustannukset tulevat markkinatoimijalle.

Reservien tarve kasvaa edelleen

Tasapainotushaasteen ratkaisemiseksi Fingrid on kannustanut sähkömarkkinatoimijoita osallistumaan aktiivisesti sähkön reservimarkkinoille. Sähköjärjestelmän reservit toimivat säätöresursseina, joiden avulla Fingrid ylläpitää sähköjärjestelmän taajuutta ja sähkön laatua. Reserviksi sopii joustokykyinen sähkön kulutus ja sähkön tuotanto sekä sähkövarastot. Reservien avulla sähköjärjestelmä selviää äkillisistä voimalaitosten vikaantumisista ja verkkohäiriöistä, ja lisäksi niitä tarvitaan siirtojen hallinnan haasteisiin erilaisissa sähkönsiirron muutostilanteissa. Varman sähkön takaamisen kannalta reservien merkitys on siis olennainen.

Moni energia-alan toimija onkin jo liittynyt mukaan reservimarkkinoille, mutta lisää osallistujia tarvitaan edelleen, sillä ulkomaisten säätöresurssien saatavuus heikkenee reservien tarpeen kasvaessa myös naapurimaissamme. Osallistuminen reservimarkkinoille on myös merkittävä ansaintakeino sähkömarkkinatoimijoille ja vastuullista liiketoimintaa.

Sähkömarkkinatoimijoiden oman toiminnan kehittämisellä ja aktiivisella osallistumisella reservimarkkinoille on vaikutusta reservien hankintakustannuksiin. Toimijat edistävät siten markkinoiden tehokkuutta, sillä Fingrid hinnoittelee palvelunsa kustannusvastaavasti.

”Aktiivisesti toimivat sähkömarkkinat ovat sähköjärjestelmän, energia-alan, yksittäisen markkinoilla toimivan yrityksen ja koko yhteiskunnan etu. Kilpailu tehostaa markkinoiden toimintaa. Samalla se hillitsee sähköjärjestelmän ylläpidon vaatimia ja lopulta sähkön käyttäjille kohdistuvia kustannuksia. Säästä riippuvan tuotannon määrän kasvaessa markkinaosapuolien oman taseen hallinta on entistä tärkeämpää”, johtaja Antti Keskinen Fingridistä sanoo.

Lisätiedot:

Antti Keskinen, johtaja, markkinat, Fingrid Oyj, puh. 040 683 1870
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi

Tietoja julkaisijasta

Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.

Fingrid välittää. Varmasti. 
www.fingrid.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj

Sähköverkkoon liittämisen etusijamenettely tarvitaan nopeasti käyttöön9.10.2026 15:55:03 EEST | Tiedote

Sähkömarkkinalakiin ehdotettu muutos liittämisen etusijamenettelystä on tarpeellinen ja tervetullut uudistus, joka tehostaa rajallisen verkkokapasiteetin käyttämistä. Lakiesitystä on kuitenkin vielä joiltain osin täsmennettävä, että se palvelee mahdollisimman hyvin tarkoitustaan. Lisäksi on tarpeen harkita etusijamenettelyn kaltaista mallia myös sähköverkkohankkeiden lunastuslupien käsittelyyn.

Enhälligt beslut av Fingrid Oyj’s aktieägare 5.10.20266.10.2026 14:31:34 EEST | Pressmeddelande

Fingrid Oyj:s aktieägarna har 5.10.2026 enhälligt beslutat att välja Hannu Hautala till styrelseledamot. Hannu Hautala, diplomingenjör, finsk medborgare. Hautala har arbetat som verkställande direktör för Luxmet Oy sedan september 2026. Tidigare arbetade han som verkställande direktör på Keliber Oy, som verkställande direktör på Nordkalk Oy, i olika ledande befattningar inom Outokumpu Oyj och i flera olika ledande befattningar inom Elcoteq SE och Flextronics Holding Finland Oy och i olika ledande positioner inom Rautaruukki Oyj. Hannu Hautala är oberoende i förhållande till bolaget och i förhållande till betydande aktieägare. Hautala har gett sitt samtycke till nomineringen. Efter valet, består styrelsen av fem (5) medlemmar: Eeva-Liisa Virkkunen (ordförande), Leena Mörttinen (viceförande), Jero Ahola, Hannu Hautala och Mika Lehtimäki. Mer information: Fingrid Oyj, direktör för juridiska ärenden och hållbarhet, Marina Louhija tel. 030 395 5289

Fingrid Oyj:n osakkeenomistajien yksimielinen päätös 5.10.20266.10.2026 14:31:34 EEST | Tiedote

Fingrid Oyj:n osakkeenomistajat ovat 5.10.2026 yksimielisesti päättäneet valita hallituksen jäseneksi Hannu Hautalan. Hannu Hautala, diplomi-insinööri, Suomen kansalainen, on toiminut Luxmet Oy:n toimitusjohtajana syyskuusta 2026. Aiemmin Hautala on toiminut mm. Keliber Oy:n toimitusjohtajana, Nordkalk Oy Ab:n toimitusjohtajana, eri johtotehtävissä Outokumpu Oyj:ssä sekä useissa eri johtotehtävissä Elcoteq SE:ssä ja Flextronics Holding Finland Oy:ssä ja Rautaruukki Oyj:ssä. Hannu Hautala on riippumaton yhtiöstä ja sen merkittävistä osakkeenomistajista. Hautala on antanut suostumuksensa valintaan. Hallitukseen kuuluu valinnan jälkeen viisi (5) jäsentä: Eeva-Liisa Virkkunen (pj.), Leena Mörttinen (varapj.), Jero Ahola, Hannu Hautala ja Mika Lehtimäki. Lisätietoja: Fingrid Oyj, johtaja, laki- ja vastuullisuusasiat, Marina Louhija puh. 030 395 5289

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye