Keskuskauppakamari: maastapoistumislaki Suomen taloudelle vahingollinen - huomisen hyvinvointiyhteiskuntaa ei ole ilman ihmisiä
Hallituksen esitys niin kutsutusta kolmen kuukauden säännöstä on ristiriidassa työperäisen maahanmuuton tavoitteiden kanssa ja antaa täysin väärän signaalin Suomessa asuville osaajille. Se ei ole omiaan lisäämään osaajien kokemusta siitä, että he olisivat tänne tervetulleita. Väestön vanhetessa ja syntyvyyden supistuessa tähän ei kerta kaikkiaan olisi varaa. Suomen tulisi käyttää kaikki mahdollisuudet luodakseen etulyöntiasemaa kansainvälisten osaajien houkuttelussa muihin maihin nähden toteaa Keskuskauppakamarin johtava asiantuntija Suvi Pulkkinen.

Tänään eduskunnassa käydään lähetekeskustelu hallituksen uudistuksesta, joka koskee kansainvälisten osaajien maastapoistumissääntöä. Keskuskauppakamari on aiemmin esittänyt, että 3-6 kuukauden suoja-ajan sijaan pitäisi ottaa käyttöön 6-12 kuukauden työnhakuaika, jolle henkilö itse ilmoittautuu.
"Kolmen kuukauden työnhaku on liian lyhyt aika uuden työn löytämiseen. Useat työnhakuprosessit venyvät huomattavasti pidemmiksi, ja kolmen kuukauden esitys luo epävarmuutta osaajille, joita Suomi kipeästi tarvitsee”, Pulkkinen sanoo.
Tilastokeskuksen juuri julkaisema uusi väestöennuste piirtää selvän kuvan siitä, että Suomen väkiluku romahtaisi 20 vuodessa ilman maahanmuuttoa. Samaan aikaan Suomi velkaantuu 12 miljoonan euron vuosivauhtia eikä tähän ole luvassa muutosta, jos ei työväestön määrää saada kasvatettua. Kauppakamarien syksyllä 2024 tekemästä osaajakyselystä selviää, että 59 prosenttia yrityksistä kokee osaavan työvoiman saatavuuden rajoittavan liiketoiminnan kasvua ja kehittämistä.
”Ei tarvitse olla ihan ruudinkeksijä ymmärtääkseen, että isosti ajetaan suomalainen hyvinvointiyhteiskunta päin puuta, jos ei satsata osaajien houkutteluun ja maahanmuuttoon. Ilman kansainvälisiä osaajia jää startup-yritykset perustamatta ja vanhukset hoitamatta.” Pulkkinen sanoo.
Kiitosta hallituksen esitys saa Pulkkiselta siitä, että siinä on esityksen vaikutuksia arvioitu varsin kattavasti. Esityksen mukaan ”Kolmen kuukauden sääntö saattaa vaikuttaa työntekijöiden lisäksi heidän perheisiinsä luomalla epävarmuutta Suomeen jäämisestä ja heikentää perheenjäsenten halua sopeutua ja kotoutua.”. Lisäksi Suomen houkuttelevuudesta kansainvälisille osaajille todetaan esityksessä, että ” Muutokset saattavat vaikuttaa Suomen houkuttelevuuteen kansainvälisten osaajien keskuudessa. Tiukemmat ehdot voivat estää korkeasti koulutettuja työntekijöitä hakeutumasta Suomeen, mikä voi heikentää maan kilpailukykyä globaaleilla osaajamarkkinoilla. ”
Näiden hyvin tunnistettujen haitallisten vaikutusten minimoimiseksi Keskuskauppakamari pitää välttämättömänä, että eduskuntakäsittelyssä puolueet rukkaisivat esitystä vielä toimivammaksi.
”Jos työnhakijalla on esimerkiksi soveltuvuusarviointi käynnissä tai startup yritys perusteilla, olisi epätarkoituksenmukaista käskeä osaajaa palaamaan kesken prosessin lähtömaahansa. Myöskään poistumista esimerkiksi kesken lapsen kouluvuoden ei tulisi edellyttää.” Pulkkinen sanoo.
Keskuskauppakamarin mielestä olisi kuitenkin parempi poistaa hallituksen esityksestä maastapoistumissääntö kokonaan, ja ottaa työnhakuaika uudelleen valmisteluun vuoropuhelussa asiantuntijoiden ja sidosryhmien kanssa.
”Nyt kannattaisi laittaa ideologiat taka-alalle ja katsoa isänmaan etua.” Pulkkinen sanoo.
Yhteyshenkilöt
Suvi PulkkinenJohtava asiantuntija, osaaminen ja maahanmuutto
Puh:050 404 1810suvi.pulkkinen@chamber.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamari: Yritysten mukaan ilmastotoimet parantavat niiden kilpailukykyä – ilmastotoimiin tarvitaan konkreettista apua edelleen31.12.2025 06:57:00 EET | Tiedote
Yritykset tarttuvat ilmastotoimiin, mutta etenkin pienet ja keskisuuret yritykset tarvitsevat konkreettisia neuvoja ja tukea aloittamiseen. Lähes 80 prosenttia Keskuskauppakamarin kyselyyn vastanneista yrityksistä toteaa, että ilmastotoimet ovat parantaneet niiden kilpailukykyä.
Mainonnan eettinen neuvosto antoi ennätysmäiset 81 lausuntoa vuonna 202530.12.2025 11:30:00 EET | Tiedote
Mainonnan eettinen neuvosto (MEN) on antanut vuoden aikana yhteensä 81 lausuntoa, joista yli puolet (47 kpl) oli huomautuksia. Vastaavasti vuonna 2024 annettiin 61 lausuntoa, joista 51 oli huomautuksia. Suuri osa vuoden 2025 lausuntopyynnöistä koski edellisvuosien tapaan piilomainontaa.
Naisjohtajien määrä pörssiyhtiöiden johtoryhmissä nousi ennätykselliselle tasolle – First North -yhtiöissä naistoimitusjohtajien määrä kaksinkertaistui30.12.2025 06:57:00 EET | Tiedote
Naisten osuus pörssiyhtiöiden johtoryhmien jäsenissä nousi 31 prosenttiin, mikä on uusi ennätys. First North -yhtiöissä naistoimitusjohtajien määrä tuplaantui 13 prosenttiin. Tiedot käyvät ilmi Keskuskauppakamarin tuoreesta naisjohtajakatsauksesta.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Mennyt vuosi oli torjuntavoitto – ensi vuodesta tulossa melko hyvä talousvuosi29.12.2025 06:55:00 EET | Tiedote
Pieleen menneet talousennusteet ovat synnyttäneet ekonomistien ammattikunnalle uskottavuusongelman. Samalla myönteisen suhdannekäänteen odottaminen on vaihtunut liialliseen synkistelyyn. Kulunut vuosi oli torjuntavoitto, ensi vuodesta on tulossa parempi jo siksikin, että lähtötaso on heikko, sanoo Keskuskauppakamarin pääekonomisti Jukka Appelqvist.
Kauppakamarikysely: Vientiyritysten odotukset tulevalle vuodelle myönteisimmät vuosiin – Saksan miljardiluokan investointien toivotaan vauhdittavan vientiä26.12.2025 06:55:00 EET | Tiedote
Kauppakamarien vientiyrityksille suunnattuun kyselyyn vastanneista yrityksistä 66 prosenttia odottaa viennin kasvavan vuonna 2026. Vuosi sitten vastaavaan aikaan kasvua seuraavalta vuodelta odotti 60 prosenttia vientiyrityksistä. Odotukset tulevasta vuodesta ovat positiivisimmat sitten vuoden 2022, jolloin vastaava kysymys esitettiin kyselyssä ensimmäisen kerran. Erityisesti Saksan miljardiluokan investointeihin infra-, digitalisaatio- ja puolustussektoreille asetetaan toiveita viennin ajuriksi myös Suomessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme