Schneider Electric

Jussi Eho vahvistamaan Schneider Electricin johtoporrasta

Jaa

Schneider Electric on nimittänyt Jussi Ehon Suomen teollisuusautomaation liiketoiminnan sekä järjestelmäintegraattori- ja OEM-kanavien johtoon. Eho on jo aiemmin ollut väliaikaisesti vastuussa kyseisistä tehtävistä, ja nyt hänet on nimitetty rooleihin vakituisesti. Lisäksi hän jatkaa maayhtiön johtoryhmän jäsenenä.

Ennen viimeisintä nimitystä Eho on työskennellyt Schneider Electricin palveluksessa kolmen vuoden ajan. Hän aloitti teollisuusautomaation myyntiorganisaatiossa ja on sittemmin toiminut teollisuusautomaation liiketoiminnan myyntijohtajana.

– Jussi on erinomainen valinta uusiin rooleihin, sillä hän on jo aiemmin vakuuttanut meidät ohjelmisto- ja automaatioalojen asiantuntemuksellaan ja vankalla kokemuksella myynnistä ja johtamisesta. Hänen taitonsa tiimijohtamisessa, asiakassuhteiden hallinnassa ja liiketoiminnan kehittämisessä vahvistavat koko organisaatiotamme, kertoo Schneider Electricin Finlandin toimitusjohtaja Jani Vahvanen.

Ennen uraansa Schneider Electricillä Eho on toiminut erilaisissa johto- ja myyntitehtävissä pääasiassa teollisuuden ohjelmistojen parissa muun muassa Cadmaticilla ja EPLAN Software & Service AB:lla sekä työskennellyt erilaisissa tehtävissä teknisessä konsultoinnissa ja sähkösuunnittelussa. Hänellä on MBA-tutkinto myynnin johtamisesta.

– On hienoa päästä hyödyntämään kokemustani entistä laajemmin Schneider Electricin palveluksessa. Haluan omalta osaltani olla mukana varmistamassa, että Schneider Electric pystyy jatkossakin tarjoamaan alansa johtavia ohjelmisto- ja laiteratkaisuja asiakkaiden tarpeisiin, Eho kertoo.

Lisätietoja:
Jussi Eho, jussi.eho@se.com, puh. +358 40 165 6767

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoa Schneider Electricistä

Schneider luo merkitystä tarjoamalla kaikille mahdollisuuden hyödyntää energiaa ja muita resursseja parhailla mahdollisilla tavoilla. Kaikessa toiminnassamme yhdistyy edistys ja kestävä kehitys. Kutsumme tätä ajatusta teemalla Life Is On.
 
Globaalina teollisena teknologiajohtajana tuomme sähköistämisen, automaation ja digitalisoinnin huippuasiantuntemusta älykkääseen teollisuuteen, joustavaan infrastruktuuriin, tulevaisuuden datakeskuksiin, älykkäisiin rakennuksiin ja intuitiivisiin koteihin. Syvällisen toimialatuntemuksemme ansiosta tarjoamme integroituja, koko elinkaaren kattavia ja tekoälypohjaisia teollisia IoT -ratkaisuja, joissa yhdistyvät kytketyt tuotteet, automaatio, ohjelmistot ja palvelut. Rakennamme asiakkaillemme myös digitaalisia kaksosia kannattavan kasvun mahdollistamiseksi.
 
Tärkein voimavaramme ovat ihmiset: 150 000 kollegaa ja yli miljoona kumppania yli 100 maassa varmistavat läheisen yhteyden asiakkaisiimme ja sidosryhmiimme. Integroimme monimuotoisuuden ja inkluusion kaikkeen toimintaamme, ja meitä ohjaavat tavoitteemme luoda kestävää tulevaisuutta kaikille. 
 
www.se.com/fi/fi/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Schneider Electric

Schneider Electricin teknologiasuunnitelma tasoittaa tietä e-metanolipolttoaineen laajemmalle käyttöönotolle8.1.2026 10:11:00 EET | Tiedote

European Energyn ensimmäinen laatuaan oleva Kassø Power-to-X -laitos asettaa uuden standardin teollisuuden hiilidioksidipäästöjen vähentämiselle Yhteistyö nopeuttaa e-metanolin siirtymistä pilottivaiheesta maailmanlaajuiseksi, kaupallisesti kannattavaksi puhtaaksi polttoaineratkaisuksi Vahva teknologiakokonaisuus yhdistää Schneider Electricin ja AVEVA:n ratkaisut Kansainvälinen energiateknologiajohtaja Schneider Electric on toimittanut teknologiakokonaisuuden European Energyn Kassø Power-to-X (PtX) -laitokselle, joka on maailman ensimmäinen kaupallisesti kannattava e-metanolitehdas. Schneider Electricin tulevaisuuden vaatimukset täyttävä suunnittelu tukee parannettua tuottavuutta ja kustannustehokkuutta varmistaen samalla luotettavuuden, turvallisuuden ja kestävyyden – luoden skaalautuvan mallin, joka on välttämätön vihreän energian tuotannon nopeuttamiseksi. Laitos käyttää uusiutuvaa sähköä viereisestä 304 MW Kassø Solar Parkista, joka on Pohjoismaiden suurin aurinkovoimapuisto. Laito

Motivair by Schneider Electricin uudet CDU:t vastaavat suurteholaskennan ja tekoälyn kuormitukseen15.12.2025 12:00:59 EET | Tiedote

Uudet jäähdytysnesteen jakeluyksiköt (CDU) skaalautuvat suurteholaskennan, tekoälytehtaiden ja datakeskusten tarpeisiin ja parantavat niiden tehokkuutta. Motivair by Schneider Electricillä on laaja valikoima pieneen tilaan mahtuvia ja jäähdytysteholtaan erinomaisia CDU:ita, jotka suunniteltu asennettavaksi monentyyppisiin käyttökohteisiin. CDU:iden avulla datakeskuksen jäähdytyksen optimointi on saumatonta, mikä vähentää energiankulutusta, vähentää käyttökatkoja ja alentaa käyttökustannuksia. Digitaalisen infrastruktuurin nestejäähdytysteknologian asiantuntija Motivair by Schneider Electric lanseeraa kaksi uutta jäähdytysnesteen jakeluyksikköä (CDU), jotka on suunniteltu vastaamaan suurteholaskenta- ja tekoälytyökuormien lämpötilahallinnan haasteisiin. Uudet CDU-mallit poikkeavat yhtiön aiemmista laitteista, sillä ne on suunniteltu erityisesti huoltokäytäviin asennettaviksi. Datakeskusten ylläpitäjien näkökulmasta ne parantavat joustavuutta, suorituskykyä ja integrointia laajemmassa va

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye