Jussi Eho vahvistamaan Schneider Electricin johtoporrasta

Schneider Electric on nimittänyt Jussi Ehon Suomen teollisuusautomaation liiketoiminnan sekä järjestelmäintegraattori- ja OEM-kanavien johtoon. Eho on jo aiemmin ollut väliaikaisesti vastuussa kyseisistä tehtävistä, ja nyt hänet on nimitetty rooleihin vakituisesti. Lisäksi hän jatkaa maayhtiön johtoryhmän jäsenenä.
Ennen viimeisintä nimitystä Eho on työskennellyt Schneider Electricin palveluksessa kolmen vuoden ajan. Hän aloitti teollisuusautomaation myyntiorganisaatiossa ja on sittemmin toiminut teollisuusautomaation liiketoiminnan myyntijohtajana.
– Jussi on erinomainen valinta uusiin rooleihin, sillä hän on jo aiemmin vakuuttanut meidät ohjelmisto- ja automaatioalojen asiantuntemuksellaan ja vankalla kokemuksella myynnistä ja johtamisesta. Hänen taitonsa tiimijohtamisessa, asiakassuhteiden hallinnassa ja liiketoiminnan kehittämisessä vahvistavat koko organisaatiotamme, kertoo Schneider Electricin Finlandin toimitusjohtaja Jani Vahvanen.
Ennen uraansa Schneider Electricillä Eho on toiminut erilaisissa johto- ja myyntitehtävissä pääasiassa teollisuuden ohjelmistojen parissa muun muassa Cadmaticilla ja EPLAN Software & Service AB:lla sekä työskennellyt erilaisissa tehtävissä teknisessä konsultoinnissa ja sähkösuunnittelussa. Hänellä on MBA-tutkinto myynnin johtamisesta.
– On hienoa päästä hyödyntämään kokemustani entistä laajemmin Schneider Electricin palveluksessa. Haluan omalta osaltani olla mukana varmistamassa, että Schneider Electric pystyy jatkossakin tarjoamaan alansa johtavia ohjelmisto- ja laiteratkaisuja asiakkaiden tarpeisiin, Eho kertoo.
Lisätietoja:
Jussi Eho, jussi.eho@se.com, puh. +358 40 165 6767
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sirpa IkolaVice President, Strategy & Development, Schneider Electric Finland
Puh:+358 40 638 6639sirpa.ikola@se.comTietoa Schneider Electricistä
Schneider luo merkitystä tarjoamalla kaikille mahdollisuuden hyödyntää energiaa ja muita resursseja parhailla mahdollisilla tavoilla. Kaikessa toiminnassamme yhdistyy edistys ja kestävä kehitys. Kutsumme tätä ajatusta teemalla Life Is On.
Globaalina teollisena teknologiajohtajana tuomme sähköistämisen, automaation ja digitalisoinnin huippuasiantuntemusta älykkääseen teollisuuteen, joustavaan infrastruktuuriin, tulevaisuuden datakeskuksiin, älykkäisiin rakennuksiin ja intuitiivisiin koteihin. Syvällisen toimialatuntemuksemme ansiosta tarjoamme integroituja, koko elinkaaren kattavia ja tekoälypohjaisia teollisia IoT -ratkaisuja, joissa yhdistyvät kytketyt tuotteet, automaatio, ohjelmistot ja palvelut. Rakennamme asiakkaillemme myös digitaalisia kaksosia kannattavan kasvun mahdollistamiseksi.
Tärkein voimavaramme ovat ihmiset: 150 000 kollegaa ja yli miljoona kumppania yli 100 maassa varmistavat läheisen yhteyden asiakkaisiimme ja sidosryhmiimme. Integroimme monimuotoisuuden ja inkluusion kaikkeen toimintaamme, ja meitä ohjaavat tavoitteemme luoda kestävää tulevaisuutta kaikille.
www.se.com/fi/fi/
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Schneider Electric
Raportti: Sähköistäminen voisi tuoda Euroopalle 250 miljardin euron vuosisäästöt6.11.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Schneider Electricin tuoreimman raportin mukaan Euroopan unioni käyttää tällä hetkellä 380 miljardia euroa vuodessa energian tuontiin. Lähes 60 prosenttia EU:n käyttämästä energiasta on peräisin ulkomailta. Sähköistämisen nopeuttaminen ja energian tuottajakuluttaja (prosumer) -aloitteet voisivat luoda jopa miljoona uutta työpaikkaa paikallisille teollisuudenaloille. EU-alueen katoille asennettujen aurinkopaneelien tuotantopotentiaali on arviolta yli 1 000 gigawattia, mikä on 10 kertaa enemmän kuin nykyinen asennettu kapasiteetti. Espoo, 6. marraskuuta 2025 – Kansainvälinen teknologiajohtaja Schneider Electric on julkaissut uuden tutkimusraportin, jossa korostetaan sähköistymisen merkitystä Euroopan tulevaisuudelle. Tällä hetkellä Euroopan sähköistämisaste on vain 21 prosenttia eikä luku ole muuttunut viimeisen vuosikymmenen aikana. Se on merkittävästi vähemmän kuin Kiinassa ja Yhdysvalloissa, joissa molemmissa sähköistäminen etenee EU-aluetta nopeammin. Tämän takia asuinrakennusten ene
Okmetic turvaa tuotantoprosessinsa toimivuuden Schneider Electricin UPS-laitteilla4.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Okmetic Oy:n Vantaan tuotantoyksikköön valittiin Schneider Electricin Galaxy VL -sarjan UPS-laitteet. UPS-laitteilla voidaan varmistaa keskeytymätön virransyöttö tuotantoprosessin kriittisiin kohtiin. Okmetic Oy on puolijohdeteollisuudelle piikiekkoja Vantaan Koivuhaassa valmistava yhtiö. Sen uusi tehdaslaajennus Koivuhaassa optimoi tuotantoaan hyödyntämällä huippuluokan rakennusautomaatiojärjestelmää (Building Management System). Okmetic Oy on tällä hetkellä maailman seitsemänneksi suurin piikiekkojen valmistaja. Puolijohdekomponentteja käytetään miltei kaikessa elektroniikassa – mobiililaitteissa, autoissa, ilmailu- ja puolustusteknologiassa ja yhä enemmän myös tekoälyssä. Ne luovat pohjaa koko digitaaliselle infrastruktuurille. Keskeytymätön virransyöttö kaikissa olosuhteissa – Tuotantoprosessin sujuvuus haluttiin varmistaa katkeamattomalla sähkönsyötöllä, joten prosessin kriittiset kohdat varmistettiin isoilla, 400 kilowatin kolmivaiheisilla UPS-laitteilla. Niihin liitettiin tunnet
Mediakutsu: Schneider Electricin avoimen ohjelmistokeskeisen automaation ja robotiikan uutuudet esillä Teknologia 25 -messuilla28.10.2025 08:11:00 EET | Kutsu
Pohjoismaiden johtava teknologia- ja teollisuustapahtuma Teknologia 25 esittelee uusimmat älykkään ja kestävän teollisuuden teknologiat teollisten prosessien automatisoinnista ja digitalisoinnista kunnossapidon sekä sähkönjakelun ratkaisuihin. Tapahtuma järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 4.–6.11.2025.
Schneider Electricin toimitusjohtaja Olivier Blum visioi tulevaa: ”Sähköistetty, automatisoitu ja älykäs maailma”24.10.2025 10:46:45 EEST | Tiedote
Olivier Blum jakoi ajatuksiaan Schneider Electricin tulevaisuudesta Innovation Summit Copenhagen -tapahtumassa 22. lokakuuta 2025. Blum kutsuu eri alojen johtajat liittymään yhtiön kumppaneiksi energiateknologian kehittämisessä.
Ensiesittelyssä: Schneider Electricin ja Motivairin datakeskusten nestejäähdytyksen kokonaisvalikoima – ratkaisuja suurteho- ja tekoälylaskentaan21.10.2025 08:13:00 EEST | Tiedote
Schneider Electric hankki enemmistöosuuden Motivairista vuoden 2025 alussa ja esittelee nyt ensimmäistä kertaa nestejäähdytysteknologian kokonaisvalikoimansa. Schneider Electricillä on maailmanlaajuinen toimitusketju ja asiantuntemusta datakeskusten infrastruktuurista, ohjelmistoista ja palveluista. Nyt Schneiderin asiantuntemus yhdistyy Motivairin yli 15 vuoden kokemukseen eksa-luokan laskentatehoista ja kiihdytetystä laskennasta. Lopputuloksena on kattava valikoima uuden sukupolven jäähdytysratkaisuja. Valikoima sisältää jäähdytysnesteen jakeluyksiköt (CDU), ChilledDoor®- takapaneelin lämmönvaihtimet (RDHx), Liquid-to-Air-lauhdutusyksiköt (HDU™), serverin jäähdytyselementit, vedenjäähdytyskoneet ja tekniset jäähdytyspiirit; osana Schneider Electricin tekoälyvalmiita infrastruktuuriratkaisuja. Energianhallintaan ja automaatioratkaisuihin erikoistunut Schneider Electric on julkaissut maailman kattavimman valikoiman kokonaisvaltaisia nestejäähdytysratkaisuja hyperscale-, colocation- ja
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme