Vihreät - De Gröna

Vihreät valmis tukemaan keskustan välikysymystä sote-palveluiden puolustamisesta

24.10.2024 15:39:49 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote

Jaa

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kertoo, että Vihreä eduskuntaryhmä on valmis tukemaan välikysymystä sosiaali- ja terveyspalveluiden tilanteesta ja vaarantumisesta.

– Orpon hallituksen sote-politiikassa ei ole mitään järkeä, sillä se vain pidentää hoitojonoja ja tulee maksamaan myöhemmin enemmän kuin mitä sillä nyt säästetään. Hallitus laittaa hyvinvointialueet leikkaamaan sosiaali- ja terveyspalveluista liikaa ja liian nopeasti, Virta linjaa.

Virta vaatii hallitukselta aitoja ratkaisuja järjettömän leikkaamisen sijaan.  

– Hallitus hakee säästöjä vähentämällä hoitajia vanhuspalveluista ja leikkaa ennaltaehkäisevää työtä tekeviltä sosiaali- ja terveysjärjestöiltä mutta ei kykene kertomaan, miten tähän maahan turvataan jatkossa ammattilaisia sosiaali- ja terveysalalle. Mikä on hallituksen varasuunnitelma, kun nämä ”säästöt” tulevat maksamaan myöhemmin enemmän? Ymmärtääkö hallitus, että tässä on kyse ihmisistä, eikä tällöin kaikkea voi korjata perästä? Virta kysyy.

Virran mukaan Vihreä eduskuntaryhmä on päättänyt tukea keskustan välikysymystä ja kertoo, että jos kutsu muille oppositiopuolueille keskustalta välikysymykseen liittymiseksi tulee, ovat vihreät kysymyksessä mukana.

– Jos keskusta haluaa kutsua muut oppositiopuolueet tukemaan välikysymystä sote-palveluista, olemme Vihreissä valmiita tuen antamaan, Virta lupaa. 

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna

Virta: Pääministeri ei tunnu ymmärtävän, että kysymys ei ole lobbareista vaan hänen omasta arviointikyvystään – puhemiehen kutsuttava eduskunta koolle15.7.2026 22:15:41 EEST | Tiedote

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan pääministeri Petteri Orpon tämäniltainen A-studion haastattelu ei poistanut Garden Helsinki -hankkeeseen liittyviä vakavia kysymyksiä. Päinvastoin se vahvisti huolen siitä, että 35 miljoonan euron tukilinjaus tehtiin ennen asianmukaista valmistelua, laskelmia ja riippumattomia vaikutusarvioita.

Vihreiden Pyhälammi: Vastuu hämäristä kaverihankkeista on poliitikoilla, ei lobbareilla15.7.2026 16:25:08 EEST | Tiedote

Vihreiden varapuheenjohtaja Allu Pyhälammi peräänkuuluttaa päätöksenteon vastuun olevan poliitikoilla, ei lobbareilla. Tänään Helsinki Garden -hankkeesta kerrottiin heidän syyllistyneen virheisiin ja olemaan avoin hallihankkeen uudelle käsittelylle. Tällä ei kuitenkaan voi kuitata pitkäaikaista prosessia, jossa hanke on pyritty saamaan väkisin läpi virkavalmistelun arvion vastaisesti.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye