Voittaja Suomesta – Eurooppalainen valokuvakilpailu nosti esiin ilmastotekoja
Eurooppalainen ilmastosopimus Climate Pact on julkistanut järjestämänsä valokuvakilpailun voittajat. Kilpailulla haluttiin tuoda esiin yksittäisten eurooppalaisten ilmastotekoja yhteisen tulevaisuutemme turvaamiseksi. Neljä kilpailussa menestynyttä kertoi Deutsche Wellen Euroopan komissiolle tuottamilla videoilla tarinansa voittaneiden kuvien takaa. Yleisöäänestyksen voittaja oli Jussi Isoaho Oulusta.

Deutsche Wellen Euroopan komissiolle tuottamat videot kertovat kilpailussa menestyneiden asialleen omistautumisesta ja ajatuksista, jotka ohjaavat heidän toimintaansa ilmastotyössä. Jussi Isoahon video ja tarina löytyy oheisesta artikkelista, joka esittelee myös muut kilpailussa menestyneet.
Euroopan komissio lanseerasi Euroopan ilmastosopimuksen (European Climate Pact) joulukuussa 2020 tuodakseen Green Dealin kunnianhimoiset tavoitteet lähemmäksi eurooppalaisia. Sopimus kannustaa ihmisiä ilmastotoimiin, lisää ymmärrystä ilmastonmuutoksen vaikutuksista ja edistää taloudellista ja sosiaalista resilienssiä.
Climate Pact käynnisti syksyllä 2024 valokuvakilpailun ”Nappaa kuva ilmastoteosta” ("Capture your climate action") korostaakseen eri tapoja, joilla yksilöt ja yhteisöt osallistuvat ilmastotyöhön. Kilpailu tuotti yli 300 kilpailutyötä eri puolilta Eurooppaa. Kuvat kertoivat eurooppalaisten kekseliäisyydestä ja sitoutumisesta kestävän tulevaisuuden tekemiseen. Ne muistuttavat, että jokainen voi tehdä ilmastotoimia.
Valokuvakilpailu osoittaa yksittäisten ihmisten ilmastotoimien merkittävän yhteisvaikutuksen. Kuten Jussi Isoaho mainitun verkkojulkaisun videolla sanoo: ”Jos jokainen ihminen osallistuisi Euroopan ilmastosopimukseen tai tekisi jotain ilmaston hyväksi, uskon, että muutos tapahtuisi.”
Ympäristöasiantuntijana työskentelevän Isoahon oma sitoutuminen ilmasto- ja ympäristötoimiin auttoi häntä saamaan suojelun piiriin työnantajansa Nokia Oyj:n omistaman 71 hehtaarin alueen Kuusamon Kitkajoen etelärannalla. Yhdessä valtion suojeleman Natura-alueen kanssa Kitkajoella on nyt suojeltuna yhteensä 140 hehtaaria.
Terveet metsät auttavat torjumaan ilmastonmuutosta sitomalla hiiltä ilmakehästä, mikä puolestaan suojelee meitä ilmaston lämpenemisen vaikutuksilta, kuten tulvilta ja kuivuudelta. Ottaessaan metsien puolesta yhteyttä päättäjiin Isoaho osoitti, kuinka motivoitunut yksilö tai ryhmä voi saada aikaan merkittävän muutoksen.
”Jos yrität kertoa, kuinka kaunis jokin metsä on, se on melkein mahdotonta. Mutta kun näytät kuvia, vaikuttaminen on paljon helpompaa”, Jussi Isoaho toteaa.
Muutkin kilpailuun kuvillaan ja ilmastoteoillaan osallistuneet osoittivat, miten monia tapoja yksittäisillä ihmisillä on jouduttaa vihreää siirtymää Euroopan ilmastosopimuksen perusajatuksen mukaisesti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tiinu WuolioViestintätoimisto Medita Oy
Puh:+358408301821tiinu.wuolio@medita.fiJussi IsoahoYmpäristöasiantuntijaNokia Oyj
jussi.isoaho@nokia.comKuvat

Linkit
- Deutche Wellen sponsoroitu sisältö
- European Climate Pact Pho Competition 2024
- Video: Climate Pact -valokuvakilpailun voittaja Jussi Isoaho
- Video: Climate Pact -valokuvakilpailun voittaja Jussi Isoaho (tekstitetty)
- Video: Climate Pact -valokuvakilpailun voittaja Jussi Isoaho (pysty 60 s)
- Video: Climate Pact -valokuvakilpailun voittaja Jussi Isoaho (pysty 30 s)
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Eurooppalainen ilmastosopimus – European Climate Pact
Eurooppalainen ilmastosopimus Climate Pact hakee uusia vapaaehtoisia vaikuttajaverkostoonsa15.10.2025 06:30:00 EEST | Tiedote
Avoin haku Euroopan komission ilmastosopimuksen lähettilääksi tai partneriorganisaatioksi jatkuu sopimuksen verkkosivulla lokakuun 31. päivään asti. Vapaaehtoiset ilmastosopimuslähettiläät ovat osa Euroopan laajuista ilmastovaikuttajien verkostoa. Partnerit ovat organisaatioita, jotka päivittäisessä toiminnassaan ja verkostoissaan edistävät ilmastosopimuksen tavoitteita.
Eurooppalainen ilmastosopimus Climate Pact hakee uusia vapaaehtoisia verkostoonsa30.9.2025 06:30:00 EEST | Tiedote
Avoin haku Euroopan komission ilmastosopimuksen lähettilääksi tai partneriorganisaatioksi on käynnissä sopimuksen verkkosivulla lokakuun 15. päivään asti. Vapaaehtoiset ilmastosopimuslähettiläät ovat osa Euroopan laajuista ilmastovaikuttajien verkostoa. Partnerit ovat organisaatioita, jotka päivittäisessä toiminnassaan ja verkostoissaan edistävät ilmastosopimuksen tavoitteita.
Eurooppalaisen ilmastosopimuksen valokuvakilpailun parhaat esillä Brysselissä – mukana Jussi Isoaho Oulusta10.4.2025 14:09:05 EEST | Tiedote
Eurooppalaisen ilmastosopimuksen viimevuotisen Capture Your Climate Action -valokuvakilpailun voittajatyöt olivat esillä sopimuksen vuositapahtumassa Brysselissä maaliskuussa. Paikalla näyttelyn avajaisissa oli myös valokuvakilpailun yleisöäänestyksen kuvallaan Kuusamon Kitkajoelta voittanut Jussi Isoaho Oulusta. Näyttely on avoinna Brysselissä toukokuun 2. päivään asti.
Eurooppalaisen ilmastosopimuksen valokuvakilpailun parhaat esillä Brysselissä – mukana Jussi Isoaho Oulusta2.4.2025 10:53:22 EEST | Tiedote
Eurooppalaisen ilmastosopimuksen viimevuotisen Capture Your Climate Action -valokuvakilpailun voittajatyöt olivat esillä sopimuksen vuositapahtumassa Brysselissä maaliskuussa. Paikalla näyttelyn avajaisissa oli myös valokuvakilpailun yleisöäänestyksen voittanut Jussi Isoaho Oulusta.
Ilmastonmuutos ei odota: 16 tapaa toimia nyt25.3.2025 07:54:43 EET | Kutsu
Tervetuloa Eurooppalaisen ilmastosopimuksen Climate Pactin Suomen lähettiläiden ensimmäiseen yhteiseen yleisötilaisuuteen Helsingin Oodin Maijansalissa huomenna 26.3.2025 klo 17–19 Suomen ilmastosopimuslähettiläiden tilaisuudessa esitellään monta eri tapaa toimia planeetan ja meidän kaikkien hyväksi ilmastonmuutosta vastaan tässä ja nyt.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme