Kokoomuksen Sofia Vikman: Oppituntien häiritseminen kännyköillä loppuu
28.10.2024 16:03:33 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Opetushallituksen johtokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Vikman on tyytyväinen esitykseen kännyköiden käytön rajoituksista kouluissa. Lausunnoille lähteneessä esityksessä kännykkää tai muuta mobiililaitetta saisi tunnilla käyttää vain opettajan tai rehtorin luvalla.

”Olemme Kokoomuksessa pitkään vaatineet kouluihin parempaa työrauhaa ja opettajille sekä koulun muulle henkilökunnalle mahdollisuutta puuttua opetusta ja oppimista häiritsevään kännyköiden käyttöön. Nyt tämä asia etenee ja hyvä niin” Sofia Vikman sanoo.
Vikman kertoo uudistuksen vahvistavan opettajien ja rehtoreiden valtuuksia puuttua opetusta häiritsevään toimintaan. Esityksen mukaan oppilas saisi jatkossa käyttää puhelintaan tai mobiililaitettaan oppitunnilla vain opettajan tai rehtorin luvalla oppimistarkoitukseen tai oman terveyden hoitoonsa.
”Orpon hallitusohjelman tavoitteena on varmistaa perustaidot jokaiselle lapselle ja nuorelle. Tämä uudistus vahvistaa oppilaiden keskittymistä opetukseen. Kun puhelin ei ole koko ajan käden ulottuvilla, on pienempi kiusaus selata some-viestejä tai videoita ja samalla häiritä omaa ja muiden oppimista. Työrauha paranee ja aikaa jää oppimiselle sekä opetukselle kuten pitääkin” Vikman toteaa.
Jos oppilas häiritsee oppituntia jatkossa kännykällä tai muulla mobiililaitteella, on opettajalla tulevaisuudessa oikeus ottaa haltuunsa kyseinen laite. Tämä olisi Vikmanin mukaan mahdollista määrittelemällä koulujen järjestyssäännöissä puhelimien ja muiden mobiililaitteiden säilytyksestä ja käytöstä oppitunnin ja muun koulupäivän aikana.
”Sääntöjen selkiyttämisellä lisätään oppilaiden yhdenvertaisuutta, kun säännöt olisivat kaikille jatkossa samat. Opetushallitus on jo nyt suositellut, että kaikki koulut ja oppilaitokset kieltäisivät puhelimen häiritsevän käytön oppitunneilla ja rajoittaisivat sen käyttöä myös välitunneilla nykylainsäädännön sallimalla tavalla” Vikman kertoo.
”Tärkeintä on kuitenkin se, että tällä muutoksella saadaan parannettua keskittymistä oppitunneilla ja samalla parannetaan koulujen työrauhaa ja jokaisen lapsen mahdollisuutta oppia” Vikman lopettaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sofia VikmanKansanedustaja
Pirkanmaan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Partanen: mihin Lindtman kohdistaisi vielä 150 miljoonan lisäleikkaukset valtionavustuksista?25.4.2026 14:20:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja varapuheenjohtaja Karoliina Partanen vaatii SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanilta vastausta siihen, mihin SDP vielä kohdistaisi vuoden 2024 vaihtoehtobudjetissaan esittämät 150 miljoonan euron lisäleikkaukset valtionavustuksiin.
Kokoomuksen Limnell: Hallitus teki tärkeitä ratkaisuja Suomen turvallisuuden vahvistamiseksi23.4.2026 20:48:19 EEST | Tiedote
Suomen turvallisuusympäristö on muuttunut pysyvästi. Epävarmuus Euroopassa on kasvanut, Venäjän toiminta muodostaa pitkäkestoisen uhan ja sodankäynti kehittyy teknologisen murroksen myötä nopeammin kuin koskaan. Tässä tilanteessa Suomella ei ole varaa viivyttelyyn, turvallisuutta on vahvistettava ennakoivasti ja pitkäjänteisesti.
Kokoomuksen Lahdenperä: Jokaisella lapsella on oikeus oppia - osaamistakuu vahvistaa suomalaista peruskoulua23.4.2026 17:30:00 EEST | Tiedote
Osaamistakuu varmistaa perusopetuksen oppilaiden vähimmäisosaamisen sekä oikeudenmukaisen ja yhtenäisen arvioinnin. Osaamistakuulla varmistamme, että apua saa ajoissa ja että jokainen saa mahdollisuuden onnistua.
Kokoomuksen Wallinheimo: SDP:n talouspoliittinen sekoilu jatkuu – kolme eri linjaa kolmessa viikossa23.4.2026 16:05:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo hämmästelee SDP:n varapuheenjohtajan Nasima Razmyarin tänään julkaisemaa kehysriihikritiikkiä.
Sinuhe Wallinheimo suuren valiokunnan puheenjohtajaksi23.4.2026 14:52:29 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä esittää kansanedustaja Sinuhe Wallinheimoa eduskunnan suuren valiokunnan puheenjohtajaksi. Päätös tehtiin eduskuntaryhmän kokouksessa 23.4.2026. Wallinheimo seuraa tehtävässä eduskunnasta lähtevää kokoomuksen kansanedustaja Saara-Sofia Siréniä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme