Vihreiden Sofia Virta vanhoista metsistä: Vihreiden malli oli tehtävä, koska hallitus ei saa julkaistua edes satumetsäkriteerejään
Vihreät on julkaissut oman mallin valtion vanhojen luonnontilaisten metsien suojelemiseksi. Puolueen puheenjohtaja Sofia Virran mukaan kriteeristön päivittäminen on tehokkain ratkaisu luontokadon torjumiseen ja ilmastokriisin pysäyttämiseen tilanteessa, jossa Orpon hallitus on unohtanut avoimen ja tieteeseen pohjautuvan päätöksenteon.

Vihreiden mallissa suojeltavia metsäisiä maita olisi yhteensä 720 000 hehtaaria, eli lähes kymmenkertainen määrä hallituksen satumetsäkriteereihin pohjautuvaan suojeluun verrattuna.
– Orpon hallitus on osoittanut toistuvasti tällä kaudella kyvyttömyytensä kuunnella tutkijoita ja asiantuntijoita. Tiedämme, että mikäli emme suojele vanhoja arvokkaita metsiämme, emme tule saavuttamaan niitä tavoitteita, joita olemme hiilineutraalisuuden, ilmastokriisin torjunnan ja luontokadon pysäyttämisen osalta asettaneet, Virta toteaa.
– Näitä tavoitteita kun ei ole asetettu syyttä, vaan siksi, että meillä olisi aidot mahdollisuudet ja kyky torjua sekä luontokatoa että ilmastokriisin aiheuttamia turvallisuuteen, terveyteen ja talouteen liittyviä uhkia, Virta lisää.
Virta kertoo olevansa pettynyt siihen, ettei ilmasto- ja ympäristöministeri Kai Mykkänen ole kyennyt edes viimeisenä tekonaan ministerinä korjaamaan hallituksen satumetsäkriteerejä tieteeseen pohjautuviksi. Virta myös muistuttaa, että pidemmällä tähtäimellä Vihreiden malli tulisi maksamaan itsensä takaisin ja taloudellisten hyötyjen olevan haittoja suuremmat.
– Vanhojen metsien suojelu on paitsi välttämätöntä, myös taloudellisesti kannattavaa. Suomi ei ole tämänhetkisten arvioiden mukaan saavuttamassa hiilinielutavoitettaan ja joutuu näin ollen ostamaan nieluyksiköitä muilta mailta. Tämän kustannukset voivat kokonaisuudessaan nousta miljardiluokkaan, Virta muistuttaa.
– Hallituksen ilmasto- ja ympäristöpolitiikan kunnianhimottomuus ei enää yllätä. Se kuitenkin yllättää, ettei kokoomusjohtoista hallitusta kiinnosta lainkaan se, mikä tulee olemaan näiden päätösten hinta tulevaisuudessa. Valitettavasti hallituksen politiikkaa tuntuvat edelleen sanelevan pääministeripuoluetta huomattavasti pienemmät apupuolueet. Se on harmillinen, vaarallinen ja kallis suunta, Virta päättää.
Tutustu Vihreiden malliin täältä.
Yhteyshenkilöt
Iida TaniPoliittinen avustaja, viestinnän yhteyshenkilö
Puh:+358 50 520 1210iida.tani@eduskunta.fiSofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Jenni Pitko: “On vaikea nähdä, mistä hallitus on riidellyt, kun vaikuttavat ilmastotoimet loistavat poissaolollaan”4.7.2025 19:15:36 EEST | Tiedote
Vihreiden varapuheenjohtaja, kansanedustaja Jenni Pitkon mukaan hallituksen perjantai-iltapäivänä odotteluiden jälkeen lausuntokierrokselle lähettämä Energia- ja ilmastostrategia on surullista luettavaa. Epämääräiset toimet ilman aikatauluja ja rahaa eivät vie hänen mukaansa Suomea hiilineutraalisuuden polulle.
Vihreiden Hyrkkö tyrmistyi: Hallituksen ilmastostrategia ei näytä täyttävän ilmastolain hiilineutraalisuustavoitetta4.7.2025 17:25:47 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Saara Hyrkkö ihmettelee hallituksen perjantai-iltapäivänä lausunnoille lähettämää energia- ja ilmastostrategian luonnosta. Hallitus tuntuu strategian rivien väleissä ilmoittavan, että se ei aio tavoitella ilmastolain mukaisesti hiilineutraaliutta vuoteen 2035 mennessä.
Vihreiden Jenni Pitko ihmettelee, miksi turkistarhausta ei saada ajettua alas: “Tarhakettu ei kesästä nauti”4.7.2025 10:23:38 EEST | Tiedote
Vihreiden varapuheenjohtaja, kansanedustaja, Jenni Pitko suree turkiseläinten puolesta ja pitää turkistarhauksen tilannetta Suomessa surkeana ja hallituksen toimettomuutta asiassa häpeällisenä. Kannattamattoman elinkeinon aiheuttama kärsimys eläimille on tarpeetonta. Luonnonvaraisten eläinten kirjo kesällä muistuttaa siitä, miten ankaraa ja stressaavaa elämää tarhan ketut joutuvat viettämään.
Vihreiden Hyrkkö vaatii pääministeri Orpolta vastausta: Onko Suomi ministeri Multalan vai ministeri Ranteen linjalla?3.7.2025 15:39:52 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö ihmettelee hallituksen epäselvää linjaa suhteessa EU:n 90% päästövähennystavoitteeseen. Hyrkön mukaan on kestämätöntä, että Suomen linjaa joudutaan toistuvasti ihmettelemään maailmalla.
Ex-ympäristöministeri Mikkonen: Hallituksen uusi ilmastosuunnitelma on todellinen rimanalitus2.7.2025 20:56:09 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja, entinen ilmasto- ja ympäristöministeri, Krista Mikkonen arvostelee kovin sanoin hallituksen lausuntokierrokselle lähettämää Keskipitkän aikavälin ilmastosuunnitelmaa (KAISU). Hänen mukaansa hallituksen ilmastopolitiikka nojaa täysin edeltäjiensä tekemään työhön ja EU-tason sääntelyyn.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme