SDP:n Pia Hiltunen: Mitä hallitus tavoittelee leikkauksilla, jotka kohdistuvat 6-vuotiaisiin lapsiin?
29.10.2024 09:39:05 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
”Hallitus suunnittelee lakia, jolla estettäisiin loppuvuoden aikana syntyneiltä lapsilta mahdollisuus aloittaa koulu vuoden myöhemmin, vaikka asiantuntijat sitä suosittelisivat. Heikennyksen syitä on vaikea ymmärtää”, sanoo opettajataustainen kansanedustaja Pia Hiltunen.

- 6–8-vuotiaiden lasten kognitiivisissa taidoissa voi olla suuriakin eroja, jotka voivat vaikuttaa merkittävästi koulumenestykseen koulupolun alussa. Liian suuret erot ryhmän sisällä voivat heikentää koulumotivaatiota, jota tulisi päinvastoin ylläpitää ja tukea kaikin mahdollisin keinoin, Hiltunen muistuttaa.
Hiltusen mukaan on erityisen huolestuttavaa, että loppuvuonna syntyneet koululaiset saavat ADHD-diagnoosin lähes kaksi kertaa todennäköisemmin kuin alkuvuonna syntyneet, mikä ei missään nimessä ole tavoiteltavaa ja vaatii huomiota.
- Yksi tapa tukea lapsia on ollut mahdollisuus myöhästyttää koulun alkua. Keino on toimivaksi todettu, mutta nyt se halutaan poistaa. On siis pakko kysyä, että mitä hallitus tavoittelee leikkauksilla, jotka kohdistuvat 6-vuotiaisiin lapsiin? Kyse on vain joistakin kymmenistä tai sadoista lapsista, jotka hyötyisivät aidosti vuoden lykkäämisestä koulun aloituksessa. Onko tämä todella säästöjen arvoista, kun otetaan huomioon lasten hyvinvointi ja tulevaisuus? Mitä kertoo hallituksen arvoista se, että se aikoo heikentää jo 6-vuotiaiden mahdollisuuksia menestyä ja onnistua, Hiltunen kysyy.
- Pyydän hallitusta harkitsemaan uudelleen näitä leikkauksia ja toimimaan lasten hyväksi. Lasten koulupolun alku on kriittinen, pitkälle tulevaisuuteen vaikuttava vaihe, ja meidän on tehtävä kaikkemme tukeaksemme heidän kehitystään ja koulumotivaatiotaan, Hiltunen päättää.
Yhteyshenkilöt
Pia HiltunenKansanedustaja
Puh:044 522 7447pia.hiltunen@eduskunta.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Krista Kiuru: Hallitus on valmis jättämään jopa satojen miljoonien eurojen verotulot keräämättä alkoholinlain muutosten vuoksi18.6.2026 16:23:48 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtaja Krista Kiuru ihmettelee hallituspuolueiden toimintaa alkoholilain käsittelyssä. Kiurun mukaan hallitus on sivuuttamassa sekä sosiaali- ja terveysvaliokunnan että valtiovarainvaliokunnan esittämät ratkaisut, joilla alkoholin etämyyntiin liittyvää veronkiertoa voitaisiin tehokkaasti estää.
SDP:n Aki Lindén: Helsingin Sanomien kritiikki sivuuttaa olennaisen – kyse on koko sote-rahoituksen paremmasta ohjauksesta, ei pelkästä Kela-kyytien siirrosta18.6.2026 14:06:08 EEST | Tiedote
Helsingin Sanomat uutisoi 17.6. asiantuntija-arvioista, joiden mukaan SDP puheenjohtaja Antti Lindtmanin esittämä Kelan matkakorvausten siirtäminen hyvinvointialueille ei välttämättä yksinään tuottaisi säästöjä julkiseen talouteen. SDP:n kansanedustaja Aki Lindén pitää keskustelua tarpeellisena, mutta katsoo, että jutussa jää huomiotta uudistuksen varsinainen tavoite ja laajempi kokonaisuus.
SDP:n Harakka: Marttinen ja massimuijat nöyryyttivät Purraa18.6.2026 10:50:56 EEST | Tiedote
– Työministeri Marttinen teki juuri tyhjäksi valtiovarainministeri Purran lupauksen suitsia aggressiivista verosuunnittelua ja osakevaihtokikkailua, kansanedustaja Timo Harakka (sd.) sanoo.
SDP:n Helena Marttila: Hallituskausi on paljastanut ristiriidan kokoomuksen puheiden ja tekojen välillä18.6.2026 08:52:24 EEST | Tiedote
– Hallitus on tehnyt parannuksia esimerkiksi lähisuhdeväkivallan sovitteluun ja tyttöjen sukuelinten silpomisen kitkemiseksi. Iso kuva on kuitenkin naisten ja tyttöjen kannalta armoton ja tasa-arvotyön loppusaldona iso pitkä miinus. Ehkä kokoomuksen naiskannatuksen kato johtuu yksinkertaisesti siitä, että hallituskausi on paljastanut poikkeuksellisen räikeästi ristiriidan puheiden ja tekojen välillä. On naisten suurta vähättelyä ajatella, että arjen todellisuus korjautuisi pirtsakalla viestinnällä, toteaa SDP:n kansanedustaja ja Demarinaisten puheenjohtaja Helena Marttila.
SDP:n Helena Marttila jätti lakialoitteen: Rikoksen tekeminen lapsen läsnä ollessa tuomion koventamisperusteeksi17.6.2026 18:34:16 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Helena Marttila (sd.) on jättänyt eduskunnalle lakialoitteen, jossa ehdotetaan muutosta rikoslakiin siten, että rikoksen tekeminen lapsen läsnä ollessa säädettäisiin rangaistusta koventavaksi perusteeksi. Ehdotuksen tavoitteena on vahvistaa lasten suojaa väkivallalta sekä tunnistaa nykyistä selkeämmin se, että lapsi voi kärsiä vakavaa haittaa myös silloin, kun hän ei ole rikoksen suora kohde, vaan altistuu väkivallalle todistajana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


