"Minst tusen ord per dag försöker vi få ihop"
Janne och Johnny Ramstedt kom på andra plats i Schildts & Söderströms tävling Lyssnar du? där vi sökte nya manus för ljudboksformatet. Deras första bok om polisen Hanna Becker utkommer i november men många nya delar är redan under arbete. Vi var nyfikna på hur de jobbar ihop.

Ofta sitter en av oss och skriver vid datorn medan den andra ligger på soffan bredvid och ”laddar upp”, som vi kallar det, antingen genom att läsa något bra eller, faktiskt oftare, något riktigt dåligt, för inspiration och drivkraft. Efter en obestämd tid – minuter eller timmar – byter vi om. Om vi har bråttom skriver vi båda på varsitt håll på olika kapitel. Minst tusen ord per dag försöker vi få ihop.
Vilka är era respektive styrkor?
Janne skriver snabbt, Johnny skriver genomtänkt och mer komprimerat. Båda egenskaperna behövs för att våra böcker ska bli läsliga. Om Janne skrev hela boken skulle språket påminna om novellerna i veckotidningar. Om Johnny skrev ensam skulle boken vara bara några sidor lång och snustorr till stilen.
Hur kom Hanna Becker till er?
Från början hette Hanna Becker ”Susanne”, var svensk och började sin litterära existens någonstans utanför Norrköping i Sverige istället för Pargas. Tanken var att vi skulle sälja boken till något svenskt förlag. Efter ett par kapitel dök ett annat arbete upp och vi glömde hela grejen. Sedan hörde vi om Schildts & Söderströms ljudbokstävling, dammade av fragmentet, ändrade namn och orter och skrev vidare. Hannas postcoviddiagnos kom till ganska sent i processen, när vi tyckte att vi hade lite svårt att definiera hennes personlighet. Vi skojade att om vi inte kan ge henne en personlighet kunde hon åtminstone få ett lyte. Nu fick hon ju båda. Vi ville att Hanna skulle vara mycket världsvan och skicklig men samtidigt något av en enstöring, så att vi skulle slippa skriva om makar, barn och vardagspussel. Så vi hittade på att hon jobbat på olika håll i världen för den svenska polisens utlandsstyrka i en ställning som dessvärre helt saknar grund i verkligheten. Och Hanna Beckers klädsmak är baserad på Johnnys vardagskläder – han har nästan alltid munkjacka när vi skriver.
Hur många kommande deckare har ni synopsis för?
Den andra boken i Hanna Becker-serien är snart färdig och kommer ut på våren. Även den tredje boken är ganska genomtänkt. Dessutom har vi idéer för minst fyra ytterligare böcker. Hanna Becker är en tacksam huvudperson. Eftersom hon lever ett kringflackande liv kan hon dyka upp var som helst eller kontaktas av någon av sina gamla kolleger världen över. Tanken är att varje bok ska utspela sig på en unik plats i Svenskfinland, och även utstickare till utlandet är möjliga.
Mannen som ropade varg har recensionsdag 19.11. PDF fås på begäran. Om du hellre vill ha recensionsex i ljudformat, meddela mej!
Nyckelord
Kontakter
Susanna SucksdorffProducent
Tel:0505746966susanna.sucksdorff@sets.fiBilder



S&S Litteratur
Schildts & Söderströms
Snellmansgatan 13
00170 Helsingfors
S&S Litteratur ger ut skönlitteratur, facklitteratur och böcker för barn och unga av hög kvalitet.
Följ Schildts & Söderströms
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Schildts & Söderströms
Michaela von Kügelgens feelgoodserie inleds med Sommar på Villa Hilda – såld till sju länder redan innan utgivning28.5.2025 15:57:03 EEST | Pressmeddelande
Sommar, nystart och skärgårdsromantik möts i Sommar på Villa Hilda, första delen i Michaela von Kügelgens Halsteröserien. Serien har väckt stort internationellt intresse redan innan den släppts, och rättigheterna har sålts till sju länder, däribland Tyskland, Nederländerna, Danmark och Norge. Den svenska originalutgåvan ges ut den 10 juni, och boken släpps samtidigt på finska och som ljudbok.
En inifrånskildring av Europas mest avgörande krig – Marcus Lindqvist är tillbaka med Slaget om Ukraina22.5.2025 14:15:34 EEST | Pressmeddelande
”Det borde inte ha varit möjligt. Men Ukraina stod emot.” Hur har Ukraina lyckats stå emot världens näst starkaste militärmakt? Vad har Europa lärt sig – och vad har glömts bort? I Slaget om Ukraina skildrar journalisten Marcus Lindqvist kriget som förändrat Europas säkerhetspolitiska karta i grunden.
Äventyr, magi och resursrika barn – Malin Klingenberg är tillbaka med efterlängtad fantasyuppföljare16.5.2025 16:03:56 EEST | Pressmeddelande
Efter succén med Slättens systrar är Malin Klingenberg tillbaka med Min bror Bror – andra delen i fantasytrilogin Berättelser från Gibat, en storslagen bokserie om familjeband, vänskap och om att ta makten över sitt eget liv. För barn i åldern 9–12 år.
Välkommen till den ljusa sidan av internet! Schyssta hackers är en hyllning till nyfikenhet, öppen källkod och teknikens goda krafter30.4.2025 12:24:13 EEST | Pressmeddelande
Hacker är inte ett skällsord. Det är en hedersbetygelse. I Schyssta hackers tar Linus Nyman, doktor i informationsbehandling, föreläsare och självutnämnd glad nörd, med oss på en fartfylld resa genom teknikens historia. Från världens första kodare Ada Lovelace till Linus Torvalds, visar han hur världen förändras när tekniken hamnar i rätt händer.
”Är det något i vår samtid som glufsar i sig våra hjärnor?”23.4.2025 08:53:38 EEST | Pressmeddelande
Yvonne Karsten vann första pris i Schildts & Söderströms ljudbokstävling Lyssnar du? för romanen Infiltrerad. Det blev första delen i en trilogi; Projekt människa. Nu utkommer andra delen Invaderad, som utspelar sig främst i Helsingfors år 2087.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum