HSL Helsingin seudun liikenne

Nina Suomalainen aloittaa Matias Pajulan tilalla HSL:n hallituksen puheenjohtajana

29.10.2024 11:26:03 EET | HSL Helsingin seudun liikenne | Tiedote

Jaa

Ylimääräinen yhtymäkokous valitsi tiistaina 29.10. Nina Suomalaisen HSL:n hallituksen uudeksi puheenjohtajaksi Matias Pajulan tilalle.

HSL:n hallituksen uusi puheenjohtaja on Nina Suomalainen. Ylimääräinen yhtymäkokous valitsi hänet puheenjohtajaksi tiistaina 29.10. 2024 Helsingin kaupunginhallituksen konsernijaoston esityksen mukaisesti. Suomalainen aloittaa tehtävässään heti.

Nina Suomalainen istuu Helsingin kaupunginvaltuustossa kokoomuksen edustajana. Hän on toiminut kaupunginvaltuutettuna vuosina 2008–2012 ja uudelleen vuodesta 2021 lähtien. Suomalainen on Helsingin kulttuuri- ja vapaa-ajan lautakunnan varapuheenjohtaja.

Suomalainen on koulutukseltaan valtiotieteiden maisteri ja hänellä on työkokemusta muun muassa kansainvälisistä kriisinhallintatehtävistä.

Hallituksen edellinen puheenjohtaja Matias Pajula pyysi eroa tehtävästään 15.9. 2024 tultuaan valituksi Helsingin kaupunginhallituksen jäseneksi.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Nina Suomalainen, suomalaisenklubi@gmail.com

Matias Pajula, puh. 050 575 3347

Helsingin seudun liikenne HSL vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta, tilaamisesta ja lipuista sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on noin 400 työntekijää. Vuonna 2023 HSL:n toimintakulut olivat 830 miljoonaa euroa ja toimintatuotot 876 miljoonaa euroa. HSL:n liikennevälineiden kyytiin noustiin vuoden 2023 aikana 344 miljoonaa kertaa, mikä on suurin osa Suomen joukkoliikennematkoista.
Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne

Näin HSL:n joukkoliikenne kulkee vuosina 2026–2027: Työmaat vaikuttavat etenkin raideliikenteeseen, Kruunusillat avautuu21.1.2026 11:00:00 EET | Tiedote

Työmaat ja uusien yhteyksien valmistuminen vaikuttavat joukkoliikenteeseen Helsingin seudulla vuosina 2026–2027. Helsingin ratikkaverkko laajenee alkuvuodesta 2027 Laajasaloon, kun Kruunusillat avautuu liikenteelle. Kesällä 2026 etenkin lähijunaliikenteessä on runsaasti poikkeuksia. Bussiliikenteeseen taas tehdään joitain kohdennettuja muutoksia. Muun muassa nämä asiat sisältyvät HSL:n liikennöintisuunnitelmaan, jonka HSL:n hallitus hyväksyi kokouksessaan keskiviikkona.

Millainen on Länsi-Helsingin bussi- ja ratikkalinjasto 2030-luvulla? HSL pyytää asukkaita arvioimaan Länsi-Helsingin linjastosuunnitelman luonnosta7.1.2026 09:02:04 EET | Tiedote

Ensimmäinen luonnos Länsi-Helsingin linjastosta on julkaistu HSL:n verkkosivuilla. HSL kerää asukkaiden näkemyksiä luonnoksesta suunnitelman esittelyn yhteydessä julkaistulla kyselyllä. Linjastoluonnos kuvaa linjastoa 2030-luvun alkupuolella, kun uusi ratikkalinja 14 on aloittanut liikenteen Helsingin keskustan, Munkkiniemen ja Kannelmäen välillä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye