Vihreät - De Gröna

Vihreiden Harjanne: Tutkijoiden poliittinen sensuuri ei kuulu Suomeen

29.10.2024 15:13:48 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote

Jaa

Helsingin Yliopiston polarisaatiota käsittelevä raportti oli alun perin tarkoitus julkaista osana sisäministeriön julkaisusarjaa. Sisäministeriö päätti lopulta toisin perustellen päätöstään raportin liian kriittisellä otteella suhteessa perussuomalaisiin, jota ministeriön mukaan olisi pitänyt muokata suotuisammaksi.

Vihreiden kansanedustaja Atte Harjanne pitää sisäministeriön päätöstä erikoisena ja epäilee sen olevan poliittisesti ohjattu. Sisäministeriön mukaan hallituksen ja sen muodostamien puolueiden arvostelu ei kuulu ministeriön tehtäviin. 

– Ilmeisesti ministeriön mielestä tutkijoiden työhön ja tutkimuksen lopputuloksiin puuttuminen sen sijaan kuuluu ministeriön tehtäviin. Tämä on vaarallinen kehityssuunta vapaan tieteen kannalta. Tiedettä ja tutkimusta on toki jo tätä ennen hallituksen toimesta ylenkatsottu ohittamalla tutkijoiden näkökulmat kerta toisensa jälkeen päätöksenteossa, Harjanne toteaa.

Harjanne pitää polarisaatiota äärimmäisen tärkeänä tutkimusaiheena, sillä yhteiskunnallisen jakautumisen kiihtyminen on demokraattisen yhteiskunnan kannalta tuhoisaa. Tästä todisteena toimivat Harjanteen mukaan muun muassa parhaillaan käynnissä olevat Yhdysvaltain presidentinvaalit.

– Puolueilla ja poliitikoilla läpi poliittisen kentän on keskeinen asema siinä, kärjistyvätkö yhteiskunnallinen keskustelu ja päätöksenteko. Kun raportin lukee läpi huomaa, ettei se sisällä mitään sellaista kritiikkiä, jonka perusteella ministeriön olisi perusteltua kieltäytyä sen julkaisusta, Harjanne toteaa.

– Onko kyse siis oikeasti ollut siitä, etteivät tulokset miellyttäneet perussuomalaista ministeriä? Selvää joka tapauksessa on, ettei tutkijoiden poliittinen sensuuri kuulu Suomen kaltaiseen yhteiskuntaan, Harjanne päättää.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna

Onko saimaannorppien maksettava hengellään hallituksen toimettomuudesta?7.5.2026 11:38:27 EEST | Tiedote

Ex-ympäristöministeri, vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen pelkää, että hallituksen poliittiset erimielisyydet Saimaan kalastusrajoituksista uhkaavat johtaa turhiin norppakuolemiin. Hallitus on riidellyt Saimaan kalastusrajoituksista alkuvuoden ajan. Tämä on johtanut tilanteeseen, jossa Saimaalla ei ole lainkaan norppia suojelevia kalastusrajoituksia, sillä aiempi asetus päättyi viime kuun puolivälissä eikä esitystä uudesta rajoituksesta ole tulossa hallituksen päätettäväksi vielä tälläkään viikolla .

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye