Justus Kainulaiselle viisi ja Öljymiehille viisitoista maalia Turussa
30.10.2024 21:02:09 EET | Fliiga | Tiedote
Justus Kainulainen latoi viisi maalia ja Heikki Iiskola merkkautti 2+3, Aaro Astala 2+2 ja Tuomas Iiskola 1+2, kun Oilers murjoi F-liigan keskiviikon ainoassa ottelussa FBC Turun sen kotikaukalossa 15-3.
Heikki Iiskola laukoi mestarit johtoon jo pelin avausminuutilla, ja Tuomas Iiskola linkosi seuraavalla minuutilla eron jo kahteen. Sitten otti ohjat Justus Kainulainen, joka rankaisi ensin kotijoukkueen hukkaamasta pallosta ja sitten ohitti kotijoukkueen maalissa parhaansa tehneen Jens Beijarin kahdella terävällä laukauksella sinetöiden hattutempun jo ajassa 13.47. Toisen erän Öljymiehet veivät vain 3-2, mutta kolmannessa verkko pölisi taas seitsemästi kotijoukkueen puolustamisen hiivuttua hajamieliseksi. Oilersille voitto oli neljäs perättäinen. FBC Turku on kahdeksantena voitettuaan ennalta tasaisia pelejä, vaikka kärkijoukkueita vastaan on tullut rumia tappionumeroita.
F-liigan miesten sarja jatkuu perjantaina Pohjanmaan derbyllä Nurmon Jymy–SPV ja Espoossa ottelulla Westend Indians–LASB.
Yhteyshenkilöt
Ilari IsotaloViestintäpäällikköF-liiga
Puh:+359 442599009ilari.isotalo@salibandy.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fliiga
Tasoitus kuusi sekuntia ennen loppua ja rankkarit – naisten pudotuspelit alkoivat trillerillä20.3.2026 21:49:51 EET | Tiedote
F-liigan naisten puolivälierät alkoivat perjantaina yhdellä ottelulla, jossa SaiPa yllätti SB-Pron sen kotikaukalossa voittamalla rangaistuslaukauksilla 2-1. Kaukana ei ollut eteläkarjalaisten voitto varsinaisella peliajallakaan, sillä SB-Pro tasoitti pelin vain kuusi sekuntia ennen loppusummeria.
Classic vei runkosarjan, tässä ovat F-liigan puolivälieräparit18.3.2026 21:14:05 EET | Tiedote
F-liigan miesten runkosarja pelattiin loppuun tänään, minkä jälkeen oli vuorossa puolivälieräparien valinta. Runkosarjan voittaja sai valita ensimmäisenä vastustajansa sijoilta 5-8, minkä jälkeen valitsi kakkonen ja sitten kolmonen.
Seitsemän pisteen Riku Hakanen ja neljän maalin Juuso Ahola sunnuntain hahmot15.3.2026 19:28:46 EET | Tiedote
Eilen OLS:n vieraissa 12-2 voittanut Nokian KrP jatkoi siitä, mihin jäi, kun joukkueet kohtasivat tänään uudelleen samalla areenalla. Nyt nokialaisten voittolukemat olivat 9-1 Juuso Aholan laukoessa neljä maalia. Riku Hakanen puolestaan latoi tehot 4+3 SPV:n 12–3-vierasvoitossa FBC Turusta.
Nurmon Jymy varmisti sarjapaikkansa, Classic kiinni runkosarjan voitossa14.3.2026 20:49:12 EET | Tiedote
F-liigan lauantain kierroksella Nurmon Jymy varmisti sarjapaikkansa kaatamalla vieraissa LASBin 5-3. Nurmolaisilla on ennen viimeistä kierrosta nyt viiden pisteen etumatka karsijan paikalla olevaan LASBiin.
Naisten runkosarja paketissa, tässä ovat puolivälieräparit14.3.2026 17:27:00 EET | Tiedote
F-liigan naisten runkosarja pelattiin tänään loppuun, ja saman tien valittiin myös puolivälierien otteluparit. Runkosarjan voittaja TPS sai valita ensimmäisenä vastustajansa sijoilta 5-8, minkä jälkeen valitsi kakkonen Classic ja sitten kolmonen SB-Pro.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme