Vihreiden Tiina Elo: Selvitys paljastaa, ettei suomalainen metsäteollisuus pidä lupauksiaan
Greenpeacen tuore selvitys nostaa esiin lukuisia luonnonsuojelujärjestöjen kenttätyössä ilmitulleita ongelmia vuosilta 2021 - 2024. Vihreiden kansanedustaja Tiina Elon mukaan selvitys osoittaa, ettei kyse ole yksittäistapauksista, vaan toistuvasta piittaamattomuudesta. Vihreät vaativat metsäpolitiikan uudistamista tuntuvilla luonnontuhonnan sanktioilla, lainsäädännön kiristyksillä, tehokkaalla valvonnalla sekä vanhojen metsien suojelulla.

Raportissa mainittuja epäkohtia ovat muun muassa luonnonmetsien, vanhojen metsien ja Metso-kriteerien täyttävien metsien toistuvat hakkuut sekä monimuotoisuuden erityisalueiden avohakkuut, maanmuokkaukset ja ojitukset.
– Aina, kun tällaisia tapauksia ilmenee, metsäyhtiöt pahoittelevat ja toteavat, että kyseessä on yksittäistapaus. Asia ohitetaan ikään kuin olankohautuksella ymmärtämättä lainkaan, millaisen mittakaavan rikkeestä on kyse. Mutta nämä eivät ole yksittäistapauksia, vaan osoituksia metsäyhtiöiden toistuvasta välinpitämättömyydestä, Elo toteaa.
Elon mukaan erinomaisena esimerkkinä metsäalan piittaamattomuudesta toimivat myös edelliskesän raakkukohut. Myös silloin puhuttiin yksittäistapauksesta, mikä ei lopulta pitänyt paikkaansa. Elon mukaan tapaukset osoittivat, että luonnon monimuotoisuuden säilyttäminen ja luontokadon pysäyttäminen vaativat lakiin kirjattuja konkreettisia toimenpiteitä. Asiasta vastaavilta ministereiltä Elo perää konkreettisia toimia tilanteeseen puuttumiseksi.
– Vihreissä olemme vaatineet esimerkiksi tuntuvia sanktioita ympäristörikoksiin syyllistyneille, pien- ja virtavesien suojavyöhykkeitä lakiin sekä resurssien lisäämistä rikkomusten valvontaan. Pelkät puheet ja vakuuttelut yksittäistapauksista eivät enää riitä. On selvää, että nykyiset lait eivät riitä turvaamaan metsätalouden kestävyyttä, Elo toteaa.
Esimerkiksi Elo nostaa niin ikään tälläkin viikolla puhuttaneet valtion vanhojen luonnontilaisten metsien suojelukriteerit. Vihreät julkaisi oman mallinsa vanhojen metsien suojelemiseksi maanantaina.
– Näistä kriteereistä on tehtävä sellaiset, joilla voimme suojella mahdollisimman paljon vanhoja arvokkaita luonnontilaisia metsiämme. Hallitus ei omia kriteerejään ole saanut aikaiseksi, joten teimme omat. Luontokadon pysäyttäminen toki edellyttää, että myös metsäyhtiöt sitoutuvat aidosti vanhojen ja luonnoltaan arvokkaiden metsien suojeluun, eikä luotto siihen ole juuri nyt kovin korkealla, Elo pohtii.
– Metsäteollisuuden puheet ja teot ovat jatkuvassa ristiriidassa. Mikäli tätä ristiriitaa ei saada korjattua, ei metsäluontomme köyhtymistä saada pysäytettyä. Tällä on vakavia seurauksia myös taloudellemme ja jokaisen suomalaisen terveydelle.
Yhteyshenkilöt
Iida TaniPoliittinen avustaja, viestinnän yhteyshenkilö
Puh:+358 50 520 1210iida.tani@eduskunta.fiTiina EloVihreiden kansanedustaja
Puh:045 261 7447tiina.elo@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Diarra: Esitys paperittomien terveydenhoidon rajoittamisesta rikkoo perusoikeuksia17.10.2025 17:45:29 EEST | Tiedote
Perustuslakivaliokunta antoi tänään lausuntonsa paperittomien terveydenhuollon rajaamista koskevasta hallituksen esityksestä. Valiokunnassa vihreiden edustajana toimiva Fatim Diarra jätti lausuntoon eriävän mielipiteen, koska pitää esitystä perustuslaissa turvattujen hyvinvointioikeuksien vastaisena.
Asuntoasioista vastannut entinen ministeri Krista Mikkonen varoittaa: Orpon hallitus on romuttamassa Suomen menestystarinan17.10.2025 15:00:24 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja entinen ministeri Krista Mikkonen nostaa esiin, että asunnottomuuden suunta oli alaspäin yhtäjaksoisesti vuodesta 2012 alkaen - kunnes Orpon hallitus muutti suunnan.
Vihreiden Hopsu tuoreista madonluvuista: “Hallituksen ilmastotoimettomuus vaarantaa julkisen talouden kestävyyden”15.10.2025 16:57:00 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Inka Hopsu sai Orpon hallitukselta vastauksen kysymyksiinsä ilmastotoimettomuuden taloudellisista vaikutuksista. Vastaus on hänen mukaansa järkyttävä osoitus vastuuttomasta politiikasta.
Fatim Diarra: Työttömyyskriisissä hallituksen täytyy katsoa peiliin, eikä selitellä15.10.2025 14:15:57 EEST | Tiedote
Fatim Diarra totesi suurtyöttömyyttä koskevaa keskustan välikysymystä käsitelleessä ryhmäpuheessaan, että hallitus on omilla toimillaan syventänyt monen työttömäksi jääneen suomalaisen ahdinkoa leikkaamalla muun muassa sosiaaliturvasta. Diarra muistutti, että työttömyydestä puhuttaessa pitäisi puhua ennen kaikkea ihmisistä, ei euroista.
Vihreät jätti hallitukselle varjovälikysymyksen suurtyöttömyydestä15.10.2025 13:56:50 EEST | Tiedote
Keskusta jätti hallitukselle välikysymyksen suurtyöttömyydestä. Vihreät on pitkälti samaa mieltä välikysymyksen sisällön kanssa: työttömyystilanne on vakava ja hallituksen toimet näyttävät pahentavan sitä asian ratkaisemisen sijasta. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan Vihreät haluaa tukea välikysymystä omalla varjovälikysymyksellään.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme