Ville Virnes johtamaan A-Insinöörien Etelä-Suomen rakennesuunnittelua
1.11.2024 11:00:58 EET | A-Insinöörit Oy | Tiedote
DI Ville Virnes aloittaa A-Insinöörien Etelä-Suomen rakennesuunnittelupalvelujen uutena yksikönjohtajana. Vaativien hankkeiden projektijohtajana ja osastojohtajana kokenut Virnes siirtyi keväällä A-Insinöörien palvelukseen Afrylta.

Suunnittelu- ja konsulttiyhtiö A-Insinöörien Etelä-Suomen rakennesuunnittelun yksikönjohtajaksi on nimitetty 1.11.2024 alkaen rakennetekniikan diplomi-insinööri Ville Virnes.
Vaativissa toimisto-, logistiikka- ja kauppakeskushankkeissa meritoitunut Virnes on aiemmin toiminut Afryssa kiinteistöt-liiketoiminnan osastonjohtajana sekä projektijohtajana. Tampereelta valmistunut rakennetekniikan diplomi-insinööri on urallaan työskennellyt myös Finnmapissa ja Swecossa.
– Villellä on vankka kokemus henkilöstön ja projektien johtamista, vaativista suunnittelutehtävistä sekä tuloksekkaasta asiakas- ja tarjoustoiminnasta isoissa organisaatioissa. Saamme hänestä hyvän johtajan kehittämään Etelä-Suomen liiketoimintaa ja resursseja, toimialajohtaja Juha Valtari toteaa.
A-Insinöörien Etelä-Suomen rakennesuunnitteluyksikkö on keskittynyt erityisesti suunnittelemaan teollisuus-, toimitila- ja liikerakennuksia sekä oppilaitoksia. Yksikön puurakennesuunnittelun osaaminen on palkittu muun muassa useilla viime vuosien puupalkinnoilla.
– A-Insinööreissä on valtakunnallisesti monipuolista, edelläkäyvää rakennesuunnittelun ja teknologioiden osaamista ja porukalla eteenpäin katsova henki. Myös pääkaupunkiseudun yksikössä on paljon erilaista hanke- ja materiaaliosaamista, ja teemme töitä merkittävien hankkeiden parissa. Niihin kuuluu mm. Espoolaistentalo sekä Turun musiikkitalo Fuuga, Ville Virnes toteaa.
– Pääkaupunkiseudun rakennetekniikan osaajavoimiamme on kuitenkin vielä varaa kasvattaa merkittävästikin, Virnes jatkaa.
Yhteyshenkilöt
Ville Virnes, yksikönjohtaja, rakennesuunnittelu, A-Insinöörit
Puh. 040 555 2548
Ville.virnes@ains.fi
Juha Valtari, toimialajohtaja, rakennesuunnittelu, A-Insinöörit
Puh. 0400 908 817
Juha.valtari@ains.fi
Kuvat

Tietoa julkaisijasta
A-Insinöörit (AINS Group) on suomalainen, ennakkoluuloton kiinteistö- ja rakennusalan suunnittelu- ja konsulttitalo. Luomme yhdessä parasta rakennettua ympäristöä ja haastamme koko alaa uudistumaan kestävästi. 1 350 hengen asiantuntijayhteisömme tarjoaa talo-, teollisuus- ja infrahankkeisiin suunnittelu- ja projektijohtopalvelut kuudella liiketoiminta-alueella: rakennuttaminen, arkkitehtisuunnittelu, rakennesuunnittelu, korjaussuunnittelu, teollisuus- ja talotekniikka sekä yhdyskunta- ja ympäristösuunnittelu. Toimimme 19 toimipisteessä Suomessa ja kansainvälisesti.
A-Insinöörit – ihmisiä, joiden kanssa rakennat rohkeasti parempaa. www.ains.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta A-Insinöörit Oy
Uusi opas rakennustuotteiden uudelleenkäyttöön: ”Rakennuksissa piilee valtava materiaalivarasto"10.9.2026 09:41:14 EEST | Tiedote
A-Insinöörit on julkaissut rakennuttajille ja kiinteistönomistajille oppaan, joka auttaa ohjaamaan rakennustuotteiden uudelleenkäyttöä osana purku-, korjaus- ja uudisrakennushankkeiden johtamista. Rakennuskanta muodostaa merkittävän materiaalivaraston, jonka arvo jää hyödyntämättä ilman tavoitteellista johtamista.
LVI-Konsultointi J. Vaarala osaksi A-Insinöörejä2.9.2026 11:27:10 EEST | Tiedote
A-Insinöörit vahvistaa Pohjois-Suomen talotekniikan palvelujaan ostamalla LVI-suunnitteluun erikoistuneen rovaniemeläisen LVI-Konsultointi J. Vaaralan. Talotekniikan osaaminen ja projektit vahvistavat A-Insinöörien kykyä palvella monialaisesti Lapin kasvavalla markkina-alueella.
Tuomas Seppänen ONE Architectsin johtajaksi1.9.2026 11:28:01 EEST | Tiedote
Arkkitehti Tuomas Seppänen on nimitetty ONE Architects Oy:n ja A-Insinöörien arkkitehtisuunnittelun johtajaksi 1.9.2026 alkaen. Samalla organisaatio uudistuu tukemaan päivitettyä strategiaa. Uutena johtavana arkkitehtina toimistossa aloittaa Sami Horto.
Taru Suominen A-Insinöörien Länsi-Suomen rakennuttamispalvelujen johtoon18.8.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
DI Taru Suominen aloittaa A-Insinöörien Länsi-Suomen rakennuttamispalvelujen yksikönjohtajana Turussa 1.9.2026 alkaen. Rakennuttamispalveluja Varsinais-Suomessa pitkään kehittänyt Markku Könnö jatkaa yhtiössä projektijohtajana.
Hailuodon kiinteä yhteys avautuu liikenteelle – ennätyspitkä pengertie ja kaksi suursiltaa insinööritaidon näytteinä29.6.2026 09:03:00 EEST | Tiedote
Hailuodon ja Oulunsalon välille on valmistunut Suomen pisin meripengertie sekä Huikun ja Riutun suursillat. Allianssihankkeena toteutetun, harvinaislaatuisen tieyhteyden suunnittelua ohjasivat Perämeren vaativat olosuhteet ja maisema. Aikatauluaan edellä avautuvan kiinteän yhteyden suunnittelijoina toimivat A-Insinöörit ja AFRY.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme