SDP

SDP:n Niina Malmilta lakialoite kauppakamarilain muuttamisesta

Jaa

”Kauppakamareilla on tärkeä rooli paikallisen elinkeinoelämän puolestapuhujana ja yhteistyökumppanina. Keskuskauppakamarin politisoituminen on kuitenkin asia, joka sopii huonosti yhteen sille määrättyjen lakisääteisten tehtävien hoitamisen kanssa. Kun keskuskauppakamarista on selvästi tullut hullunkurinen ajatuspaja, on sen lakisääteiset tehtävät siirrettävä vastuullisille viranomaisille. Siksi aion jättää lakialoitteen kauppakamarilain muuttamiseksi”, SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm sanoo.

Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP

SDP esittää kauppakamarilain muutosta. Varapuheenjohtaja Niina Malmin lakialoitteen mukaan keskuskauppakamarien tehtäviä siirrettäisiin jatkossa julkisille toimijoille, kuten Työ- ja elinkeinoministeriölle. Taustalla on keskuskauppakamarin toiminnan viimeaikainen puoluepolitisoituminen, mikä on ongelmallista organisaatiolla, jonka vastuulla on suorittaa lakisääteisiä tehtäviä.

- Kun hoidetaan julkista tehtävää ja erityisesti julkista valtaa on toiminnan oltava paitsi puolueetonta, myös näytettävä puolueettomalta. Keskuskauppakamarin puoluepoliittinen leimaantuminen on ongelmallista, Malm sanoo.

Lakialoitteessa todetaankin, että Keskuskauppakamarin julkisoikeudellinen rooli on aiheuttanut jossain määrin epäselvyyttä. Keskuskauppakamari on omassa roolissaan pyrkinyt olemaan aktiivinen poliittinen toimija ja vaikuttaja ja on esimerkiksi jakanut vaalirahoitusta. Käytännössä Keskuskauppakamari on leimaantunut varsin vahvasti yhteen eduskuntapuolueeseen, mikä ei ole erityisen hyvin yhteensovitettavissa julkisoikeudellisen toimijan asemaan.

Keskuskauppakamarista säädetään voimassa olevassa kauppakamarilaissa. Lakialoitteessa muistutetaan, että keskuskauppakamarin pääasialliset tehtävät liittyvät toimimiseen alueellisten kauppakamarien yhteiselimen ja alueellisten kauppakamarien tukemiseen niille kuuluvien tehtävien hoitamisessa. Lain mukaan Keskuskauppakamari myös kehittää koko maassa elinkeinoelämän toimintaedellytyksiä ja myöntää Suomen elinkeinoelämän tunnustuksena ansiomerkkejä. Keskuskauppakamarille on laissa säädetty myös eräitä julkisoikeudellisia tehtäviä.

Voimassa oleva kauppakamarilaki ehdotetaan korvattavaksi uudella kauppakamarilailla. Muutoksen tarkoituksena on, ettei Keskuskauppakamarille enää osoitettaisi julkisia tehtäviä, eikä siitä säädettäisi lainsäädännössä lukuun ottamatta säännöstä siitä, että alueellisten kauppakamarien yhteiselimekseen perustamalla yhdistyksellä on tietyin edellytyksin oikeus käyttää suojattua nimeä ”Keskuskauppakamari”.

Ehdotettu uusi kauppakamarilaki sääntelisi edelleen alueellisia kauppakamareita ja niille osoitettuja lakisääteisiä tehtäviä ulkomaankaupan asiakirjojen vahvistamisessa. Keskuskauppakamari sen sijaan olisi jatkossa luonteeltaan puhtaasti yksityisoikeudellinen alueellisten kauppakamarien ylläpitämä yhdistys.

Aloitteessa esitetään muutettavaksi kauppakamarilakia, osakeyhtiölakia, kiinteistövälitysliikkeistä ja vuokrahuoneiston välitysliikkeistä annettua lakia sekä kiinteistörahastolakia. Lain muutoksilla siirrettäisiin Keskuskauppakamarille tällä hetkellä kuuluvat julkisoikeudelliset tehtävät Työ- ja elinkeinoministeriölle, Uudenmaan elinkeino,- liikenne- ja ympäristökeskukselle sekä Itä-Suomen aluehallintovirastolle.

Kauppakamarilaista poistettaisiin Keskuskauppakamaria koskeva erityissääntely. Muutoksilla pyrittäisiin selkeyttämään Keskuskauppakamarin asemaa alueellisten kauppakamarien vapaaehtoisesti ylläpitämänä yksityisoikeudellisena yhdistyksenä, jolla ei ole julkisoikeudellisia tehtäviä tai lakisääteistä asemaa.

- Keskuskauppakamarin roolin selkeyttäminen ja sille kuuluvien julkisten tehtävien siirtäminen viranomaisille palvelisi yleisön luottamusta julkisen toiminnan puolueettomuuteen, Malm muistuttaa.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP

SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Nyt se on varmaa: Perussuomalaiset hylkäsivät lopullisesti työntekijät12.9.2025 15:41:48 EEST | Tiedote

Hallitus on sopinut lakiesityksestä, jonka tarkoituksena on helpottaa työntekijöiden irtisanomista. Lausuntokierroksen jälkeen lakiesityksestä poistettiin alisuoriutumista ja varoitusmenettelyä koskeneet kohdat, mutta työntekijöiden asemaa merkittävästi heikentävä muutos on ennallaan: jatkossa irtisanomiseen riittäisi vain asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijaan.

SDP:n Näkkäläjärvi: STT:n merkitys korostuu disinformaation aikakaudella – hallituksen toimittava11.9.2025 16:36:38 EEST | Tiedote

Sanoma ilmoitti tällä viikolla vähentävänsä Suomen tietotoimisto STT:n palveluiden käyttöä tai luopuvansa niistä jopa kokonaan. Päätöksen myötä STT:n tulevaisuuden toimintamahdollisuudet ovat vaakalaudalla. Hallituksen on etsittävä keinoja laadukkaan ja riippumattoman suomalaisen uutistoiminnan turvaamiseksi, vaatii SDP:n puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye