Hengaillaan palaa tammikuussa ruutuun – uutena tuomarina nähdään Matti Rönkä
4.11.2024 09:58:00 EET | Yleisradio Oy | Tiedote
Lauantai-iltojen suosittu visailuohjelma Hengaillaan palaa ruutuun 11.1. alkaen Yle TV1:ssä ja Yle Areenassa. Juontaja Jenni Poikelus saa vierelleen uuden tuomarin, uutisankkurina tutuksi tulleen Matti Röngän.

Hengaillaan tulee taas! Raiteilla puhaltavat muutoksen tuulet, kun Jenni Poikelus saa rinnalleen uuden työparin.
"On aivan valtavan iso kunnia saada itse mies, myytti ja legenda vierelleni tuomaroimaan. En malta odottaa, että pääsen ihailemaan hänen työskentelyään ihan lähietäisyydeltä,” Poikelus sanailee.
Tuore visailutuomari Matti Rönkä kuvailee tunnelmiaan näin: “Olen kasvanut katsomalla tietoviisaita mustavalkotelkkarista. Samaa kunnioittavaa tunnetta oikean tiedon edessä odotan nytkin. Viisaiksi ja nokkeliksi tietämiäni ihmisiä on kisaamassa.”
Kauden ensimmäisessä jaksossa nähdään kaksi ohjelmaan paluun tekevää kilpailijaparia, kuten on tapana ohjelman alkuperäisversiossa På Spåretissa. Junavaunuihin palaavat juontajapari Sonja Kailassaari ja Janne Grönroos sekä kirjailija-toimittaja Laura Friman ja käsikirjoittaja-koomikko Stan Saanila.
Muut kauden kisaajaparit ovat koomikot Krisse Salminen ja Heikki Vilja, toimittaja Sean Ricks ja näyttelijä Matti Ristinen, koomikko Ilari Johansson ja näyttelijä Henry Hanikka, käsikirjoittaja-koomikko Kaisa Pylkkänen ja kirjailija Johanna Sinisalo, keihäslegenda Mikaela Ingberg ja toimittaja Anna Perho sekä toimittajat Oskari Onninen ja Tuija Siltamäki.

Hengaillaan-ohjelmassa julkisuudesta tutut kisaajat, studioyleisö ja katsojat kotisohvilla viedään junamatkalle ympäri maailman testaamaan tietoaan monipuolisten, hauskojen ja jännittävien kysymysten parissa.
Ravintolavaunussa safkaa kisaajille valmistavat tällä kaudella maailman mauista tunnettu kokkipari Iman Gharagozlu ja Leena Ahokas. Kirjeenvaihtajina seikkailevat jälleen Anna Rimpelä ja Jani Halme.
Visailuillan musiikista vastaa viikoittain vaihtuva bändi ja jokainen jakso aloitetaan illan yhtyeen versiolla Hengaillaan-kappaleesta. Luvassa on monipuolinen kokonaisuus, jossa on mukana ensi kertaa myös vahvistusta Itämeren toiselta puolen, kun viidennessä lähetyksessä nähdään ruotsalainen Markus Krunegård yhtyeineen.
Kauden aikana musiikista vastaavat lisäksi Kuningasidea, Tuomo Prättälä trio, Tuuletar, Lyömättömät, M ja finaalissa nähdään musiikkituottaja Kalle Ruusukallion kokoama Hengaillaan All Stars.
Hengaillaan perustuu ruotsalaiseen På spåret -formaattiin. Ohjelman on Ylelle tuottanut Mediawan Finland.
Ohjelma nähdään 11.1. alkaen Yle TV1:ssä ja Yle Areenassa.
Kuvat




Yle on suomalaisten oma, vuonna 1926 perustettu julkisen palvelun mediayhtiö. Ainutlaatuiseen tehtäväämme kuuluu välittää luotettavaa tietoa, sivistää ja viihdyttää, vahvistaa demokratiaa ja kulttuuria sekä edistää sananvapautta, tasa-arvoa ja yhteenkuuluvuutta. Palvelemme suomalaisia televisiossa, radiossa ja verkossa vuoden jokaisena päivänä kellon ympäri.
Tilaa Ajankohtaista Ylestä -uutiskirje. Jos et jatkossa halua vastaanottaa Ylen viestinnän lähettämiä tiedotteita, lähetä viesti osoitteeseen yleisradio@yle.fi. Tutustu Ylen viestinnän lähettämien tiedotteiden tietosuojaselosteeseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Yleisradio Oy
Biljetterna till Tävlingen för ny musik UMK tog slut på rekordtid1.10.2026 10:12:36 EEST | Pressmeddelande
Biljetterna till UMK27-kvällsevenemanget och generalrepetitionen den 20 februari släpptes till försäljning i dag klockan 9. Biljetterna till UMK-showen och generalrepetitionen sålde slut nästan omedelbart. Enstaka biljetter finns ännu tillgängliga.
Ylen Uuden Musiikin Kilpailun liput varattiin loppuun ennätysajassa1.10.2026 10:12:36 EEST | Tiedote
Uuden Musiikin Kilpailun helmikuun 20. päivän iltatapahtuman ja kenraalin liput tulivat saataville tänään klo 9. Tampereella järjestettävän UMK27-tapahtuman show- ja kenraaliliput varattiin ennätyksellisesti lähes välittömästi loppuun. Vain yksittäisiä lippuja on enää saatavilla.
Pieruvitseistä Simo Häyhän legendaan – Outo historia myllää Suomen menneisyyttä Yle Areenassa 26.10.30.9.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Miksi poliisi takavarikoi Mannerheimin huumeet Suomen kansallismuseon kokoelmista? Mitä oikein löytyi Kaarina Maununtyttären sarkofagista? Miksi suomalaiset lahjoittivat karhunpentuja Mussolinille ja Göringille? Uusi dokumenttisarja Outo historia avaa näkemystämme maamme menneisyydestä. Ylen kahdeksanosainen Outo historia on uudenlainen dokumenttisarja, joka kaivaa esiin Suomen historian kiehtovimmat ja oudoimmat tarinat. Kukin 45-minuuttinen jakso rakentuu oman teemansa ympärille ja kysyy suoraan: onko meitä kusetettu, mitä me oikeasti pelkäämme – ja kuka ylipäätään määrittää historiallisen totuuden? Historiaa kirjoitetaan uudelleen jatkuvasti Sarjassa puhuvat intohimoiset huippututkijat, jotka muistuttavat: historia ei ole kiveen hakattu menneisyys, vaan pirstaleisten lähteiden tulkintaa. Asiantuntijoina ovat mukana mm. tutkija Timo R. Stewart, bioarkeologi Ulla Nordfors, historian professori Anu Lahtinen ja Suomen kansallismuseon ylijohtaja Elina Anttila. Tämän päivän arkipäivä on h
Hiihtolajit laajasti Ylen kanavilla vuoteen 203030.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Suomalaisille tärkeimmät talvilajien tapahtumat näkyvät jatkossakin Ylen kanavilla.
Biljetter till Yles Tävling för ny musik UMK 2027 släpps torsdag 1.10. – här är de första ledtrådarna om artisterna!29.9.2026 08:01:00 EEST | Pressmeddelande
Tammerfors står värd för finalen där UMK27-vinnaren och Finlands nästa Eurovisionsrepresentant koras lördag 20.2.2027. Biljetter till kvällens UMK27-evenemang och -show samt eftermiddagens generalrepetition släpps torsdag 1.10. kl. 9. I år skickades nästan 500 låtar till UMK.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme