Enni Rautio Tesin rahastotiimin vt. johtajaksi
KTM Enni Rautio on aloittanut 1.11.2024 Tesin rahastotiimin vt. johtajana ja johtoryhmän jäsenenä.

Enni siirtyy tehtävään rahastotiimin sijoitusjohtajan tehtävästä. Hän on työskennellyt Tesissä vuodesta 2016, rahastotiimin lisäksi taloustiimissä.
Rahastotiimin aikaisempi johtaja Matias Kaila on päättänyt siirtyä kohti uutta vaihetta urallaan Tesin ulkopuolelle. Uuden rahastotiimin vetäjän rekrytointi tullaan aloittamaan lähiaikoina.
”Tesi on siirtymässä kohti uutta vaihetta, jossa sen rooli vahvistuu entisestään. On hienoa saada Enni uuteen rooliin jatkamaan sitä arvokasta pääomasijoitusmarkkinan kehitystyötä, jota hän on ollut yhdessä tiimin ja Matiaksen kanssa rakentamassa. Haluamme myös lämpimästi kiittää Matiasta positiivisesta draivista ja kaikista saavutuksista edellisellä strategiakaudella. Tesin rahastosijoitustoiminta on nostettu eurooppalaiselle benchmark-tasolle valtiollisten sijoittajien keskuudessa”, sanoo Tesin toimitusjohtaja Pia Santavirta.
”Tulin Tesiin vuonna 2017 tehtävänäni uudistaa Tesin rahastosijoitustoimintaa ja kehittää sitä yhdessä tiimin kanssa. Toiminta on tällä hetkellä erinomaisella tolalla ja jätän sen luottavaisin mielin Ennin ammattitaitoiselle vetovastuulle. Haluan kiittää tiimiäni hienosta, onnistuneesta, yhteisestä matkasta sekä koko Tesiä ja sen ammattitaitoista organisaatiota luottamuksesta, yhteistyöstä ja tuesta”, sanoo Kaila.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pia SantavirtatoimitusjohtajaTesi
Puh:+358 40 546 7749pia.santavirta@tesi.fiEnni Rautiovt. johtaja, rahastosijoituksetTesi
Puh:+358 45 137 3653enni.rautio@tesi.fiTesi pähkinänkuoressa
Tesi (Suomen Teollisuussijoitus Oy) on Suomen valtion pääomasijoitusyhtiö, jolla on talouden kasvuun ja uudistumiseen sekä investointien edistämiseen keskittyvä teollisuuspoliittinen tehtävä. Sijoitamme markkinaehtoisesti pääomasijoitusrahastoihin ja suoraan kasvuyrityksiin.
tesi.fi | X (Twitter) | LinkedIn | Instagram | Bluesky | Threads | Uutiskirje
Taustaa Tesistä:
- Vuonna 1995 perustettu pääomasijoitusyhtiö
- Virallinen nimi Suomen Teollisuussijoitus Oy
- Suomen valtion 100 % omistama
- Hallinnoidut pääomat 2,6 miljardia euroa
- 12 miljardia euroa liikevaihtoa ja noin 70 000 työpaikkaa Suomeen kasvuyrityksistä, joissa Tesi on suoraan tai välillisesti rahastojen kautta vähemmistöomistajana

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tesi
Tesin puolivuosikatsaus 1.1.–30.6.2025 – Uuden strategian toteutus vauhdikkaasti liikkeelle26.9.2025 08:00:31 EEST | Tiedote
Tesin (Suomen Teollisuussijoitus Oy) alkuvuoden 2025 vahva tulos jatkoi edellisvuoden positiivista kehitystä. Tulokseen vaikutti erityisesti yksittäisten sijoitusten merkittävä arvonnousu. Yleisesti haastavasta taloudellisesta toimintaympäristöstä huolimatta Tesin uusi sijoitusstrategia on lähtenyt käyntiin vahvasti.
Tesi’s Interim Review 1 Jan – 30 Jun 2025 – Strong start for new strategy26.9.2025 08:00:31 EEST | Press release
Tesi (Finnish Industry Investment Ltd) delivered a strong result for the first half of 2025, continuing the positive trend from the previous year. The result was driven in particular by significant value increases in individual portfolio companies. Despite a generally challenging economic environment, Tesi’s new investment strategy has gotten off to a strong start.
IQM kerännyt 275 miljoonaa euroa kasvun vauhdittamiseksi – Ten Eleven Ventures ja Tesi johtavina sijoittajina3.9.2025 15:05:50 EEST | Tiedote
Suomalainen, alansa johtava kvanttitietokoneyritys IQM Quantum Computers (IQM) on kerännyt 275 miljoonan euron kasvurahoituksen. Sijoituskierroksen johtavana sijoittajana toimi yhdysvaltalainen Ten Eleven Ventures, ollen yrityksen ensimmäinen yhdysvaltalainen sijoittaja, yhdessä Tesin (Suomen Teollisuussijoitus Oy) kanssa.
Samuel Wendelin nimitetty Tesin rahastotiimin johtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi13.6.2025 10:00:31 EEST | Tiedote
KTM Samuel Wendelin on nimitetty Tesin (Suomen Teollisuussijoitus) rahastotiimin johtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi 1.9.2025 alkaen
Samuel Wendelin appointed as the Director of Tesi’s Fund Investments team and member of the Management Team13.6.2025 10:00:31 EEST | Press release
MSc (Econ.) Samuel Wendelin has been appointed as the Director of Tesi’s (Finnish Industry Investment) Fund Investments team and as a member of the Management Team, effective 1 Sep 2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme