SDP:n Kim Berg: Suomi tarvitsee puhtaan tekniikan investointien verotuen
4.11.2024 10:02:52 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Uusia investointeja tarvitaan kipeästi ja nopeasti. Siksi esitämme puhtaan tekniikan investointeihin suunnattavaa verotukea, joka on sekä vaikuttavampi että paremmin kohdentuva kuin hallituksen malli, SDP:n eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Kim Berg sanoo.

Investointien vauhdittamiseksi ja houkuttelemiseksi tarvitaan lisää keinoja. SDP on esittänyt puhtaan tekniikan investointien verotukea. Sen avulla korjattaisiin hallituksen mallin keskeiset valuviat.
- SDP:n mallin mukainen investointituki houkuttelisi enemmän investointeja ja sen kriteerit olisivat sellaiset, ettei tuki valuisi hankkeisiin, jotka toteutuisivat ilmankin tukea. Näin uhkaa käydä nyt monessa tapauksessa, mikä johtuu muun muassa tukielementin ylikireiden aikarajojen vuoksi, Berg muistuttaa.
Verohyvitys toteutettaisiin 2028 loppuun mennessä käynnistetyille tai päätetyille hankkeille. Hallituksen tuki päättyy jo vuonna 2025 eli se koskee vain hankkeita, jotka ovat jo nyt pitkällä.
- Pidempi aikajakso tekisi mahdolliseksi sen, että uusia ja juuri käynnistettyjä hankkeita saataisiin toteutettua varmemmin, Berg sanoo.
Berg mukaan ongelmana hallituksen tukimallissa on myös se, että tuen saa jälkikäteen, vaikka tukea tarvitsevat, eniten riskiä sisältävät hankkeet tarvitsisivat rahoitusta jo hankkeen aikana. SDP:n mallissa osan tuesta voisi saada heti investointia tehdessä, joko veronpalautuksen tapaan maksettavana verohyvityksenä tai vähennyksenä muista veroista.
- Osa tuesta perittäisiin takaisin määräaikaisesti korotetun yhteisöveron muodossa. Tästä huolimatta SDP:n vaihtoehto on hallituksen mallia houkuttelevampi, Berg vertaa.
Berg muistuttaa, että verohyvitys toteutettaisiin suurempana kuin hallituksen malli siten, että osa tuesta perittäisiin osin takaisin, jos investointi on kannattava.
- Meidän mallimme tukisi aidosti epävarmoja hankkeita eikä hankkeita, jotka toteutuvat muutenkin.
Yhteyshenkilöt
Kim BergEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja - riksdagsledamot
Puh:050 514 3196Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Seppo Eskelinen: SDP tukisi työmatkaliikennettä hallitusta enemmän24.3.2026 14:34:59 EET | Tiedote
-Kun Iranin sota uhkaa pitkittyä ja polttoaineiden hinnat jatkavat nousuaan asettaa hallituksen leikkaus matkakuluvähennyksestä monet paljon työkseen ajavat kohtuuttomaan tilanteeseen, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan jäsen Seppo Eskelinen (sd).
SDP:n Heinäluoma: Maahanmuuttajien kielikoulutus kannattaa23.3.2026 12:49:20 EET | Tiedote
Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan tänään julkaistun raportin mukaan työperäisten maahanmuuttajien kielikoulutus on valtiolle kannattava sijoitus. Etlan mukaan taloudelliset vaikutukset määräytyvät sen perusteella, miten Suomi tukee maahanmuuttajien integroitumista. Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma toivoo, että hallitus ottaa tämän viestin vakavasti ja tarkastelee suunniteltuja leikkauksia kielikoulutukseen.
SDP:n Paula Werning: Tullin itärajan lomautukset vaarantavat turvallisuuden22.3.2026 09:02:09 EET | Tiedote
Kansanedustaja Paula Werning (sd) varoittaa Tullin itärajan tilanteen kehittyvän poikkeuksellisen vakavaksi sekä henkilöstön että sisäisen turvallisuuden näkökulmasta.
SDP:n Lauri Lyly: Työllistymisen esteitä on poistettava21.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtaja Lauri Lyly puhui perjantaina 20.3 Satakunnan Demareiden piirikokouksessa. Puheessa hän nosti esiin Suomea vaivaavan pitkäaikaistyöttömyyden ja sen hoidon puutteet.
Marttila jätti kirjallisen kysymyksen lastensuojelun avohuollon tukitoimien siirtämisestä – ”Lapsen suojelua ei saa heikentää säästösyistä”20.3.2026 13:22:24 EET | Tiedote
Kansanedustaja Helena Marttila on jättänyt eduskunnassa kirjallisen kysymyksen hallituksen aikeista siirtää lastensuojelun avohuollon tukitoimia ja jälkihuoltoa sosiaalihuoltolain piiriin. Kysymys liittyy sosiaali- ja terveysministeriön työryhmän tuoreeseen raporttiin sosiaalihuollon palvelu-uudistuksesta, jota ohjaa hallituksen asettama 100 miljoonan euron vuotuinen säästötavoite. Marttilan mukaan esitetty uudistus uhkaa kaventaa lastensuojelun ydintehtävää ja heikentää lapsen oikeutta erityiseen suojeluun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme