SDP:n Kim Berg: Suomi tarvitsee puhtaan tekniikan investointien verotuen
4.11.2024 10:02:52 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Uusia investointeja tarvitaan kipeästi ja nopeasti. Siksi esitämme puhtaan tekniikan investointeihin suunnattavaa verotukea, joka on sekä vaikuttavampi että paremmin kohdentuva kuin hallituksen malli, SDP:n eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Kim Berg sanoo.

Investointien vauhdittamiseksi ja houkuttelemiseksi tarvitaan lisää keinoja. SDP on esittänyt puhtaan tekniikan investointien verotukea. Sen avulla korjattaisiin hallituksen mallin keskeiset valuviat.
- SDP:n mallin mukainen investointituki houkuttelisi enemmän investointeja ja sen kriteerit olisivat sellaiset, ettei tuki valuisi hankkeisiin, jotka toteutuisivat ilmankin tukea. Näin uhkaa käydä nyt monessa tapauksessa, mikä johtuu muun muassa tukielementin ylikireiden aikarajojen vuoksi, Berg muistuttaa.
Verohyvitys toteutettaisiin 2028 loppuun mennessä käynnistetyille tai päätetyille hankkeille. Hallituksen tuki päättyy jo vuonna 2025 eli se koskee vain hankkeita, jotka ovat jo nyt pitkällä.
- Pidempi aikajakso tekisi mahdolliseksi sen, että uusia ja juuri käynnistettyjä hankkeita saataisiin toteutettua varmemmin, Berg sanoo.
Berg mukaan ongelmana hallituksen tukimallissa on myös se, että tuen saa jälkikäteen, vaikka tukea tarvitsevat, eniten riskiä sisältävät hankkeet tarvitsisivat rahoitusta jo hankkeen aikana. SDP:n mallissa osan tuesta voisi saada heti investointia tehdessä, joko veronpalautuksen tapaan maksettavana verohyvityksenä tai vähennyksenä muista veroista.
- Osa tuesta perittäisiin takaisin määräaikaisesti korotetun yhteisöveron muodossa. Tästä huolimatta SDP:n vaihtoehto on hallituksen mallia houkuttelevampi, Berg vertaa.
Berg muistuttaa, että verohyvitys toteutettaisiin suurempana kuin hallituksen malli siten, että osa tuesta perittäisiin osin takaisin, jos investointi on kannattava.
- Meidän mallimme tukisi aidosti epävarmoja hankkeita eikä hankkeita, jotka toteutuvat muutenkin.
Yhteyshenkilöt
Kim BergEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja - riksdagsledamot
Puh:050 514 3196Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Juha Viitala: Hallitus epäonnistui työllisyydessä – onnistui vain palkansaajien aseman heikentämisessä24.2.2026 15:28:05 EET | Tiedote
Suomen työllisyystilanne on ajautunut historiallisen heikkoon tilaan Orpo–Purran hallituksen aikana. Hallituksen lupaus 100 000 uudesta työpaikasta on kääntynyt päälaelleen: tuloksena on 100 000 uutta työtöntä.
SDP:n Suhonen: Hallitus on epäonnistunut – Suomi kärsii Euroopan pahimmasta työllisyystilanteesta24.2.2026 14:49:25 EET | Tiedote
Tänään julkaistut työttömyysluvut ovat pysäyttäviä. Pitkäaikaistyöttömyys on kasvanut vuodessa 27 300 henkilöllä. Alle 25-vuotiaita työttömiä työnhakijoita on nyt 42 300, eli 4 100 enemmän kuin vuosi sitten.
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Hallitus katsoo sivusta, kun epävarmuus vyöryy suomalaisten koteihin24.2.2026 14:46:46 EET | Tiedote
Työttömyys on arjen epävarmuutta, tyhjenevä jääkaappi, lasku, joka jää pöydälle ja aamu, jolloin ei ole paikkaa mihin lähteä. Se on viesti työpaikalta, jota on pelätty kuukausia, ja kauppareissu, jolla lasketaan jokainen euro. Yhä useamman suomalaisen arki on nyt tätä, eikä se ole sattumaa, vaan hallituksen politiikan seuraus.
SDP:n ryhmäpuhe välikysymyskeskustelussa Euroopan pahimmasta työttömyydestä24.2.2026 14:41:51 EET | Tiedote
SDP:n ryhmäpuhe 24.2.2026 välikysymyskeskustelussa Euroopan pahimmasta työttömyydestä. Puhujana kansanedustaja Piritta Rantanen. Muutokset puhuessa mahdollisia.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Pääministeri Orpo ja kokoomus pettävät Helsingin jälleen22.2.2026 13:52:52 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma syyttää pääministeri Orpoa ja kokoomusta Helsingin pettämisestä: hallitus leikkaa rahoitusta alueelta, jossa hoidon tarve on suurin, ja vaatii samaan aikaan etelää nielemään heikennykset suhteellisuudentajuun vedoten.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme