Lapin ELY-keskus

Suoma ja Norgga gaskasaš boazocagganáiddi linnjemis dahkkojuvvon meahccečielggadeamit – bohtosat vurdojuvvojit

Jaa

Lappi EJB-guovddáš lea ráhkadan geasi ja álgočavčča áigge plánejuvvon áidelinnjá hárrái čielggademiid. Eurofins Ahma ollašuhtii luonddučielggadeami ja Museavirgedoaimmahat arkeologalaš inventerema. Meahccebargguid várás leat ožžon eananmihtidanlágádusas dutkanlobi.

Govva: Lappi EJB-guovddáš
Govva: Lappi EJB-guovddáš

–  Čielggadeamit leat gárvejuvvon plánaid mielde ja raporttat čielggademiid bohtosiin ožžojuvvojit ođđajagemánu loahpa rádjái, muitala boazodoalloáššedovdi Päivi Kainulainen.
– Mii almmustahttit raporttaid ja dieđihit čielggademiin ovdanboahtán áššiin dan maŋŋá, go bohtosat leat boahtán ja mii leat oahpásmuvvan raporttaide.

Geasi áigge Lappi EJB-guovddáš ja Bálgosiid ovttastupmi leaba maiddái linnjen ja digiteren vuosttaš plána das, gosa boazocagganáidi boahtá meahcis.

Boazocagganáiddi vuosttaš plánejuvvon sajádagas meahcis ja áiddi huksema muttuin leat čohkken dieđuid EJB-guovddáža neahttasiidduide.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lassidieđut:
boazodoalloáššedovdi Päivi Kainulainen, tlf. 0295 037 038

Tietoja julkaisijasta

ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Lapin ELY-keskus

Lapin työttömyyskehitys muuta Suomea valoisampi25.11.2025 08:28:11 EET | Tiedote

Lokakuun lopussa Lapissa oli 7 660 työtöntä työnhakijaa. Työttömyyden kasvusta huolimatta työttömien osuus työvoimasta oli Lapissa pienempi kuin koko maassa. Työttömyyden alueelliset kehityserot ovat yhä huomattavia ja esimerkiksi Kemi-Tornion seutukunnassa työttömyys on kasvanut runsaasti muita seutukuntia enemmän. Työ- ja elinkeinoministeriön tuoreen ennusteen mukaan Pohjois-Suomen työttömyyskehitys näyttäytyy muuta Suomea valoisampana.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye