SDP:n Riitta Mäkinen: ”Miksi pienyrittäjien tilanne ei kiinnosta Orpon hallitusta?”
4.11.2024 13:40:33 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
”Yrittäjien menestyksen edistäminen ei todellisuudessa kiinnosta hallitusta. Onko niin, että hallituksen etupiireissä ei pienyrittäjien ääntä kuunnella,” kysyy SDP:n Riitta Mäkinen.

- SDP on esittänyt kolmea kasvutoimea, jotka voitaisiin säätää eduskunnassa vielä tänä syksynä ja toimeenpanna heti. Näiden vaikutus näkyisi nopeasti ja ne auttaisivat vapauttamaan erityisesti pienissä yrityksissä piilevän kasvuvoiman, Riitta Mäkinen sanoo.
SDP esittää arvonlisäverovelvollisuuden alarajan nostamista 30 000 euroon ja majoituksen, joukkoliikenteen, kulttuurin ja liikunnan arvonlisäverokannan säilyttämistä 10 prosentissa hallituksen päättämän 14 prosentin sijaan.
Toisena keinona hallituksen investointien verokannustimen valuviat on korjattava niin, että siitä hyötyvät myös muut kuin suuret yritykset.
Ja kolmanneksi: pelastetaan kotitalousvähennys edes hoivan ja kotiavun osalta.
- Näillä keinoilla voisimme nopeasti helpottaa pienyrittäjien asemaa ja mahdollisuuksia työllistää ja investoida, Mäkinen sanoo.
Mäkisen mukaan hallituksen saldo yrittäjien kasvun eväiksi on heikko.
- Tähän saakka hallitus on lähinnä keskittynyt kasvattamaan työttömyyttä ja työmarkkinakaaosta. Epäonnistuneen talouspolitiikan seurauksena Suomen hallitus onkin huonoin työllisyyden hoitaja koko Euroopassa, Mäkinen muistuttaa.
Yhteyshenkilöt
Riitta MäkinenKansanedustaja
Puh:050 430 2197Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Tytti Tuppuraisen puhe 12.8.2026 SDP:n puoluejohdon ja eduskuntaryhmän työvaliokunnan kesäkokouksessa Kouvolassa12.8.2026 14:35:56 EEST | Tiedote
Muutokset puhuttaessa mahdollisia.
SDP:n Skinnari: Suomalainen työ takaisin kasvupolitiikan ytimeen – teollisuuden kasvurahoitus remonttiin12.8.2026 14:30:25 EEST | Tiedote
Suomen kasvurahoitusjärjestelmää pitää uudistaa palvelemaan paremmin myös Suomessa jo toimivia teollisuusyrityksiä. Kansanedustaja Ville Skinnarin (sd.) mukaan suomalainen työ pitää nostaa kasvupolitiikan tärkeimmäksi tavoitteeksi.
Kansanedustaja Piritta Rantanen vaatii tilannekatsausta ministeri Sari Essayahilta eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunnalle pikaisesti11.8.2026 14:27:38 EEST | Tiedote
- Vaikka tänään tiistaina ei varmistunut uusia sikaruttotapauksia, ei tilanne itärajalla ole ohi vielä pitkään aikaan. Rajoituksia jatketaan ainakin vuoden ajan tällä tietoa. Tämä vetää vakavaksi. Ministerin olisi syytä tulla ulos poterosta ja maa- ja metsätalousvaliokunta tarvitsisi nyt tilannekatsauksen missä mennään ja millainen vuosi Kaakkois-Suomen ihmisille ja yrityksille on edessä, vaatii Rantanen.
SDP:n Aki Lindén: Perheiden taloudelliset erot näkyvät lasten terveydessä - valitettavasti10.8.2026 14:48:47 EEST | Tiedote
HUS on tänään 10.8.2026 tiedottanut lastentautien tutkijalääkäreiden tuoreesta tutkimuksesta, jonka mukaan myös lasten bakteeriperäisissä infektioissa on havaittavissa perheiden sosiaaliekonomiseen asemaan liittyviä eroja. Aikaisemmin on samanlaisia tuloksia julkaistu mm syövän hoitoon, suun terveyteen ja ensihoidon käyttöön liittyen.
SDP:n Paula Werning: Sikarutto on uusi kriisi Kaakkois-Suomessa – Miten Essayah reagoi?10.8.2026 13:18:58 EEST | Tiedote
Sikarutto aiheuttaa Kaakkois-Suomessa epätietoisuutta ja pelkoa tulevaisuudesta. Kansanedustaja Paula Werning (sd.) toteaa, että ihmiset tarvitsevat nyt selkeitä ohjeita ja yrittäjät tietoa siitä, miten elinkeinoja voidaan turvata taudin torjunnan aikana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme