SDP:n Riitta Mäkinen: ”Miksi pienyrittäjien tilanne ei kiinnosta Orpon hallitusta?”
4.11.2024 13:40:33 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
”Yrittäjien menestyksen edistäminen ei todellisuudessa kiinnosta hallitusta. Onko niin, että hallituksen etupiireissä ei pienyrittäjien ääntä kuunnella,” kysyy SDP:n Riitta Mäkinen.

- SDP on esittänyt kolmea kasvutoimea, jotka voitaisiin säätää eduskunnassa vielä tänä syksynä ja toimeenpanna heti. Näiden vaikutus näkyisi nopeasti ja ne auttaisivat vapauttamaan erityisesti pienissä yrityksissä piilevän kasvuvoiman, Riitta Mäkinen sanoo.
SDP esittää arvonlisäverovelvollisuuden alarajan nostamista 30 000 euroon ja majoituksen, joukkoliikenteen, kulttuurin ja liikunnan arvonlisäverokannan säilyttämistä 10 prosentissa hallituksen päättämän 14 prosentin sijaan.
Toisena keinona hallituksen investointien verokannustimen valuviat on korjattava niin, että siitä hyötyvät myös muut kuin suuret yritykset.
Ja kolmanneksi: pelastetaan kotitalousvähennys edes hoivan ja kotiavun osalta.
- Näillä keinoilla voisimme nopeasti helpottaa pienyrittäjien asemaa ja mahdollisuuksia työllistää ja investoida, Mäkinen sanoo.
Mäkisen mukaan hallituksen saldo yrittäjien kasvun eväiksi on heikko.
- Tähän saakka hallitus on lähinnä keskittynyt kasvattamaan työttömyyttä ja työmarkkinakaaosta. Epäonnistuneen talouspolitiikan seurauksena Suomen hallitus onkin huonoin työllisyyden hoitaja koko Euroopassa, Mäkinen muistuttaa.
Yhteyshenkilöt
Riitta MäkinenKansanedustaja
Puh:050 430 2197Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Haatainen: Syövän hoidossa viiveet ovat kohtalokkaita12.10.2026 09:55:09 EEST | Tiedote
Ylen MOT on tutkinut hoitoviiveiden roolia syöpähoidoissa ja haastatellut kolmea nuorta äitiä, jotka saivat tiedon aggressiivisesta rintasyövästä vasta kuukausien päästä ensioireiden huomaamisen jälkeen. SDP:n Tuula Haatainen mukaan on keskeistä, että perusterveydenhuoltoon pääsee nopeasti oireiden ilmaannuttua.
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tuppurainen Varsovan turvallisuusfoorumiin – keskustelun aiheena Ukrainan merkitys Euroopalle12.10.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja ja ulkoasiainvaliokunnan jäsen Tytti Tuppurainen osallistuu neljättä kertaa Varsovan turvallisuusfoorumiin, joka on tänä vuonna 12.-13. lokakuuta.
SDP:n Tuppurainen: Orpon väite siitä, että talous kasvaisi nyt Suomessa ensimmäistä kertaa 20 vuoteen, ei pidä paikkaansa11.10.2026 12:57:36 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpo väitti eilen Ylen Ykkösaamussa, että Suomen talous olisi nyt kasvussa ensimmäisen kerran sitten vuoden 2008. Väite ei pidä paikkaansa. Vuosien 2008–2025 välillä Suomen talous kasvoi 12 vuotena, muistuttaa SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Tytti Tuppurainen.
SDP:n Harakka: Pääministerin piipitys ei tainnut säikäyttää Googlea11.10.2026 10:07:00 EEST | Tiedote
Hallituksen tehtävänä on varmistaa, että Suomen lainsäädäntö pysyy isojen datakeskushankkeiden perässä. Googlen hakkuut Muhoksella ja Kajaanissa osoittavat, että näin ei nyt ole. Pääministeri Orpo murehti eilen Ykkösaamussa, että Googlen hakkuut olivat ”kylmä suihku”.
SDP:n Saku Nikkanen: Tyttöjen pitää saada elää turvassa11.10.2026 09:16:52 EEST | Tiedote
SDP Saku Nikkanen nostaa tyttöjen päivänä esiin lapsiin kohdistuvan seksuaalirikollisuuden ja vaatii, että rangaistukset vastaavat tekojen vakavuutta. Tyttöjen pitää saada elää turvassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme